Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-23, 23:55 Autor: Aneta Skomorowska

Co wolno, a czego nie podczas ciszy wyborczej? Trwa od północy w piątek do 21:00 w niedzielę [PORADNIK WYBORCZY]

© (fot. Mariusz Materlik)
© (fot. Mariusz Materlik)
Ma pomóc w spokojnym przeprowadzeniu wyborów, ale budzi wiele emocji. Oo północy z piątku na sobotę trwa cisza wyborcza, za jej złamanie grozi kara grzywny. Co można, a czego nie podczas ciszy? O tym szef opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.
W czasie ciszy wyborczej zakazane jest prowadzenie jakichkolwiek form agitacji wyborczej. Dotyczy to i komitetów wyborczych, i poszczególnych kandydatów. Nie można organizować zgromadzeń, rozrzucać ulotek, rozwieszać plakatów.

- Te plakaty, które zostały powieszone przed ciszą wyborczą, mogą pozostać na swoich miejscach, ale nie mogą się przemieszczać, czyli na przykład nie powinny być naklejone na środkach transportu zbiorowego czy samochodach - mówi Rafał Tkacz, dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego.

- Jest też interpretacja prawa, która mówi o tym, że obraz nie powinien się zmieniać na tablicach ledowych - dodaje.

A co z wpisami na portalach społecznościowych?

- Trudno tutaj znaleźć zdroworozsądkowe rozwiązanie. Państwowa Komisja Wyborcza swego czasu stwierdziła, że "lajkowanie" na Facebooku jest niezgodne z przepisami i została wyśmiana - mówi dyrektor delegatury w Opolu. - Nie chciałbym więc do takich przykładów się odnosić, tak to zostało wprost zapisane - dodaje.

- Przepisy mówią o zakazie wszelkiej agitacji, więc należy je stosować także co do wpisów w Internecie - uważa dyrektor Rafał Tkacz.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-10-26, godz. 11:50, Wiadomości z regionu Janusz Sanocki posłem. "Muzyk i dziennikarz zmienili układ sił" - Powiem nieskromnie - spodziewałem się, że zostanę posłem, a Ruch Kukiza trzecią siłą w kraju. Choć zbudowaliśmy to głównie siłą entuzjazmu - bez zaplecza i pieniędzy - mówi Janusz Sanocki, na którego zagłosowało 15.705… » więcej 2015-10-26, godz. 10:24, Wiadomości z regionu Maksymowicz: Ustalenie wyników wyborów jest dość skomplikowane, ale nieoficjalnie znamy już nazwiska Znamy trzech polityków, którzy będą reprezentować Opolszczyznę w Senacie. To Piotr Wach z Platformy Obywatelskiej, Grzegorz Peczkis i Jerzy Czerwiński z Prawa i Sprawiedliwości. Jak podkreśla Joanna Maksymowicz, zastępca dyrektora… » więcej 2015-10-26, godz. 09:45, Wiadomości z regionu Opolski bastion Platformy padł. W regionie wygrał jednak PiS! [WYNIKI NIEOFICJALNE] Po latach dominacji Platformy Obywatelskiej na Opolszczyźnie wygrało Prawo i Sprawiedliwość. Na listę tego ugrupowania głos oddało 93 tys. 926 wyborców. Na Platformę Obywatelską w naszym regionie zagłosowało 88 tys. 732 osób. » więcej 2015-10-26, godz. 09:19, Wiadomości z regionu To już oficjalne wyniki: Czerwiński, Wach i Peczkis nowymi senatorami Jerzy Czerwiński z PiS w okręgu 51., Piotr Wach z PO w okręgu 52 i Grzegorz Peczkis z PiS w okręgu 53. - to nowi senatorzy z województwa opolskiego. Wyniki zamieściła na swojej stronie internetowej Państwowa Komisja Wyborcza. » więcej 2015-10-26, godz. 09:14, Wiadomości z regionu Znamy wyniki! Zobacz kto został posłem w Opolskiem [NIEOFICJALNE] Patryk Jaki zdobył najwięcej głosów spośród wszystkich kandydatów na posła w naszym województwie. Na kandydującego z trzeciego miejsca listy Prawa i Sprawiedliwości zagłosowało 29 tys. 923 wyborców. » więcej
6789101112
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »