Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:55 Autor: Aneta Skomorowska

Jak się dzieli mandaty w Sejmie i Senacie? [PORADNIK WYBORCZY]

(fot. Mariusz Materlik)
(fot. Mariusz Materlik)
Województwo opolskie obejmuje jeden okręg wyborczy w wyborach do Sejmu, w którym wybieramy 12 kandydatów. Nie oznacza to, że stawiamy 12 krzyżyków na karcie do głosowania. Możemy postawić tylko jeden znak "X" na karcie. Uwaga! Karta do głosowania jest zbroszurowana, wygląda jak książeczka formatu A4 i w całej tej broszurze stawiamy jeden znak "X" obok nazwiska kandydata, a nie obok nazwy komitetu wyborczego na spisie treści.
W wyborach 25 października wybieramy też trzech senatorów w trzech okręgach wyborczych, bo na tyle okręgów w wyborach do Senatu jest podzielone nasze województwo. Zachodnia część regionu to okręg nr 51, miasto Opole i powiat opolski to okręg nr 52, a wschodnia część regionu to okręg 53. W zależności od tego, w jakim okręgu wyborczym mieszkamy, taką będziemy mieli listę kandydatów na senatorów.

- W okręgu wyborczym nr 51 jest 6 kandydatów, w okręgu nr 52 jest 8 kandydatów, a w okręgu nr 53 jest 7 kandydatów. W każdym okręgu wybieramy jednego kandydata, stawiając znak "X" przy jednym nazwisku - mówi dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. - Senatorem w każdym z okręgów zostanie ten kandydat, który zdobędzie największą liczbę głosów - dodaje.

Wybory do Sejmu to wybory proporcjonalne. Oznacza to, że najpierw jest ustalane, czy komitety uzyskały więcej niż 5 procent wszystkich oddanych głosów, czyli to, czy przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy. Te, które próg wyborczy przekroczą, biorą udział w podziale mandatów w okręgu, czyli w naszym przypadku w województwie opolskim.

Z przekroczenia progu wyborczego zwolniona jest Mniejszość Niemiecka.

- To ustawowa zasada wprowadzona w ordynacji wyborczej i w Kodeksie wyborczym - wyjaśnia dyrektor opolskiej delegatury KBW. - Z progu wyborczego zwolnione są komitety nie tylko Mniejszości Niemieckiej, ale wszystkie komitety zarejestrowane przez mniejszość narodową. Ale i tak komitet MN niemieckiej musi zdobyć określoną liczbę głosów w naszym regionie, aby brać udział w podziale mandatów w okręgu - dodaje dyrektor Tkacz.

Komitet wyborczy Zjednoczona Lewica musi przekroczyć 8-procentowy próg wyborczy. Taki próg jest ustalony dla komitetów koalicyjnych, czyli założonych w porozumieniu kilku ugrupowań.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-07-21, godz. 11:31, Wiadomości z regionu Sanocki: Obecni posłowie boją się JOW-ów - Jednomandatowych Okręgów Wyborczych boją się panicznie obecni posłowie, to jest dla nich po prostu śmierć - mówi Janusz Sanocki, polityk z Nysy i bliski współpracownik Pawła Kukiza. » więcej 2015-07-21, godz. 10:34, Wiadomości z regionu Działania kampanijne, gdy kampania jeszcze przed nami - Obecne działania polityków mają charakter kampanijny, jednak oficjalnie kampanią nie są - powiedziała w rozmowie „W cztery oczy' Agnieszka Mikucka z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego, komentują ostatnie wydarzenia… » więcej 2015-07-21, godz. 09:40, Poranna rozmowa Radia Opole 25 października Opolania wybiorą 12 posłów i 3 senatorów - Kampania wyborcza zacznie się w momencie opublikowania w Dzienniku Ustaw decyzji prezydenta w sprawie daty wyborów parlamentarnych - powiedziała w rozmowie 'W cztery oczy' Agnieszka Mikucka z opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego… » więcej 2015-07-20, godz. 13:04, Publicystyka w Radiu Opole Tomasz Garbowski o rozpoznawalności nazwiska, Zjednoczonej Lewicy, urlopie prezydenta Opola oraz wojnie na Pasiece i na Harcerskiej - Zastanawiam się, czemu te najbardziej kontrowersyjne posunięcia, takie jak zmiana rady nadzorczej ECO czy rozpoczęcie dyskusji o trasie średnicowej, maj ą miejsce wtedy, kiedy prezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski jest na urlopie… » więcej 2015-07-16, godz. 12:20, Publicystyka w Radiu Opole Kamil Bortniczuk z Głuchołaz o strefie parkowania w Głuchołazach, o konwencji programowej PiS i Zjednoczonej Prawicy oraz o planach odsunięcia od władzy Platformy Obywatels… Rozmowę z naszym gościem Kamilem Bortniczukiem, prezesem Stowarzyszenia Głuchołazianie rozpoczęliśmy od nawoływania przez niego do niepłacenia w głuchołaskiej strefie płatnego parkowania. - Rozporządzenie, które weszło w życie… » więcej
63646566676869
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »