Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:55 Autor: Aneta Skomorowska

Jak się dzieli mandaty w Sejmie i Senacie? [PORADNIK WYBORCZY]

(fot. Mariusz Materlik)
(fot. Mariusz Materlik)
Województwo opolskie obejmuje jeden okręg wyborczy w wyborach do Sejmu, w którym wybieramy 12 kandydatów. Nie oznacza to, że stawiamy 12 krzyżyków na karcie do głosowania. Możemy postawić tylko jeden znak "X" na karcie. Uwaga! Karta do głosowania jest zbroszurowana, wygląda jak książeczka formatu A4 i w całej tej broszurze stawiamy jeden znak "X" obok nazwiska kandydata, a nie obok nazwy komitetu wyborczego na spisie treści.
W wyborach 25 października wybieramy też trzech senatorów w trzech okręgach wyborczych, bo na tyle okręgów w wyborach do Senatu jest podzielone nasze województwo. Zachodnia część regionu to okręg nr 51, miasto Opole i powiat opolski to okręg nr 52, a wschodnia część regionu to okręg 53. W zależności od tego, w jakim okręgu wyborczym mieszkamy, taką będziemy mieli listę kandydatów na senatorów.

- W okręgu wyborczym nr 51 jest 6 kandydatów, w okręgu nr 52 jest 8 kandydatów, a w okręgu nr 53 jest 7 kandydatów. W każdym okręgu wybieramy jednego kandydata, stawiając znak "X" przy jednym nazwisku - mówi dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. - Senatorem w każdym z okręgów zostanie ten kandydat, który zdobędzie największą liczbę głosów - dodaje.

Wybory do Sejmu to wybory proporcjonalne. Oznacza to, że najpierw jest ustalane, czy komitety uzyskały więcej niż 5 procent wszystkich oddanych głosów, czyli to, czy przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy. Te, które próg wyborczy przekroczą, biorą udział w podziale mandatów w okręgu, czyli w naszym przypadku w województwie opolskim.

Z przekroczenia progu wyborczego zwolniona jest Mniejszość Niemiecka.

- To ustawowa zasada wprowadzona w ordynacji wyborczej i w Kodeksie wyborczym - wyjaśnia dyrektor opolskiej delegatury KBW. - Z progu wyborczego zwolnione są komitety nie tylko Mniejszości Niemieckiej, ale wszystkie komitety zarejestrowane przez mniejszość narodową. Ale i tak komitet MN niemieckiej musi zdobyć określoną liczbę głosów w naszym regionie, aby brać udział w podziale mandatów w okręgu - dodaje dyrektor Tkacz.

Komitet wyborczy Zjednoczona Lewica musi przekroczyć 8-procentowy próg wyborczy. Taki próg jest ustalony dla komitetów koalicyjnych, czyli założonych w porozumieniu kilku ugrupowań.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-07-29, godz. 13:05, Publicystyka w Radiu Opole Paweł Pohorecki o rozliczaniu Beaty Szydło z wyborczych obietnic, układankach na lewicy i tanim cieple z Elektrowni Opole - Ktoś musi powstrzymać prawicę, która wszelkimi dostępnymi metodami stara się przejąć całość władzy, dlatego postanowiliśmy stworzyć na Facebooku profil, na którym będziemy punktowali kłamstwa i przekłamania Beaty Szydło… » więcej 2015-07-27, godz. 14:42, Wiadomości z regionu Przedstawiciele rządu mieli odwiedzić Brzeg i okolice. Nie odwiedzili Premier Ewa Kopacz i minister obrony narodowej Tomasz Siemoniak przebywali dziś na Dolnym Śląsku. Premier i szef MON - u mieli znaleźć czas i przyjechać również do Brzegu. Tomasz Siemoniak miał odwiedzić brzeskich saperów, premier… » więcej 2015-07-27, godz. 14:11, Publicystyka w Radiu Opole Beata Szydło o tym, że nie przejmuje się sondażami oraz o tym, że w referendum wypadałoby Polaków zapytać o to, co ich naprawdę interesuje - Skoro wydajemy 100 milionów złotych na referendum, to zapytajmy Polaków o to, co ich naprawdę boli - powiedziała w Loży Radiowej Beata Szydło, posłanka Prawa i Sprawiedliwości oraz kandydatka Zjednoczonej Prawicy na premiera. -… » więcej 2015-07-27, godz. 13:23, Publicystyka w Radiu Opole Ryszard Galla o wyborczych planach Mniejszości Niemieckiej, kłopotach jazu w Malczycach i związkowych gminach na wzór niemiecki - Liczymy na dwóch posłów i senatora - zadeklarował w Loży Radiowej poseł Mniejszości Niemieckiej Ryszard Galla. - Mamy szansę na mandat senatorski w okręgu kędzierzyńsko-strzeleckim. Kto wystartuje? Są dobrzy kandydaci, choćby… » więcej 2015-07-24, godz. 14:19, Publicystyka w Radiu Opole Andrzej Butra o tym, że ludowcy nie obiecują swoim wyborcom gruszek na wierzbie, bo jako rolnicy dobrze wiedzą, co na czym rośnie - My jesteśmy ugrupowaniem stabilnym, przewidywalnym, które nigdy nie obiecuje gruszek na wierzbie, wiec nie powinno nikogo dziwić, że tak szybko ułożyliśmy w naszym regionie listy wyborcze do parlamentu - powiedział w Loży Radiowej… » więcej
62636465666768
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »