Radio Opole » Patronaty - polecamy
2023-10-02, 18:49 Autor: Agnieszka Lubczańska

Karp opolski bohaterem weekendu w Niemodlinie

Karp opolski bohaterem weekendu w Niemodlinie [fot. https://pixabay.com/pl/photos]
Karp opolski bohaterem weekendu w Niemodlinie [fot. https://pixabay.com/pl/photos]
Karp opolski bohaterem weekendu w Niemodlinie [fot. materiały organizatora, Rybacka LGD "Opolszczyzna"]
Karp opolski bohaterem weekendu w Niemodlinie [fot. materiały organizatora, Rybacka LGD "Opolszczyzna"]
To już tradycja, że Zamek Książęcy w Niemodlinie staje się w październiku miejscem obchodów Wojewódzkiego Święta Karpia Opolskiego. Nie inaczej będzie w tym roku. Świętowanie już w najbliższy weekend (7-8.10). Od godz. 11:00 do 18:00 atrakcji mnóstwo! Organizatorzy zapraszają wszystkich chętnych do celebrowania karpia na 1001 sposobów.
W programie degustacje, pokazy i warsztaty kulinarne z karpiem w roli głównej. Na zamkowej scenie zaprezentują się artyści z zaprzyjaźnionych gmin, a w zamkowych ogrodach swoją ofertę prezentować będzie ponad 60 wystawców: gospodarstwa rybackie, restauracje serwujące ryby i smażalnie, producenci tradycyjnej żywności, rzemieślnicy, rękodzielnicy, twórcy ludowi, zielarze, producenci miodów, browary rzemieślnicze, opolskie winnice oraz Koła Gospodyń Wiejskich i "Opolskie ze Smakiem".

Swoją ofertę edukacyjną zaprezentują także Nadleśnictwa z Opola, Tułowic i Kup oraz sklep "Dobre z Lasu". Obecny będzie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa, Opolski Oddział ARiMR, Gmina Popielów oraz Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Opolu.

Od godz. 12:00 do 17:00 szykowane są bezpłatne warsztaty kulinarne dla dzieci, które poprowadzi Kamil Klekowski - w programie pizza... z karpiem. Każdy chętny będzie mógł także skorzystać z bezpłatnych porad dietetycznych oraz odpłatnie zwiedzić zamek z przewodnikiem. Na zamkowym dziedzińcu będzie można wziąć udział w warsztatach ceramicznych, zielarskich i artystycznych oraz poznać tajniki alchemii.

W "Wiosce rybackiej", oprócz oferty gastronomicznej i możliwości zakupu świeżych ryb, będzie można dowiedzieć się o funkcjonowaniu branży rybackiej i poznać ofertę edukacyjną rybackich szkół z całej Polski - na miejscu będą obecni ich przedstawiciele. Stoisko dotyczące funduszy na rozwój branży rybackiej będzie miało także Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Nie zabraknie również prezentacji nowoczesnego sprzętu wędkarskiego od Jaro Fishing, pokazów wędkarstwa sportowego przygotowanych przez Koło PZW Komprachcice i tradycyjnych zawodów na stawie niedaleko zamku zorganizowanych przez Koło PZW Niemodlin. Swoją ofertę zaprezentują Gospodarstwa Lasów Państwowych z Niemodlina i Krogulnej oraz Gospodarstwa Rybackie Markowe i Przygorzele.

Konkurs kulinarny "Czas na rybę!"

Najważniejszym punktem Święta Karpia jest ogólnopolski konkurs kulinarny "Czas na rybę!". Już po raz szósty profesjonalni kucharze i uczniowie szkół gastronomicznych udowodnią, że z karpia da się przyrządzić niesamowicie piękne, smaczne i wykwintne potrawy. Jurorami konkursu nominowanego do Kulinarnego Pucharu Polski są wybitni Szefowie Kuchni z najważniejszych organizacji branży HoReCa. W tym roku po raz pierwszy konkurs dla uczniów odbywa się już w piątek (06.10), aby ułatwić szkołom i pedagogom uczestnictwo w zawodach i połączonych z nimi warsztatach gastronomicznych. Natomiast profesjonaliści z całej Polski gotować będą w sobotę (07.10).

Forum Dyskusyjne pt. "Karp w kuchni"

Nowością tegorocznego Święta Karpia jest także zaplanowane na niedzielę (08.10), od 11:00 do 17:00 Forum Dyskusyjne pt. "Karp w kuchni". To seria wykładów, pokazów i dyskusji o karpiu - przy karpiu. O historii, tradycji, przyszłości i sposobach promowania tej ryby.

Dodatkowe atrakcje w niedzielę

W niedzielę (08.10) pokazy kulinarne będą miały restauracje z Opolszczyzny serwujące karpia: Restauracja Radiowa z Opola, Zamkowy Młyn z Krapkowic, Bistro Finezja z Tułowic i Smażalnia Sola z Opola. Od 13:30 do 15:30 odbędą sie warsztaty bębniarskie na zamkowym dziedzińcu. Natomiast o godz. 14:00 spod Urzędu Gminy w Niemodlinie ruszą "Karpionalia - II niemodlińska parada książęcych skarbów". Barwny korowód przebierańców, który w towarzystwie orkiestry dętej przemaszeruje na zamek. Tam, około godz. 16:00 najbardziej oryginalne stroje i prezentacje zostaną nagrodzone.

Głównym organizatorem wydarzenia jest Rybacka Lokalna Grupa Działania "Opolszczyzna". Radio Opole 11. Wojewódzkie Święto Karpia Opolskiego objęło - jak co roku - patronatem medialnym.
Plakat

Patronaty - polecamy

2023-11-30, godz. 16:23 Weekend z Benem Muthoferem Galeria Sztuki Współczesnej w Opolu zaprasza w najbliższy weekend (1-3.12) na cykl wydarzeń poświęconych pamięci niemieckiego artysty, związanego z Opolem… » więcej 2023-11-30, godz. 10:00 Swingowo przez Amerykę z jazzową grupą JaLaJeRu z Nashville już w niedzielę w filharmonii „Muzyka Króla Słońce” w piątek (01.12), a w niedzielę (03.12) koncert 'Swingowym śladem przez Amerykę' - to muzyczne propozycje Filharmonii Opolskiej… » więcej 2023-11-30, godz. 08:44 Mikołajki w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu Zbliża się czas, kiedy Święty Mikołaj jest bardzo zapracowany. Obiecał jednak znaleźć chwilę, by odwiedzić Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu. Okazja do… » więcej 2023-11-30, godz. 07:43 Sobota w "Akwarium" dla fanów rywalizacji w pływaniu Już w najbliższą sobotę (02.12) szykują się sportowe emocje na basenie „Akwarium” w Opolu. Wszystko za sprawą XVI Amatorskich Mistrzostw Polski w Pływaniu… » więcej 2023-11-29, godz. 09:34 Utalentowani tancerze z całej Polski zaprezentują swoje umiejętności na deskach Kochanowskiego Przegląd najciekawszych polskich spektakli z obszaru tańca współczesnego od 3 do 9 grudnia odbędzie się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu w ramach… » więcej 2023-11-29, godz. 08:16 Zakończenie remontu w Muzeum Czynu Powstańczego uświetni nowa wystawa Zakończył się remont oddziału Muzeum Śląska Opolskiego na Górze św. Anny. Otwarcie już dziś (29.11) o godz. 12:00 połączone będzie z premierą nowej… » więcej 2023-11-28, godz. 18:13 Spotkanie autorskie z kpt. Ryszardem Sobieszczańskim, a do tego koncert Flash Creep już w piątek Spotkania autorskie z kpt. Ryszardem Sobieszczańskim, autorem wydanej w tym roku opowieści z rejsu zatytułowanej „Klątwa Caipirinhi”, a do tego koncert… » więcej 2023-11-28, godz. 10:50 Prudnik zaprasza na Jarmark Bożonarodzeniowy przez cały weekend Już w najbliższy piątek (01.12) na prudnickim Rynku otwarty zostanie Jarmark Bożonarodzeniowy. Potrwa do niedzieli (03.12). Oficjalne otwarcie przez burmistrza… » więcej 2023-11-28, godz. 08:30 V Opolskie Forum Zawodowe już w czwartek - zobacz transmisję! Jak wykorzystać potencjał wielopokoleniowego zespołu pracowniczego? Nad tym m.in. zastanowią się uczestnicy V Opolskiego Forum Zawodowego, które rozpocznie… » więcej 2023-11-27, godz. 10:31 Już dziś obchody Jubileuszu 35. lecia działalności Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Jubileuszowe, uroczyste spotkanie odbędzie się 27 listopada o godzinie 11:00 w sali Karola Musioła w opolskim ratuszu. Planowane jest złożenie kwiatów pod… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »