Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:50 Autor: Aneta Skomorowska

Czuwają nad prawidłowym przebiegiem głosowania [PORADNIK WYBORCZY]

[fot. Maciej Stępień]
[fot. Maciej Stępień]
Nad prawidłowym przebiegiem głosowania będą czuwać obwodowe komisje wyborcze. Zostały powołane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów. W tych wyborach po raz pierwszy liczba członków komisji zależy od tego, ilu wyborców mieszka w obwodzie głosowania.
Mają one od siedmiu do dziewięciu członków w obwodach, w których mieszka nie więcej niż dwa tysiące mieszkańców. W większych obwodach komisja składa się z dziewięciu do jedenastu osób. Natomiast w obwodach odrębnych, czyli w szpitalach lub zakładach karnych komisje mają od pięciu do siedmiu osób. Prawo zgłaszania członków obwodowych komisji miały te komitety wyborcze, które zarejestrowały listę z kandydatami na posłów w naszym okręgu wyborczym, lub zarejestrowały kandydatów na senatorów w okręgach na Opolszczyźnie.

- W niektórych gminach kandydatów zgłoszonych do komisji było zbyt mało, dlatego wójtowie, burmistrzowie i prezydenci dokonywali uzupełnienia spośród wyborców - mówi Joanna Maksymowicz, wicedyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Proszę także pamiętać, że w skład każdej komisji wchodzi osoba wskazana przez władze gminy spośród pracowników urzędu a w obwodach odrębnych spośród pracowników tych jednostek, w których obwód został utworzony - dodaje.

W województwie opolskim jest 900 obwodów do głosowania, pracę w komisjach obwodowych znalazło ponad 7,5 tysiąca osób.

- Ta liczba się jednak zmniejsza, bo już dostajemy informacje, że osoby rezygnują z pracy w komisji z różnych powodów. Komuś został ustalony pobyt w szpitalach, ktoś wyjeżdża na wakacje - wyjaśnia wicedyrektor Maksymowicz.

Wynagrodzenie za pracy w obwodowej komisji wyborczej to mniej niż 200 złotych.

- Proszę pamiętać, że to wynagrodzenie za kilkanaście godzin pracy - zaznacza wicedyrektor opolskiej delegatury KBW.

Do obowiązków członków obwodowych komisji wyborczych należy udział w szkoleniu, obecność na pierwszym posiedzeniu, na którym wybiera się przewodniczącego komisji, oraz przeprowadzenie głosowania i ustalenie wyników głosowania w dniu wyborów.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-10-22, godz. 15:30, Wiadomości z regionu Patryk Jaki deklaruje pomoc brzeżanom po wyborach Kandydat na posła Zjednoczonej Prawicy zabiegał dziś (22.10) o głosy w Brzegu. Na konferencji prasowej mówił o najpotrzebniejszych zadaniach dla powiatu i tej części regionu. Jego zdaniem kilka z nich wymaga pilnej uwagi. » więcej 2015-10-22, godz. 15:00, Wiadomości z regionu Nowoczesna Ryszarda Petru podsumowuje swoją kampanię na Opolszczyźnie Jarosław Grzegorzak z Nowoczesnej Ryszarda Petru przekonuje, że jego ugrupowanie nie prowadzi sporów tak jak inne partie, ale stawia na bezpośrednie spotkania z mieszkańcami województwa opolskiego. » więcej 2015-10-22, godz. 14:30, Wiadomości z regionu "Byłem merytoryczny" - Ryszard Wilczyński o swojej kampanii Mobilne biura poselskie, zainicjowanie targów SeniorExpo, propozycja zagospodarowania zabytkowego parku w Pokoju, bezpośrednie spotkania z ludźmi oraz skarbonka propozycji dla Polski. Ryszard Wilczyński, kandydat do Sejmu z list Platformy… » więcej 2015-10-22, godz. 14:00, Wiadomości z regionu Kostuś chce walczyć o centrum badawczo-naukowe i halę lekkoatletyczną Czy Politechnika Opolska ma realną szansę na nowe centrum badawczo-naukowe i halę lekkoatletyczną? Tomasz Kostuś, kandydat Platformy Obywatelskiej do Sejmu uważa, że tak, dlatego zapowiada zdecydowany lobbing w sprawie inwestycji za… » więcej 2015-10-22, godz. 13:00, Wiadomości z regionu Zembaczyński: 1 proc. podatku CIT dla instytucji kultury Witold Zembaczyński proponuje wprowadzenie możliwości odliczania 1 proc. podatku CIT na instytucje kultury » więcej
17181920212223
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »