Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:55 Autor: Aneta Skomorowska

Jak się dzieli mandaty w Sejmie i Senacie? [PORADNIK WYBORCZY]

(fot. Mariusz Materlik)
(fot. Mariusz Materlik)
Województwo opolskie obejmuje jeden okręg wyborczy w wyborach do Sejmu, w którym wybieramy 12 kandydatów. Nie oznacza to, że stawiamy 12 krzyżyków na karcie do głosowania. Możemy postawić tylko jeden znak "X" na karcie. Uwaga! Karta do głosowania jest zbroszurowana, wygląda jak książeczka formatu A4 i w całej tej broszurze stawiamy jeden znak "X" obok nazwiska kandydata, a nie obok nazwy komitetu wyborczego na spisie treści.
W wyborach 25 października wybieramy też trzech senatorów w trzech okręgach wyborczych, bo na tyle okręgów w wyborach do Senatu jest podzielone nasze województwo. Zachodnia część regionu to okręg nr 51, miasto Opole i powiat opolski to okręg nr 52, a wschodnia część regionu to okręg 53. W zależności od tego, w jakim okręgu wyborczym mieszkamy, taką będziemy mieli listę kandydatów na senatorów.

- W okręgu wyborczym nr 51 jest 6 kandydatów, w okręgu nr 52 jest 8 kandydatów, a w okręgu nr 53 jest 7 kandydatów. W każdym okręgu wybieramy jednego kandydata, stawiając znak "X" przy jednym nazwisku - mówi dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. - Senatorem w każdym z okręgów zostanie ten kandydat, który zdobędzie największą liczbę głosów - dodaje.

Wybory do Sejmu to wybory proporcjonalne. Oznacza to, że najpierw jest ustalane, czy komitety uzyskały więcej niż 5 procent wszystkich oddanych głosów, czyli to, czy przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy. Te, które próg wyborczy przekroczą, biorą udział w podziale mandatów w okręgu, czyli w naszym przypadku w województwie opolskim.

Z przekroczenia progu wyborczego zwolniona jest Mniejszość Niemiecka.

- To ustawowa zasada wprowadzona w ordynacji wyborczej i w Kodeksie wyborczym - wyjaśnia dyrektor opolskiej delegatury KBW. - Z progu wyborczego zwolnione są komitety nie tylko Mniejszości Niemieckiej, ale wszystkie komitety zarejestrowane przez mniejszość narodową. Ale i tak komitet MN niemieckiej musi zdobyć określoną liczbę głosów w naszym regionie, aby brać udział w podziale mandatów w okręgu - dodaje dyrektor Tkacz.

Komitet wyborczy Zjednoczona Lewica musi przekroczyć 8-procentowy próg wyborczy. Taki próg jest ustalony dla komitetów koalicyjnych, czyli założonych w porozumieniu kilku ugrupowań.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-10-07, godz. 18:40, Wiadomości z regionu Piechociński mówił w Opolu o potrzebie jednoczenia się i solidarności Wicepremier Janusz Piechociński zaapelował w Opolu o większe zjednoczenie wśród Polaków wobec kryzysu migracyjnego i niepewnej sytuacji gospodarczej. Prezes Polskiego Stronnictwa Ludowego złożył kwiaty przed pomnikiem Bojownikom o… » więcej 2015-10-07, godz. 16:47, Wiadomości z regionu KORWiN wzywa do debaty 4 posłów z Opolszczyzny i rozlicza ich z pracy Osiem i pół miliona złotych kosztowało utrzymanie dwunastu posłów z województwa opolskiego. Takie wyliczenia przedstawili na konferencji prasowej przedstawiciele partii KORWiN w naszym regionie. » więcej 2015-10-07, godz. 16:07, Wiadomości z regionu Partia Razem chce wymieniać władzę i obniżyć diety posłom Dwukadencyjność w parlamencie i obniżenie diety poselskiej oraz senatorskiej do trzykrotności płacy minimalnej. Takie rozwiązania proponuje Partia Razem, której kandydaci uważają, że w obu izbach polskiego parlamentu potrzeba zmiany… » więcej 2015-10-07, godz. 16:04, Wiadomości z regionu "Nie ma planów likwidacji województwa" - kolejna deklaracja posła PiS Prawo i Sprawiedliwość nie miało, nie ma i nie będzie miało zamiaru likwidowania województwa opolskiego - przekonywał o tym na konferencji prasowej poseł PiS Sławomir Kłosowski. » więcej 2015-10-07, godz. 15:20, Wiadomości z regionu Jaki oskarża PO o brak działania. Firma Neapco wyprowadza się z Praszki Firma Neapco wyprowadza się z naszego regionu. Zakład, który zatrudnia 1000 osób postanowił przenieść swoją działalność z Praszki najprawdopodobniej do Wielunia w województwie łódzkim. » więcej
37383940414243
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »