Radio Opole » Muzyka » Aktualności muzyczne

Aktualności muzyczne

2017-05-24, 13:00 Autor: Ewelina Laxy

Sprawa festiwalu w Opolu na obradach sejmu. Minister kultury odpowiada opolskiemu posłowi

Amfiteatr opolski [fot. Daria Placek]
Amfiteatr opolski [fot. Daria Placek]
Temat 54. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej trafił pod dyskusję w parlamencie. Opolski poseł Nowoczesnej, Witold Zembaczyński, z mównicy sejmowej zawnioskował o zwołanie konwentu seniorów, żeby przyjrzeć się sprawie.
- Należy oczekiwać wyjaśnienia ze strony pana premiera Glińskiego, dlaczego prezes Kurski, TVP i całe zaplecze PiS-owskie dąży do anihilacji festiwalu opolskiego. Cóż takiego zawinili państwu polscy artyści sceniczni, że wygenerowaliście nową kategorię artystów wyklętych? Otworzyliście nowy front konfliktu z polska widownią, z fanami festiwalu, ale przede wszystkim ze środowiskiem artystycznym - mówi poseł Nowoczesnej.

Zembaczyński dodaje, że sprawę należy jak najszybciej wyjaśnić, ponieważ festiwal nie powinien odbywać się w innym mieście.

Wicepremier Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego, w odpowiedzi na wystąpienie posła Zembaczyńskiego, zaznaczał, że problem powstał przez nieodpowiednie decyzje prezydenta miasta Opola, który najpierw nie wpuścił do amfiteatru ekip produkcyjnych TVP, a potem zerwał umowę z Telewizją Polską.

- Festiwal był w sposób taki jak zawsze, przygotowywany przez Telewizję Polską. Program był przygotowywany, także artyści deklarowali udział. Następnie komuś zależało na tym, żeby zrobić z tego kolejny front walki politycznej i wciągnąć w to środowiska, które w politykę się nie angażują. Opinia publiczna widzi, obserwuje i wie, kto jest za to odpowiedzialny - mówił.

Minister Gliński nawoływał o uspokojenie emocji. Jak dodał, jest to niepotrzebna walka polityczna w miejscu kultury.
Witold Zembaczyński
Piotr Gliński

Zobacz także

2012-11-11, godz. 17:40, Wiadomości z regionu Występy, parady, festyn - Opolanie uczcili 11 Listopada Opolanie udowodnili, że patriotyzm można przeżywać na wesoło. W opolskim amfiteatrze śpiewano dziś (11.11) pieśni patriotyczne, a swoje popisy muzyczne dały dwie orkiestry dęte: z Górażdży i Zespołu Szkół Żeglugi Śródlądowej… » więcej 2012-11-02, godz. 16:36, Wiadomości z regionu Policjanci zabezpieczyli 70 tysięcy filmów za 2 miliony zł Nawet 2 miliony zł może być warte 70 tysięcy pirackich filmów, plików muzycznych i oprogramowania, które policjanci znaleźli u 21-letniego mieszkańca powiatu prudnickiego. Wśród programów znalazły się odbezpieczone kopie bardzo… » więcej 2012-10-22, godz. 12:24, Kultura i rozrywka Można zgłaszać się do konkursu "Nas łączy muzyka" Dzieci i młodzież, dorośli i seniorzy - wszyscy, którzy lubią śpiewać, powinni przygotowywać się do konkursu pt. 'Nas łączy muzyka'. Do śpiewania zaprasza Młodzieżowa Rada Gminy Turawa, która na co dzień organizuje dla mieszkańców… » więcej 2012-10-06, godz. 13:58, Kultura i rozrywka Weekend w Nysie 'Sacrum i profanum', czyli wystawa malarstwa Marka Cieśli, nyskie Święto Miodu oraz XIII festiwal 'Muzyka w zabytkowych kościołach i wnętrzach Księstwa Nyskiego' - to weekendowe propozycje dla mieszkańców a także turystów odwiedzających… » więcej 2012-09-27, godz. 10:00, Kultura i rozrywka Dziś rusza I edycja Opole Songwriter Festival Obecnie słowo „bard” coraz częściej zastępowane jest sformułowaniem songwriter. Twórcy pierwszego festiwalu, na którym wystąpią właśnie tacy muzycy, zapowiedzieli występy wielu przedstawicieli gatunku. W opolskich kawiarniach… » więcej
353354355356357358359
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »