Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:50 Autor: Aneta Skomorowska

Czuwają nad prawidłowym przebiegiem głosowania [PORADNIK WYBORCZY]

[fot. Maciej Stępień]
[fot. Maciej Stępień]
Nad prawidłowym przebiegiem głosowania będą czuwać obwodowe komisje wyborcze. Zostały powołane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów. W tych wyborach po raz pierwszy liczba członków komisji zależy od tego, ilu wyborców mieszka w obwodzie głosowania.
Mają one od siedmiu do dziewięciu członków w obwodach, w których mieszka nie więcej niż dwa tysiące mieszkańców. W większych obwodach komisja składa się z dziewięciu do jedenastu osób. Natomiast w obwodach odrębnych, czyli w szpitalach lub zakładach karnych komisje mają od pięciu do siedmiu osób. Prawo zgłaszania członków obwodowych komisji miały te komitety wyborcze, które zarejestrowały listę z kandydatami na posłów w naszym okręgu wyborczym, lub zarejestrowały kandydatów na senatorów w okręgach na Opolszczyźnie.

- W niektórych gminach kandydatów zgłoszonych do komisji było zbyt mało, dlatego wójtowie, burmistrzowie i prezydenci dokonywali uzupełnienia spośród wyborców - mówi Joanna Maksymowicz, wicedyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Proszę także pamiętać, że w skład każdej komisji wchodzi osoba wskazana przez władze gminy spośród pracowników urzędu a w obwodach odrębnych spośród pracowników tych jednostek, w których obwód został utworzony - dodaje.

W województwie opolskim jest 900 obwodów do głosowania, pracę w komisjach obwodowych znalazło ponad 7,5 tysiąca osób.

- Ta liczba się jednak zmniejsza, bo już dostajemy informacje, że osoby rezygnują z pracy w komisji z różnych powodów. Komuś został ustalony pobyt w szpitalach, ktoś wyjeżdża na wakacje - wyjaśnia wicedyrektor Maksymowicz.

Wynagrodzenie za pracy w obwodowej komisji wyborczej to mniej niż 200 złotych.

- Proszę pamiętać, że to wynagrodzenie za kilkanaście godzin pracy - zaznacza wicedyrektor opolskiej delegatury KBW.

Do obowiązków członków obwodowych komisji wyborczych należy udział w szkoleniu, obecność na pierwszym posiedzeniu, na którym wybiera się przewodniczącego komisji, oraz przeprowadzenie głosowania i ustalenie wyników głosowania w dniu wyborów.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-10-22, godz. 12:00, Wiadomości z regionu Anna Kubica: Najtrudniejsze spotkania z wyborcami były w Brzegu Anna Kubica podsumowała kampanię wyborczą. Kandydatka do Sejmu Zjednoczonej Lewicy odwiedziła każdy powiat województwa opolskiego dwukrotnie. » więcej 2015-10-22, godz. 11:00, Wiadomości z regionu Łukasz Denys podsumowuje kampanię wyborczą Opolski, bezpartyjny kandydat do senatu Łukasz Denys kończy i podsumowuje kampanię wyborczą. » więcej 2015-10-22, godz. 10:14, Wiadomości z regionu Ostatnia debata wyborcza Radia Opole i TVP Opole [WIDEO, FOTO] Za nami ostatnia debata wyborcza z cyklu „Wybory 2015 - Debaty Regionalne”. Spotkanie kontrkandydatów do Sejmu RP zostało zorganizowane przez Radio Opole i TVP Opole we współpracy ze studentami Uniwersytetu Opolskiego działającymi… » więcej 2015-10-21, godz. 19:30, Wiadomości z regionu KORWINOBUS odwiedza miasta powiatowe Opolszczyzny Opolscy kandydaci partii KORWiN kończą i podsumowują kampanię wyborczą przed wyborami parlamentarnymi. Ostatnim akcentem jest wizyta we wszystkich miastach powiatowych naszego regionu. Kandydaci podróżują KORWINOBUSEM, debatują i… » więcej 2015-10-21, godz. 19:00, Wiadomości z regionu Piotr Woźniak ze Zjednoczonej Lewicy zapowiada zmiany w emeryturach Zjednoczona Lewica chce, aby przejście na emeryturę było uzależnione od stażu pracy. Dla mężczyzn miałby on wynosić 40 lat, dla kobiet 35 lat pracy. Piotr Woźniak, kandydat do Sejmu na konferencji prasowej powiedział, że nie zgadza… » więcej
18192021222324
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »