Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-11-23, 13:55 Autor: Piotr Wrona

Kultura wyborcza coraz wyższa. Komitety sprawnie radzą sobie z usuwaniem plakatów

24 listopada mija termin usunięcia plakatów i banerów kandydatów w wyborach parlamentarnych [zdj. Piotr Wrona]
24 listopada mija termin usunięcia plakatów i banerów kandydatów w wyborach parlamentarnych [zdj. Piotr Wrona]
Jutro (24.11) mija termin usunięcia plakatów i banerów kandydatów w wyborach parlamentarnych. Jeżeli komitety nie zrobią tego w okresie 30 dni od daty głosowania, naruszają prawo, a konsekwencje ponosi pełnomocnik wyborczy danego komitetu.
- Obok obciążenia kosztami usunięcia plakatów takie zachowanie zagrożone jest karą grzywny - mówi Joanna Maksymowicz z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- W przypadku nieusunięcia tych plakatów i haseł wyborczych w przewidzianym w ustawie terminie, wójt, burmistrz bądź prezydent postanawia o usunięciu tych plakatów, haseł wyborczych, kosztami zostają wtedy obciążone te komitety, które ze swojego obowiązku nie wywiązały się w terminie ustawowym. Takie zachowanie jest również zagrożone karą grzywny wynikającą z kodeksu wykroczeń i wynoszącą do 5 tysięcy złotych – mówi Maksymowicz.

Politycy zarzekają się, że radzą sobie z uprzątnięciem wyborczych reklam.

- Sprawę plakatowania zleciłem prywatnej firmie, mam z nią podpisaną odpowiednią umowę, w której jest również termin, do którego powinny zostać one usunięte. Uważam, że ze sprawą plakatów nie mam problemów – mówi Stanisław Rakoczy z PSL.

- Wyjątkowo mało miałem tzw. outdooru. Nie mam z tym większego problemu. Uważam, że przepisy to regulujące są właściwe. Te banery i reklamy powinny znikać z przestrzeni publicznej – dodaje Ryszard Wilczyński, poseł Platformy Obywatelskiej.

- Nie miałem żadnych banerów, a plakaty wisiały jedynie na słupach ogłoszeniowych – mówi Antoni Duda, poseł Prawa i Sprawiedliwości.

- Najważniejsza jest logistyka i umiejętność zaplanowania trasy uprzątnięcia po wyborach – dodaje poseł Witold Zembaczyński z Nowoczesnej.

Komitety wyborcze ponoszą również odpowiedzialność w przypadku wynajęcia bilbordów.
Zastępca komendanta straży miejskiej w Opolu Krzysztof Maślak przyznaje, że kultura wyborcza w ostatnich latach znacząco się poprawiła.

- Obecnie kultura wyborcza zrobiła niesamowity postęp. Na dziś w Opolu jest kilkanaście plakatów. Informujemy komitety wyborcze gdzie one się znajdują. Kiedy Strażnicy Miejscy zauważają plakaty w rowach sami je wyrzucają do kosza – dodaje Maślak.

Witold Zembaczyński przekonuje, że drewniane konstrukcje czy pilśniowe płyty z pewnością jeszcze się kiedyś przydadzą i będzie można je wykorzystać.
Joanna Maksymowicz
Stanisław Rakoczy, Ryszard Wilczyński, Witold Zembaczyński
Krzysztof Maślak

Zobacz także

14151617181920
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »