Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:55 Autor: Aneta Skomorowska

Jak się dzieli mandaty w Sejmie i Senacie? [PORADNIK WYBORCZY]

(fot. Mariusz Materlik)
(fot. Mariusz Materlik)
Województwo opolskie obejmuje jeden okręg wyborczy w wyborach do Sejmu, w którym wybieramy 12 kandydatów. Nie oznacza to, że stawiamy 12 krzyżyków na karcie do głosowania. Możemy postawić tylko jeden znak "X" na karcie. Uwaga! Karta do głosowania jest zbroszurowana, wygląda jak książeczka formatu A4 i w całej tej broszurze stawiamy jeden znak "X" obok nazwiska kandydata, a nie obok nazwy komitetu wyborczego na spisie treści.
W wyborach 25 października wybieramy też trzech senatorów w trzech okręgach wyborczych, bo na tyle okręgów w wyborach do Senatu jest podzielone nasze województwo. Zachodnia część regionu to okręg nr 51, miasto Opole i powiat opolski to okręg nr 52, a wschodnia część regionu to okręg 53. W zależności od tego, w jakim okręgu wyborczym mieszkamy, taką będziemy mieli listę kandydatów na senatorów.

- W okręgu wyborczym nr 51 jest 6 kandydatów, w okręgu nr 52 jest 8 kandydatów, a w okręgu nr 53 jest 7 kandydatów. W każdym okręgu wybieramy jednego kandydata, stawiając znak "X" przy jednym nazwisku - mówi dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. - Senatorem w każdym z okręgów zostanie ten kandydat, który zdobędzie największą liczbę głosów - dodaje.

Wybory do Sejmu to wybory proporcjonalne. Oznacza to, że najpierw jest ustalane, czy komitety uzyskały więcej niż 5 procent wszystkich oddanych głosów, czyli to, czy przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy. Te, które próg wyborczy przekroczą, biorą udział w podziale mandatów w okręgu, czyli w naszym przypadku w województwie opolskim.

Z przekroczenia progu wyborczego zwolniona jest Mniejszość Niemiecka.

- To ustawowa zasada wprowadzona w ordynacji wyborczej i w Kodeksie wyborczym - wyjaśnia dyrektor opolskiej delegatury KBW. - Z progu wyborczego zwolnione są komitety nie tylko Mniejszości Niemieckiej, ale wszystkie komitety zarejestrowane przez mniejszość narodową. Ale i tak komitet MN niemieckiej musi zdobyć określoną liczbę głosów w naszym regionie, aby brać udział w podziale mandatów w okręgu - dodaje dyrektor Tkacz.

Komitet wyborczy Zjednoczona Lewica musi przekroczyć 8-procentowy próg wyborczy. Taki próg jest ustalony dla komitetów koalicyjnych, czyli założonych w porozumieniu kilku ugrupowań.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-06-22, godz. 08:57, Poranna rozmowa Radia Opole Należy dać szansę młodym politykom Uwzględnienie aktualnych potrzeb społecznych i postawienie na młodych polityków - to według Szymona Ogłazy, członka zarządu regionalnego Platformy Obywatelskiej podstawa strategii tej partii przed październikowymi wyborami parlamentarnymi… » więcej 2015-06-17, godz. 14:58, Publicystyka w Radiu Opole Antoni Konopka o przewadze doświadczenia nad młodością, sytuacji w partii, swoich doświadczeniach z Prawem i Sprawiedliwością oraz pięknych opolskich wioskach - Młodość ma swoje zalety, ale czasem nic nie zastąpi prawdziwego i doświadczenia, zwłaszcza w tak niespokojnym okresie. A nasz kandydat ma to doświadczenie i wielkie zasługi dla PSL i dla polskiego parlamentu - tak wicemarszałek… » więcej 2015-06-16, godz. 14:00, Publicystyka w Radiu Opole Ryszard Galla o tsunami w rządzie, niemieckiej mieszanej ordynacji i wyborczym haśle "plus 9 tysięcy głosów", które ma zmobilizować elektorat Mniejszości Niemieckiej - Nie sądzę, by polityczne zamieszanie na poziomu kraju przeniosła się na nasz region, gdzie Mniejszość Niemiecka pełni od lat rolę pewnego stabilizatora - powiedział w Loży Radiowej poseł MN Ryszard Galla. - Niepokoi mnie jednak… » więcej 2015-06-15, godz. 15:02, Publicystyka w Radiu Opole Aleksander Świeykowski o tym, że nie wierzy w sukces ewentualnego rządu Kaczyńskiego i Kukiza oraz porażkę swojej macierzystej partii - Gdyby sondaże przełożyły się na wynik wyborów - a nie wierzę, że tak się stanie - to wiem, jaki będzie efekt. Nawet gdyby PiS zdołał powołać koalicję z udziałem Pawła Kukiza, to przetrwałaby kilka miesięcy i mielibyśmy… » więcej 2015-06-15, godz. 13:06, Publicystyka w Radiu Opole Adam Kępiński o zawirowaniach w polskiej polityce, realnej sile Pawła Kukiza i szansach lewicy, których przekreślać nie należy - Apeluję do wszystkich Polaków, także tych pragnących zmian. Głosując w najbliższych wyborach kierujcie się rozsądkiem, a nie afektem, złośliwością czy chęcią zemsty - stwierdził w Loży Radiowej poseł Sojuszu Lewicy Demokratycznej… » więcej
67686970717273
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »