Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2024-02-20, 09:01 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Muzyka nieśmiertelna" zabrzmi w Filharmonii Opolskiej

Filharmonia Opolska [fot. Adam Dubiński]
Filharmonia Opolska [fot. Adam Dubiński]
Preludium do Popołudnia fauna Claude’a Debussy’ego, I Koncert skrzypcowy op. 35 Karola Szymanowskiego, a na koniec VII Symfonia A-dur op. 92 Ludwiga van Beethoven – to repertuar koncertu zatytułowanego „Muzyka nieśmiertelna”, na który w piątek 1 marca zaprasza Filharmonia Opolska. Początek o godz. 19:00. Są jeszcze bilety!

Na skrzypcach zagra laureat nagrody Paszport Polityki za rok 2003 i dwukrotny laureat nagrody Fryderyk - Jakub Jakowicz. Skrzypek na koncie ma występy jako solista z wieloma renomowanymi orkiestrami i współpracę z wybitnymi dyrygentami. W 2007 r. otrzymał nagrodę Orfeusz podczas Festiwalu Warszawska Jesień, zaś w roku 2018, w uznaniu za wybitny wkład w upowszechnienie muzyki Witolda Lutosławskiego, został uhonorowany Medalem 100-lecia urodzin kompozytora, przyznawanym przez Towarzystwa im. Witolda Lutosławskiego.


Orkiestra Filharmonii Opolskiej wystąpi pod dyrekcja Jakuba Montewki, który w poprzednim sezonie artystycznym pełnił funkcję dyrygenta-asystenta w opolskiej filharmonii. Młody dyrygent doceniony został m.in. w konkursie kompozytorskim Bartók World Competition 2020 w Budapeszcie, jest finalistą VII Ogólnopolskiego Konkursu Młodych Dyrygentów im. W. Lutosławskiego, laureatem Ogólnopolskiego Konkursu Kompozytorskiego Uczniowskie Forum Muzyczne w Warszawie (2013) oraz I nagrody w II Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim Patri Patriae w Katowicach (2014).

Więcej informacji o artystach, repertuarze i biletach na koncert można dowiedzieć się ze strony internetowej Filharmonii Opolskiej - zobacz tu.


Program:
  • Claude Debussy – Preludium do Popołudnia fauna (10’)
  • Karol Szymanowski – I Koncert skrzypcowy op. 35 (26’)
  • Ludwig van Beethoven – VII Symfonia A-dur op. 92 (38’)
Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.
Plakat

Zobacz także

2024-05-02, godz. 08:36, Patronaty - polecamy Jedyny taki pociąg z orkiestrami na pokładzie wyruszy 11 maja Opolski Ekspres Dęty wyruszy w tym roku z Opola do Kluczborka. Na trasie przez Lubliniec będą czekać na uczestników liczne atrakcje i postoje na stacjach pośrednich. Wyjazd ekspresu ze stacji Opole Główne zaplanowano w sobotę 11 maja… » więcej 2024-04-30, godz. 15:44, Patronaty - polecamy Uznany kubański organista wystąpi w niedzielę w Filharmonii Opolskiej Przed nami kolejny koncert w ramach cyklu „Organy w samo południe”. Tym razem na odrestaurowanych organach Filharmonii Opolskiej, które są w tym sezonie bohaterem comiesięcznych koncertów, zagra uznany kubański organista oddany muzyce… » więcej 2024-04-18, godz. 15:04, Patronaty - polecamy Koncert "Dom naszych marzeń" już w sobotę w Paczkowie KLUB 50, Sebastian Kubiak, Czarny/Mikulski, a do tego zespół Wiekowe Baszty - takich wykonawców usłyszymy podczas muzycznego wieczoru spod znaku „Krainy Łagodności”, który szykuje się w najbliższą sobotę (20.04) w Muzeum Gazownictwa… » więcej 2024-04-17, godz. 16:31, Patronaty - polecamy Koncert "W cieniu wiedeńskich wież" już w piątek w filharmonii Johannesa Brahmsa 'Koncert podwójny a-moll na skrzypce i wiolonczelę' oraz Antona Brucknera V Symfonia Es-dur - to dwa dzieła, które wybrzmią w najbliższy piątek (19.04) w Filharmonii Opolskiej w ramach koncertu zatytułowanego „W… » więcej 2024-04-11, godz. 09:29, Patronaty - polecamy Trefon i Cichy w koncercie "Jazz w wolnej chwili" Standardy polskiej i światowej muzyki rozrywkowej i jazzowej, przeboje wszech czasów i to w doborowym wykonaniu wszechstronnych gitarzystów: Andrzeja Trefona i Jana Cichego na basie - taki koncert szykuje się w ostatnią sobotę kwietnia… » więcej
3456789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »