Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-29, 10:02 Autor: Marek Świercz

Witold Zembaczyński o politycznej sile nazwiska, podatkach, finansowaniu partii politycznych, budowaniu struktur i przyszłości Opolszczyzny

Witold Zembaczyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
Witold Zembaczyński [fot. Justyna Krzyżanowska]
- Ryszard Zembaczyński zawsze był dla mnie wzorem pracowitości, uczciwości, zaangażowania, to marka sama w sobie - mówił w Loży Radiowej Witold Zembaczyński, nowy opolski poseł z listy Nowoczesnej Ryszarda Petru, odpowiadają na pytanie, na ile pozycja ojca, długoletniego wojewody i prezydenta Opola, pomogła w wyborach. - Nie mam wątpliwości, że to także miało znaczenie - dodał.
Witold Zembaczyński w Loży Radiowej
Zembaczyński przekonywał, że - w jego ocenia - to Nowoczesna będzie "jedynym prawdziwie merytorycznym recenzentem rządów prawicy".

- PiS składa kosztowne obietnice, których nie będzie w stanie spełnić - mówi nasz gość. - Sam pomysł 500 zł na dziecko, to ponad 20 miliardów złotych, których w budżecie nie ma. PiS chce zmieniać prawo podatkowe? Nawet jeśli, to i tak nie uzyska dostatecznych wpływów.

Zembaczyński zapowiada, że pierwszym projektem Nowoczesnej będzie ustawa o likwidacji zasady utrzymywania partii z budżetu.

- Te pieniądze są wydawane nie na ekspertyzy, ale na billboardy - mówi. - Jesteśmy za mikrowpłatami, bo taki system finansowania partii politycznych zmusza polityków do utrzymywania bliskiego kontaktu z wyborcami.

Tak też nasz gość widzi swoja rolę: jako parlamentarzysta chce utrzymywać bliski kontakt z samorządowcami i przedsiębiorcami, żeby wspierać ich działania. Chce pracować w sejmowej komisji innowacji, wspierać kreatywność polskiej gospodarki. Interesuje go też komisja finansów publicznych. Jak tłumaczy, przed nami trzy lata bez wyborów, więc dla opozycyjnej partii to czas budowania struktur w regionach.

Zembaczyński podtrzymał też swoje stanowisko z kampanii: nadal uważa, że PiS-owskie pomysły nowej reformy administracyjnej są zagrożeniem dla istnienia województwa opolskiego.

Zobacz także

2015-10-25, godz. 13:47, Wiadomości z regionu Do południa zagłosowało 16,47% Polaków Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, iż do godziny 12.00 swój głos oddało 16,47% uprawnionych. To dane ogólnopolskie. » więcej 2015-10-25, godz. 12:10, Wiadomości z regionu Naklejali plakaty, zrywali plakaty konkurencji. Odnotowano kilka incydentów łamania ciszy wyborczej Pięć incydentów związanych z łamaniem ciszy wyborczej zanotowali opolscy policjanci w ciągu minionej doby. » więcej 2015-10-25, godz. 06:55, Wiadomości z regionu Nie głosuj na spis treści! Sprawdź, jak oddać ważny głos [PORADNIK WYBORCZY] Dziś wybieramy nowy parlament, czyli posłów i senatorów. W lokalach wyborczych dostaniemy dwie karty do głosowania. Jedną z nazwiskami kandydatów na posłów 11 komitetów wyborczych, drugą z nazwiskami kandydatów na senatorów. » więcej 2015-10-25, godz. 06:55, Wiadomości z regionu Jak się dzieli mandaty w Sejmie i Senacie? [PORADNIK WYBORCZY] Województwo opolskie obejmuje jeden okręg wyborczy w wyborach do Sejmu, w którym wybieramy 12 kandydatów. Nie oznacza to, że stawiamy 12 krzyżyków na karcie do głosowania. Możemy postawić tylko jeden znak 'X' na karcie. Uwaga! Karta… » więcej 2015-10-25, godz. 06:50, Wiadomości z regionu Czuwają nad prawidłowym przebiegiem głosowania [PORADNIK WYBORCZY] Nad prawidłowym przebiegiem głosowania będą czuwać obwodowe komisje wyborcze. Zostały powołane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów. W tych wyborach po raz pierwszy liczba członków komisji zależy od tego, ilu wyborców mieszka… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »