Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2021-05-13, 17:20 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Młode talenty rozkwitną w Mosznej

Zamek w Mosznej podczas rewitalizacji w 2021 roku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Zamek w Mosznej podczas rewitalizacji w 2021 roku [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Plener to nie jedyna odmiana na rozpoczynającym się w sobotę (15.05) 37. Festiwalu "Muzyczne Święto Kwitnących Azalii" im. Zbigniewa Pawlickiego w Mosznej. Po raz pierwszy na festiwalowej scenie pojawią się bowiem uczniowie z niemal wszystkich szkół muzycznych Opolszczyzny, którzy przygotowali bardzo zróżnicowany repertuar.
W rozmowie z Radiem Opole Barbara Hortyńska, dyrektor artystyczny festiwalu, a na co dzień pianistka i pedagog muzyczny, podkreśla, że każda szkoła województwa opolskiego jest ważna i ma wiele do zaoferowania odbiorcom.

- Ja w ogóle dziękuję bardzo dyrektorom wszystkich szkół muzycznych za ich zaangażowanie, nauczycielom, którzy włożyli trud w tym nie łatwym czasie zdalnego nauczania, a tym bardziej dziękuję uczniom, którzy może więcej chęci mają niż mają możliwości, dlatego to są tak ważne dni dla nas - mówi Barbara Hortyńska. - Jest to dla nas wspólne święto, stąd też bardzo mi zależy na tym, żeby oni jednak mimo wszystko byli na tym festiwalu, uczestniczyli, działali, szli do przodu i pokazywali piękno swoich umiejętności, swojego talentu, który mają.

Do udziału w festiwalu zaproszenie otrzymały wszystkie szkoły muzyczne z naszego regionu - zarówno szkoły I stopnia, jak i II stopnia, jednak z uwagi na ograniczenia pandemiczne, ale też i specyfikę kształcenia w pandemii, nie wszystkie szkoły zdecydowały się na udział w wydarzeniu. Na scenie nie zobaczymy także większych zespołów, lecz solistów lub bardzo kameralne składy wykonawcze. Należy również zaznaczyć, że z uwagi na specyfikę tegorocznego festiwalu, w którym ważnym czynnikiem będą również warunki pogodowe, plan koncertów młodzieży może ulegać modyfikacjom.

- Zakładamy tak, że jeżeli rano wstaniemy, w dniu koncertu zobaczymy, że po prostu pogoda jest tragiczna, nikt nie będzie ryzykował w ogóle przyjmowania instrumentów, artystów w takiej aurze - zaznacza Hortyńska. - Raczej się poświęcimy w tym momencie koncertowi wewnętrznemu, który się odbędzie danego dnia, bo on się musi odbyć, natomiast szkoły muzyczne będą musiały poczekać na czas lepszy. Ja obiecałam wszystkim dyrektorom, z którymi rozmawiałam, że będę ich zapraszać, że bardzo chcę, żeby byli.

Barbara Hortyńska rozumie obawy młodzieży oraz ich nauczycieli i opiekunów, a jednocześnie bardzo cieszy się z ich pozytywnej reakcji. Dodaje także, że udział młodzieży w festiwalu ma wielowymiarowe znaczenie. Z jednej strony jest to szansa dla szkół muzycznych, które mają niezwykle utrudnioną możliwość promowania akcji rekrutacyjnej, ale też przybliżania specyfiki edukacji muzycznej, a takie funkcje przyjmowały zwykle tzw. dni otwartych drzwi oraz właśnie specjalne koncerty odbywające się najczęściej poza murami danej placówki. Kolejnym aspektem jest umożliwienie młodzieży koncertowania i obycia się ze sceną, szczególnie w sytuacji pandemicznej, która taką możliwość praktycznie odebrała. Jest to również jeden z istotnych elementów edukacyjnych i zadbania nie tylko o kolejne pokolenie muzyków, ale także odbiorców sztuki. W rozmowie z Radiem Opole Hortyńska dodała ponadto, że festiwal ma szansę być pierwszym na Opolszczyźnie miejscem integracji całego środowiska poprzez wspólne muzykowanie, a bez wzajemnej rywalizacji czy innych, konkursowych warunków.

Występy młodych artystów, przeplatane z próbami, zaplanowane są na pierwsze 3 z 4 festiwalowych dni, a w najbliższy weekend (15-16.05) młodzież będzie się pojawiać na festiwalowej scenie od południa aż do godziny wieczornych, kiedy rozpoczną się główne koncerty. Więcej na ten temat w wieczornej (13.05) audycji "Rewiry kultury", po godzinie 19:00. Dodajmy, że Radio Opole jest partnerem tegorocznego "Muzycznego Święta Kwitnących Azalii".
Barbara Hortyńska
Barbara Hortyńska

Zobacz także

2021-08-03, godz. 15:00, Kultura i rozrywka Koncerty uczestników Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu z nutą niespodzianki Spośród 16 zaplanowanych w tym roku koncertów 31. Międzynarodowego Kursu Muzycznego w Opolu, zdecydowaną większość stanowią takie, podczas których będzie można podziwiać uczestników kursu. Warto przy tym zaznaczyć, że choć… » więcej 2021-08-02, godz. 12:19, Kultura i rozrywka Międzynarodowy Kurs Muzyczny w Opolu zainaugurowany dziełami Paderewskiego i Żeleńskiego Dziełami kameralnymi polskich kompozytorów w wykonaniu Katarzyny Polonek (wiolonczela), Krzysztofa Polonka (skrzypce), Michała Mickera (altówka) i Adama Tomaszewskiego (fortepian) zainaugurowany został wczoraj (01.08) 31. Międzynarodowy… » więcej 2021-08-01, godz. 13:45, Kultura i rozrywka Muzycznie oddadzą hołd Powstańcom Warszawskim Do wspólnego śpiewania patriotycznych pieśni zachęca opolan Męski Zespół Wokalno-Instrumentalny „Metronom”. Koncert zaplanowano na niedzielę, na godz. 19.00. Spotkanie z okazji 77. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego odbędzie… » więcej 2021-08-01, godz. 10:10, Patronaty - polecamy Najbardziej znane kompozycje mistrza muzyki filmowej Ennio Morricone zabrzmią w opolskim amfiteatrze! [ZDJĘCIA] Muzyka Ennio Morricone przez lata zyskiwała popularność i rzesze wiernych fanów. Artysta współpracował z największymi reżyserami współczesnego kina, do których należą: Quentin Tarantino, Brian De Palma czy Sergio Leone. W swoim… » więcej 2021-07-31, godz. 20:09, Kultura i rozrywka 31. Międzynarodowy Kurs Muzyczny i 14. Festiwal Śląskie Lato Muzyczne od niedzieli na Opolszczyźnie Po rocznej przerwie wymuszonej sytuacją pandemiczną powraca do Opola Międzynarodowy Kurs Muzyczny (MKM) oraz towarzyszący mu festiwal Śląskie Lato Muzyczne. Wydarzenie potrwa od 1 do 12 sierpnia, w tym czasie zaplanowano 16 koncertów… » więcej
76777879808182
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »