Radio Opole » Publicystyka w Radiu Opole » Loża Radiowa (rozmowy w latach 2014 - 2021) » WSPÓLNA SPRAWA Jak należy ocenić gospodarcze wątki…
2019-07-18, 14:47 Autor: Joanna Matlak, Marek Świercz

WSPÓLNA SPRAWA Jak należy ocenić gospodarcze wątki pakietu zwanego "szóstką Schetyny"?

WSPÓLNA SPRAWA Jak należy ocenić gospodarcze wątki pakietu zwanego "szóstką Schetyny"?
Tak zwana szóstka Schetyny, czyli pakiet propozycji programowych Platformy Obywatelskiej, to odpowiedź opozycji na piątkę Kaczyńskiego. Nie brak tu wątków gospodarczych. O ich ocenę poprosiliśmy uczestników kolejnej debaty pracowników, pracodawców i związkowców z cyklu "Wspólna sprawa".
Sebastian Koćwin z OPZZ zauważył, że jego związek nie jest za wszystkimi niedzielami wolnymi od handlu ( PO chce całkowicie zrezygnować z zakazu handlu), ale proponuje, by wolne były dwie na cztery niedziele. Związkowiec dość pozytywnie odniósł się do pomysłu finansowego wspierania najsłabiej zarabiających (tak zwana premia za aktywność), choć zastanawiał się, czy wystarczy na to pieniędzy. Z niepokojem przyjął zapowiedź wycofania się z energetyki węglowej, bo to może oznaczać masowe zwolnienia w górnictwie.

Lesław Adamczyk z BCC stwierdził, że propozycje Schetyny postrzega przede wszystkim w kategoriach politycznych, jako próbę przebicia socjalnych programów prawicy. Stwierdził, że jest nimi rozczarowany, bo liczył nie na kolejny pomysł na rozdawanie publicznych pieniędzy, ale - na propozycje prorozwojowe. Zauważył jednak, że reforma polskiej energetyki jest nie tylko możliwa, ale wręcz konieczna.

Według Witolda Potwory z WSZiA w Opolu, cofnięcie zakazu handlu w niedzielę ma nikły potencjał wyborczy, bo ludzie już się do tego rozwiązania przyzwyczaili. Stwierdził, że program Schetyny jest próbą połączenia wody z ogniem i kolejną propozycją z gatunku obliczonych na zdobycie głosów. Tymczasem, w jego ocenie, lepiej sprawdziłyby się takie uniwersalne rozwiązania jak obniżenie stawek podatkowych.

Piotr Pancześnik z Kongregacji Przemysłowo-Handlowej ostro skrytykował energetyczne wątki planu Schetyny. W jego ocenie, próba totalnej zmiany modelu polskiej energetyki do roku 2040 jest nieracjonalna i po po prostu niewykonalna. Zdziwił go także postulat wyrównania płac kobiet i mężczyzn, bo z danych statystycznych wynika, że akurat w Polsce nie jest z tym źle, poza tym płacowe prawa kobiet są chronione przepisami prawa pracy.

Grzegorz Kuliś z BCC stwierdził, że wszystkie programowe oferty opozycji ogłoszone w ramach szóstki Schetyny są tak ogólnikowe i niekonkretne, że właściwie nie ma o czym rozmawiać. Co do reformy energetycznej, to, powołując się na przykład Belgii, stwierdził, że wszystko jest możliwe, ale przy wieloletnim planowaniu - belgijski model zakładał, że domy najpierw staną się pasywne, potem samowystarczalne, a finalnie prosumenckie.

Zobacz także

2021-12-31, godz. 13:15 Piotr Mielec podsumowuje kondycję branży turystycznej i działaność OROT-u » więcej 2021-12-31, godz. 08:50 Piotr Moc o nowej ramówce Radia Opole na 2022 rok: więcej pasm towarzyszących, więcej muzyki i akcja letnia wspólna… - Będzie dużo muzyki, bo słuchacze to lubią. Przekonaliśmy się o tym w ostatnim czasie kiedy zmieniliśmy playlistę, tej przestrzeni muzycznej jest więcej… » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Pracodawcy, związkowcy, eksperci" radiowa debata o technologii 5G i brakujących rękach do pracy w Norwegii » więcej 2021-12-30, godz. 12:53 "Prosto z sejmu" w Loży radiowej. Magdalena Ogórek rozmawia z publicystą Piotrem Semką COVID-19, media, politycy, internetowy hejt - w dzisiejszym programie redaktor Magdalena Ogórek w rozmowie z publicystą Piotrem Semką ("Do Rzeczy") podsumowali… » więcej 2021-12-30, godz. 09:43 Sebastian Szczurek o Rodzinnym Kapitale Opiekuńczym i zmianach w 500 plus » więcej 2021-12-29, godz. 13:09 Martyna Kolemba o aplikacji edukacyjnej (O)polska Historia - Aplikacja pokazuje dzieje naszego regionu - mówiła w Popołudniowej Loży Radowej Martyna Kolemba Gaschka, rzecznik wojewody opolskiego. » więcej 2021-12-29, godz. 12:57 Piotr Bujak o dofinansowaniu budowy obwodnicy Głogówka ale i problemie związanym z wkładem własnym do inwestycji - Dla nas to historyczna szansa, ale trochę jesteśmy na zakręcie - mówił w samorządowej odsłonie Loży Radiowej Piotr Bujak, burmistrz Głogówka. O środki… » więcej 2021-12-29, godz. 08:57 Dariusz Madera podsumowuje rok pracy szpitala tymczasowego i szczepieniach na COVD-19 - Widzimy, że tych pacjentów po szczepieniach trafia do szpitala tymczasowego bardzo mało - mówił w Porannej Loży Radiowej dyrektor Uniwersyteckiego Szpitala… » więcej 2021-12-28, godz. 16:11 "Spięcie" - magazyn międzynarodowy Piotra Cywińskiego i Michała Rachonia. Wśród gości: Sebastian Kaleta, Władysław… » więcej 2021-12-28, godz. 14:11 "Co tam Panie w polityce?" – zapraszają Piotr Gociek i Piotr Moc W ramach audycji Loża Radiowa, jak w każdy wtorek, Piotr Moc i Piotr Gociek analizują najważniejsze wydarzenia w polskiej polityce. O czym dziś w program… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »