Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:50 Autor: Aneta Skomorowska

Czuwają nad prawidłowym przebiegiem głosowania [PORADNIK WYBORCZY]

[fot. Maciej Stępień]
[fot. Maciej Stępień]
Nad prawidłowym przebiegiem głosowania będą czuwać obwodowe komisje wyborcze. Zostały powołane przez wójtów, burmistrzów i prezydentów. W tych wyborach po raz pierwszy liczba członków komisji zależy od tego, ilu wyborców mieszka w obwodzie głosowania.
Mają one od siedmiu do dziewięciu członków w obwodach, w których mieszka nie więcej niż dwa tysiące mieszkańców. W większych obwodach komisja składa się z dziewięciu do jedenastu osób. Natomiast w obwodach odrębnych, czyli w szpitalach lub zakładach karnych komisje mają od pięciu do siedmiu osób. Prawo zgłaszania członków obwodowych komisji miały te komitety wyborcze, które zarejestrowały listę z kandydatami na posłów w naszym okręgu wyborczym, lub zarejestrowały kandydatów na senatorów w okręgach na Opolszczyźnie.

- W niektórych gminach kandydatów zgłoszonych do komisji było zbyt mało, dlatego wójtowie, burmistrzowie i prezydenci dokonywali uzupełnienia spośród wyborców - mówi Joanna Maksymowicz, wicedyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego. - Proszę także pamiętać, że w skład każdej komisji wchodzi osoba wskazana przez władze gminy spośród pracowników urzędu a w obwodach odrębnych spośród pracowników tych jednostek, w których obwód został utworzony - dodaje.

W województwie opolskim jest 900 obwodów do głosowania, pracę w komisjach obwodowych znalazło ponad 7,5 tysiąca osób.

- Ta liczba się jednak zmniejsza, bo już dostajemy informacje, że osoby rezygnują z pracy w komisji z różnych powodów. Komuś został ustalony pobyt w szpitalach, ktoś wyjeżdża na wakacje - wyjaśnia wicedyrektor Maksymowicz.

Wynagrodzenie za pracy w obwodowej komisji wyborczej to mniej niż 200 złotych.

- Proszę pamiętać, że to wynagrodzenie za kilkanaście godzin pracy - zaznacza wicedyrektor opolskiej delegatury KBW.

Do obowiązków członków obwodowych komisji wyborczych należy udział w szkoleniu, obecność na pierwszym posiedzeniu, na którym wybiera się przewodniczącego komisji, oraz przeprowadzenie głosowania i ustalenie wyników głosowania w dniu wyborów.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-11-08, godz. 10:49, Publicystyka w Radiu Opole Dariusz Urbaś o powyborczych hejtach, działalności nie tylko politycznej oraz o niejasnej na razie przyszłości Kongresu Nowej Prawicy - Mój dobry wynik chyba niektórych wystraszył - powiedział w Loży Radiowej Dariusz Urbaś z Kongresu Nowej Prawicy, który startował do Senatu z listy komitetu Kukiz ’15. - Skąd to wiem? W czasie kampanii nie było wymierzonych w… » więcej 2015-11-03, godz. 16:08, Publicystyka w Radiu Opole Kewin Adamczyk o tym, jak udało mu się trafnie wytypować 11 z 15 zwycięzców wyborów parlamentarnych i wygrać konkurs Loży Radiowej - Najtrudniej było wytypować senatorów - powiedział w Loży Radiowej Kewin Adamczyk z Ozimka, nasz słuchacz, który wywalczył sobie tytuł politycznego eksperta naszego programu, najtrafniej typując opolskich zwycięzców wyborów … » więcej 2015-11-03, godz. 15:59, Publicystyka w Radiu Opole Błażej Choroś o przyczynach porażki PO, lewicy i ludowców a także o tym, że prawicy bardzo pomogła ordynacja wyborcza - Rzadko zdarza się, by jakaś partia rządziła dłużej niż 10 lat, tak jest także w innych krajach europejskich - mówił w Loży Radiowej dr Błażej Choroś, politolog z Uniwersytetu Opolskiego, komentując wyborczą porażkę Platformy… » więcej 2015-11-03, godz. 15:45, Publicystyka w Radiu Opole Adam Kępiński o tym, że rozliczył Adama Kępińskiego z kampanii wyborczej a teraz oczekuje na rozliczenie opolskiego lidera SLD - Przestrzeliłem. I to grubo - powiedział w Loży Radiowej Adam Kępiński, poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej, który bez powodzenia wystartował do Senatu ze swojego komitetu. - Myślałem, że w jednomandatowych wyborach do Senatu ludzie… » więcej 2015-11-03, godz. 15:32, Publicystyka w Radiu Opole Piotr Woźniak o tym, że wcale nie musi być liderem SLD, o swoim wyborczym wyniku, kłótniach w partii i przyszłości polskiej lewicy - Nie jestem przyspawany do stołka - stwierdził w Loży Radiowej Piotr Woźniak, lider opolskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej, pytany o to, ile prawdy jest w prasowych komentarzach, że kryzys opolskiej lewicy jest tak głęboki… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »