Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:55 Autor: Aneta Skomorowska

Jak się dzieli mandaty w Sejmie i Senacie? [PORADNIK WYBORCZY]

(fot. Mariusz Materlik)
(fot. Mariusz Materlik)
Województwo opolskie obejmuje jeden okręg wyborczy w wyborach do Sejmu, w którym wybieramy 12 kandydatów. Nie oznacza to, że stawiamy 12 krzyżyków na karcie do głosowania. Możemy postawić tylko jeden znak "X" na karcie. Uwaga! Karta do głosowania jest zbroszurowana, wygląda jak książeczka formatu A4 i w całej tej broszurze stawiamy jeden znak "X" obok nazwiska kandydata, a nie obok nazwy komitetu wyborczego na spisie treści.
W wyborach 25 października wybieramy też trzech senatorów w trzech okręgach wyborczych, bo na tyle okręgów w wyborach do Senatu jest podzielone nasze województwo. Zachodnia część regionu to okręg nr 51, miasto Opole i powiat opolski to okręg nr 52, a wschodnia część regionu to okręg 53. W zależności od tego, w jakim okręgu wyborczym mieszkamy, taką będziemy mieli listę kandydatów na senatorów.

- W okręgu wyborczym nr 51 jest 6 kandydatów, w okręgu nr 52 jest 8 kandydatów, a w okręgu nr 53 jest 7 kandydatów. W każdym okręgu wybieramy jednego kandydata, stawiając znak "X" przy jednym nazwisku - mówi dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. - Senatorem w każdym z okręgów zostanie ten kandydat, który zdobędzie największą liczbę głosów - dodaje.

Wybory do Sejmu to wybory proporcjonalne. Oznacza to, że najpierw jest ustalane, czy komitety uzyskały więcej niż 5 procent wszystkich oddanych głosów, czyli to, czy przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy. Te, które próg wyborczy przekroczą, biorą udział w podziale mandatów w okręgu, czyli w naszym przypadku w województwie opolskim.

Z przekroczenia progu wyborczego zwolniona jest Mniejszość Niemiecka.

- To ustawowa zasada wprowadzona w ordynacji wyborczej i w Kodeksie wyborczym - wyjaśnia dyrektor opolskiej delegatury KBW. - Z progu wyborczego zwolnione są komitety nie tylko Mniejszości Niemieckiej, ale wszystkie komitety zarejestrowane przez mniejszość narodową. Ale i tak komitet MN niemieckiej musi zdobyć określoną liczbę głosów w naszym regionie, aby brać udział w podziale mandatów w okręgu - dodaje dyrektor Tkacz.

Komitet wyborczy Zjednoczona Lewica musi przekroczyć 8-procentowy próg wyborczy. Taki próg jest ustalony dla komitetów koalicyjnych, czyli założonych w porozumieniu kilku ugrupowań.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2015-10-15, godz. 18:00, Wiadomości z regionu Arkadiusz Wiśniewski udziela poparcia kolejnemu kandydatowi Marcin Ociepa, kandydat Prawa i Sprawiedliwości na senatora ma poparcie Arkadiusza Wiśniewskiego - prezydenta Opola. » więcej 2015-10-15, godz. 13:12, Publicystyka w Radiu Opole Grzegorz Balawajder o skuteczności billboardów, wartości sondaży, szansach Kukiza i wyborcach przypominających fanów disco polo - Oczywiście śledzę kampanię wyborczą, która nabiera tempa. Dla wielu polityków jest to walka o pozostanie na scenie politycznej, więc nie dziwią emocje towarzyszące kampanii - mówił w Loży radiowej dr Grzegorz Balawajder, politolog… » więcej 2015-10-15, godz. 13:10, Publicystyka w Radiu Opole Prof. Jerzy Żyżyński o kampanii wyborczej, edukacji przedszkolaków, frankowiczach i naprawie relacji między państwem a jego obywatelami - Trzeba zmienić stosunek państwa do obywatela - zadeklarował w Loży Radiowej prof. Jerzy Żyżyński, parlamentarzysta Prawa i Sprawiedliwości i jedynka na opolskiej liście kandydatów tej partii do Sejmu. - Obywatel powinien być przez… » więcej 2015-10-15, godz. 13:06, Publicystyka w Radiu Opole Leszek Korzeniowski optymistycznie o szansach PO, ostro o "zasługach Patryka Jakiego i kampanii wyborczej AD 2015 - O wynik Platformy na Opolszczyźnie jestem spokojny. A w kraju? Ostatnio nasz spadek w sondażach udało się zahamować, wierzę, że wyborcy zrozumieją, czym mogą się skończyć rządy Prawa i Sprawiedliwości - powiedział w Loży… » więcej 2015-10-15, godz. 13:03, Publicystyka w Radiu Opole Patryk Jaki o groźnych islamistach, tłumie wolontariuszy, "Dyzmie opolskiej polityki" i wojewodzie, który zajmuje się nie tym, czym powinien - Uchodźcy to nie tylko temat kampanijny, to temat ogólnoeuropejski i to długoterminowy - stwierdził w Loży Radiowej poseł Solidarnej Polski Patryk Jaki, kandydat Zjednoczonej Prawicy do Sejmu, tłumacząc, czemu w swojej kampanii tak… » więcej
28293031323334
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »