Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2020-10-17, 13:00 Autor: Małgorzata Ślusarczyk

Filharmonia Opolska: kreatywne podejście do pandemicznych ograniczeń [ZDJĘCIA]

Występ zespołu Cracow Golden Quintet w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występ zespołu Cracow Golden Quintet w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występ zespołu Cracow Golden Quintet w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Występ zespołu Cracow Golden Quintet w Filharmonii Opolskiej [fot. Małgorzata Ślusarczyk]
Tańce skomponowane we Francji, Anglii, Meksyku, ale także w Polsce przedstawił w piątkowy (16.10) wieczór w Filharmonii Opolskiej im. Józefa Elsnera, zespół Cracow Golden Quintet w składzie: Natalia Jarząbek (flet), Damian Świst (obój), Tomasz Sowa (klarnet), Małgorzata Wygoda (fagot), Konrad Gołda (waltornia). A wszystko to przy niecodziennym, bo "odwróconym" układzie estrady.
Występ utytułowanego kwintetu młodego pokolenia otworzył tym samym serię koncertów kameralnych w bieżącym, 69. sezonie artystycznym opolskiej filharmonii. Ze względu na panującą pandemię i obowiązujące powszechnie restrykcje wydarzenie odbyło nie, jak zwykle, w sali kameralnej, a w sali koncertowej. Niecodzienny był także układ publiczności względem muzyków, ta bowiem ulokowana była w części sceny, którą zwykle zajmują orkiestrowi muzycy z sekcji dętej i perkusji. Wyłączona z użycia była natomiast tradycyjna część widowni, względem której muzycy odwróceni byli plecami.

- Rzeczywiście jest to inne wrażenie i troszkę nawet inaczej się przeżywa - przyznaje uczestnik koncertu. - Aczkolwiek raz już byłem na scenie, bo byliśmy w Katowicach, w słynnej sali [NOSPRu - przyp. red.] i tam siedzieliśmy za muzykami, ale wrażenia rzeczywiście trochę innego formatu.

Wrażenie na uczestnikach koncertu zrobiła jednak nie tylko niecodzienna organizacja widowni i zagospodarowanie sceny. Emocje wzbudził także występ muzyków i dobór repertuaru (obejmujących dzieła współczesnych twórców), w którym obok kwintetów na instrumenty dęte wprost z twórczości polskich kompozytorów (Grażyny Bacewicz i Wojciecha Kilara) znalazły się także dowcipne utwory nawiązujące do popularnych melodii, jak kompozycja "Three Shanties" Malcolma Arnolda nawiązująca do muzyki szantowej.

- Rozkręcił się ten koncert i tak jak na początku trochę sceptycznie podchodziłem, bo się nastawiłem na coś innego, to druga połowa koncertu zadowoliła mnie i naprawdę świetna muzyka - dodaje uczestnik koncertu.

- Kwintet dęty to taka formacja, gdzie instrumenty, ze względu na to, że jest ich tylko pięć, mogą w sposób dość częsty dialogować ze sobą - wyjaśnia flecistka Natalia Jarząbek. - Kompozytorzy bardzo sprytnie pisali ich partie, dlatego jest to tak barwna konfiguracja instrumentów.

A więcej na ten temat tego wydarzenia, objętego patronatem Radia Opole, w najbliższej (21.10) audycji "Klasyka wieczorową porą".
uczestnik koncertu i członkowie zespołu Cracow Golden Quintet

Zobacz także

2020-10-12, godz. 07:40, Kultura i rozrywka Triumf sztuki na przekór wirusowi: za nami pierwszy koncert X Dobrodzień Classic Festival! [ZDJĘCIA] Dzieła nawiązujące do kultury niemieckiej, ale także ukazujące powiązana i spójność kultury różnych krajów Europy, zabrzmiały w niedzielny (11.10) wieczór w Muzeum Diecezjalnym w Opolu, a jednocześnie w trakcie transmisji wideo… » więcej 2020-10-11, godz. 20:15, Kultura i rozrywka Ambitne dźwięki i debiut artystyczny pojawią się na festiwalu w Mosznej 'Duet ambitnych dźwięków' pojawi się na Zamku w Mosznej w ramach tegorocznego, 36. Festiwalu 'Muzyczne Święto Kwitnących Azalii' im. Zbigniewa Pawlickiego. Tak bowiem zatytułowany został drugi z zaplanowanych koncertów, na którym… » więcej 2020-10-10, godz. 19:45, Kultura i rozrywka X Dobrodzień Classic Festival jednak się odbędzie, także w trybie on-line! Niemal w ostatniej chwili zapadła decyzja o zorganizowaniu jubileuszowej edycji jedynego festiwalu w naszym województwie, skoncentrowanego na klasycznej muzyce wokalnej. Chodzi o Dobrodzień Classic Festival, który stworzył pochodzący… » więcej 2020-10-10, godz. 18:15, Kultura i rozrywka Koncert poświęcony pamięci Jana Pawła II w Opolskiej Katedrze Stanisława Celińska, Włodzimierz Pawlik, Piotr Cugowski - to tylko część artystów, którzy zaśpiewali w Opolskiej Katedrze na koncercie dla św. Jana Pawła II. » więcej 2020-10-09, godz. 16:00, Kultura i rozrywka Filharmonia Opolska: muzyka trzech geniuszy otworzy oficjalnie 17. Dni Kultury Niemieckiej na Śląsku Opolskim Trzech mistrzów, dwie okazje, jedna przestrzeń - tak będzie dziś wieczorem (09.10) w Filharmonii Opolskiej. Tym razem tradycyjny, piątkowy koncert symfoniczny będzie połączony z oficjalną, uroczystą inauguracją 17. Dni Kultury Niemieckiej… » więcej
103104105106107108109
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »