Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-11-29, 08:16 Autor: materiały organizatora, oprac. Agnieszka Lubczańska

Zakończenie remontu w Muzeum Czynu Powstańczego uświetni nowa wystawa

Zakończenie remontu w Muzeum Czynu Powstańczego uświetni nowa wystawa [fot. Michał Grocholski]
Zakończenie remontu w Muzeum Czynu Powstańczego uświetni nowa wystawa [fot. Michał Grocholski]
Zakończył się remont oddziału Muzeum Śląska Opolskiego na Górze św. Anny. Otwarcie już dziś (29.11) o godz. 12:00 połączone będzie z premierą nowej wystawy zatytułowanej „Pomiędzy… historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach 1918–1922”.
Uroczyste otwarcie wystawy to okazja do zobaczenia muzeum po remoncie, który przez ostatnie kilka miesięcy miał tam miejsce. Prace budowlane obejmowały nową elewację i termomodernizację budynków, wymianę oświetlenia i modernizację ogrzewania i wentylacji.

O czym opowiada nowa wystawa?

Wystawa w Muzeum Czynu Powstańczego w Górze św. Anny pt. „Pomiędzy… historią a pamięcią. Górny Śląsk w latach 1918–1922” opowiada historię Górnego Śląska od zakończenia pierwszej wojny światowej aż do objęcia przez Polskę i Niemcy przyznanych im decyzją Rady Ligi Narodów części regionu. Jednocześnie porusza kwestię upamiętniania tychże wydarzeń w kolejnych dziesięcioleciach.

Ekspozycja w przeważającej ilości opiera się na zbiorach Muzeum Czynu Powstańczego. Uzupełniają ją materiały znajdujące się w zasobach Działu Historycznego Muzeum Śląska Opolskiego, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Górnośląskiego w Bytomiu, Muzeum Powstań Śląskich w Świętochłowicach, Archiwum Państwowego w Katowicach, Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Śląskiej Biblioteki Cyfrowej.

Na całość składają się dokumenty osobiste powstańców i działaczy plebiscytowych, meldunki i rozkazy z okresu walk III powstania śląskiego, polskie i niemieckie materiały propagandowe, fotografie, odznaczenia przyznawane za udział w powstaniach śląskich, sztandary, a także przykładowe egzemplarze broni używanej przez powstańców.

Radio Opole jest patronem medialnym wystawy.

Zobacz także

2024-02-23, godz. 20:01, Patronaty - polecamy Filharmonia w Dzień Kobiet zaprasza na koncert "Amitié, to znaczy przyjaźń" Świat twórców muzyki w minionych epokach zdominowany był przez mężczyzn. Jednym z wyjątków od tej reguły była Grażyna Bacewicz i nie bez powodu to jej „Uwertura na orkiestrę symfoniczną” rozpocznie koncert w Filharmonii Opolskiej… » więcej 2024-02-23, godz. 19:06, Patronaty - polecamy "Sercem malowane - twórcze pasje kobiet" - wystawa w Kluczborku To już tradycja, że wiosną w okolicach Dnia Kobiet, w Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku prezentowana jest wystawa 'Sercem malowane - twórcze pasje kobiet'. Nie inaczej będzie w tym roku! Wernisaż zaplanowano na niedzielę 3 marca… » więcej 2024-02-22, godz. 15:38, Patronaty - polecamy Amerykańskie seriale komediowe tematem spotkania z Magdą Kosińską-Król już w środę w MBP w Opolu Ma 442 strony, wydana została parę dni temu i jest kopalnią wiedzy na temat świata sitcomów i ich wpływu na społeczeństwo. Mowa o książce „Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych”. Jej autorka Magda Kosińska-Król… » więcej 2024-02-21, godz. 19:28, Patronaty - polecamy Pięć spektakli w trzy dni, a do tego spotkania i debaty. Rusza V Opolski Maraton Teatralny Od 1 do 3 marca potrwa V Opolski Maraton Teatralny. To wyjątkowa okazja, by w zaledwie trzy dni nadrobić wszystkie repertuarowe zaległości w oglądaniu najnowszych spektakli Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, poznać młodą generację… » więcej 2024-02-21, godz. 13:12, Patronaty - polecamy Dzień Rzecznika Patentowego już we wtorek na UO Czym dokładnie zajmują się rzecznicy patentowi oraz dlaczego warto zadbać o ochronę własności intelektualnej? Nad tym m.in. zastanowią się uczestnicy spotkania, które odbędzie się w najbliższy wtorek (05.03) w sali widowiskowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »