Wybory Parlamentarne 2015
Radio Opole » Wybory Parlamentarne 2015 » Wybory Parlamentarne 2015

Wybory Parlamentarne 2015

2015-10-25, 06:55 Autor: Aneta Skomorowska

Jak się dzieli mandaty w Sejmie i Senacie? [PORADNIK WYBORCZY]

(fot. Mariusz Materlik)
(fot. Mariusz Materlik)
Województwo opolskie obejmuje jeden okręg wyborczy w wyborach do Sejmu, w którym wybieramy 12 kandydatów. Nie oznacza to, że stawiamy 12 krzyżyków na karcie do głosowania. Możemy postawić tylko jeden znak "X" na karcie. Uwaga! Karta do głosowania jest zbroszurowana, wygląda jak książeczka formatu A4 i w całej tej broszurze stawiamy jeden znak "X" obok nazwiska kandydata, a nie obok nazwy komitetu wyborczego na spisie treści.
W wyborach 25 października wybieramy też trzech senatorów w trzech okręgach wyborczych, bo na tyle okręgów w wyborach do Senatu jest podzielone nasze województwo. Zachodnia część regionu to okręg nr 51, miasto Opole i powiat opolski to okręg nr 52, a wschodnia część regionu to okręg 53. W zależności od tego, w jakim okręgu wyborczym mieszkamy, taką będziemy mieli listę kandydatów na senatorów.

- W okręgu wyborczym nr 51 jest 6 kandydatów, w okręgu nr 52 jest 8 kandydatów, a w okręgu nr 53 jest 7 kandydatów. W każdym okręgu wybieramy jednego kandydata, stawiając znak "X" przy jednym nazwisku - mówi dyrektor opolskiej delegatury Krajowego Biura Wyborczego Rafał Tkacz. - Senatorem w każdym z okręgów zostanie ten kandydat, który zdobędzie największą liczbę głosów - dodaje.

Wybory do Sejmu to wybory proporcjonalne. Oznacza to, że najpierw jest ustalane, czy komitety uzyskały więcej niż 5 procent wszystkich oddanych głosów, czyli to, czy przekroczyły 5-procentowy próg wyborczy. Te, które próg wyborczy przekroczą, biorą udział w podziale mandatów w okręgu, czyli w naszym przypadku w województwie opolskim.

Z przekroczenia progu wyborczego zwolniona jest Mniejszość Niemiecka.

- To ustawowa zasada wprowadzona w ordynacji wyborczej i w Kodeksie wyborczym - wyjaśnia dyrektor opolskiej delegatury KBW. - Z progu wyborczego zwolnione są komitety nie tylko Mniejszości Niemieckiej, ale wszystkie komitety zarejestrowane przez mniejszość narodową. Ale i tak komitet MN niemieckiej musi zdobyć określoną liczbę głosów w naszym regionie, aby brać udział w podziale mandatów w okręgu - dodaje dyrektor Tkacz.

Komitet wyborczy Zjednoczona Lewica musi przekroczyć 8-procentowy próg wyborczy. Taki próg jest ustalony dla komitetów koalicyjnych, czyli założonych w porozumieniu kilku ugrupowań.
Poradnik wyborczy "Wybieraj świadomie"

Zobacz także

2016-10-30, godz. 21:02, Wiadomości z regionu Opolscy politycy podsumowali rok rządów Prawa i Sprawiedliwości Minął rok od wyborów parlamentarnych. Zdecydowane zwycięstwo odniosło w nich Prawo i Sprawiedliwość, które jako pierwsza partia po 1989 roku uzyskała parlamentarną większość. W Niedzielnej Loży Radiowej zaproszeni goście podsumowali… » więcej 2016-10-30, godz. 12:29, Niedzielna Loża Radiowa Zobacz i posłuchaj Niedzielnej Loży Radiowej z 30 października 2016 roku! [FILM, ZDJĘCIA] W mijającym tygodniu minął rok od wyborów parlamentarnych, które diametralnie zmieniły układ sił politycznych na polskiej scenie. Goście Niedzielnej Loży Radiowej zostali zatem poproszeni o podsumowanie tego roku. Co się zmieniło… » więcej 2015-12-09, godz. 09:40, Wiadomości z regionu Woźniak: Ostatnie lata dla lewicy to nie był najlepszy czas. Za dużo było wewnętrznych kłótni Grupa partyjnych kolegów chce postawić lidera opolskich struktur Sojuszu Lewicy Demokratycznej Piotra Woźniaka przed partyjnym sądem. - To prawda, że ostatnie cztery lata dla lewicy to nie był dobry czas - przyznał sam zainteresowany… » więcej 2015-11-23, godz. 13:55, Wiadomości z regionu Kultura wyborcza coraz wyższa. Komitety sprawnie radzą sobie z usuwaniem plakatów Jutro (24.11) mija termin usunięcia plakatów i banerów kandydatów w wyborach parlamentarnych. Jeżeli komitety nie zrobią tego w okresie 30 dni od daty głosowania, naruszają prawo, a konsekwencje ponosi pełnomocnik wyborczy danego… » więcej 2015-11-08, godz. 11:16, Publicystyka w Radiu Opole Paweł Grabowski o swoich przedwyborczych kalkulacjach, manipulacjach mediów i przyszłej współpracy z samorządowcami - Nie byłem zaskoczony, że mamy na Opolszczyźnie drugi mandat - powiedział w Loży Radiowej Paweł Grabowski, nowy opolski poseł z listy komitetu Kukiz’15. - Jako politolog przeanalizowałem wynik Kukiza i wyborach prezydenckich. Dostał… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »