Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-05-07, 09:20 Autor: Agnieszka Lubczańska

Maria Przebindowska bohaterką wyjątkowej wystawy w Galerii MBP "Zamostek"

Maria Przebindowska w Studiu C Radia Opole w 2017 roku [fot. Marcin Skomudek]
Maria Przebindowska w Studiu C Radia Opole w 2017 roku [fot. Marcin Skomudek]
Postać znanej w Opolu chórmistrzyni, animatorki kultury i aktywnej wiceprezeski Towarzystwa Przyjaciół Opola, założycielki zespołu Camerton, charyzmatycznej i nietuzinkowej osoby - Marii Przebindowskiej zostanie przypomniana na wyjątkowej wystawie w Galerii MBP „Zamostek” w Opolu. Wernisaż 7 maja o godz. 18:00 uświetni mini recital Ygora Przebindowskiego. Wystawę "Maria Przebindowska z Miłości do Ludzi z Miłości do Miasta" będzie można oglądać do 19 maja.
Na wystawie będzie można prześledzić nie tylko dokonania Marii Przebindowskiej realizowane na szeroką skalę w środowisku opolskich seniorów, ale także szereg inicjatyw, które w znacznym stopniu miały wpływ na budowanie społecznych więzi międzypokoleniowych wśród Opolan.

Do takich wydarzeń należy z pewnością zaliczyć akcję „Szalik dla najstarszego zabytku w mieście”, czyli otulenie szalikiem Wieży Piastowskiej, „Paradę psów Rasy Mieszanej”- imprezę na deptaku przed ratuszem, „Koncerty Ogródkowe” założonego przez Przebindowską zespołu muzycznego Camerton, który występował w różnych miejscach Opola, czy „Rodzinne lekcje śpiewania” w Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu.

Plakat IINa wystawie po raz pierwszy zostaną pokazane nie tylko dokumenty - w tym liczne zdjęcia, artykuły związane z działalnością społeczną Marii Przebindowskiej - ale także prywatne pamiątki rodzinne będące świadectwem pokolenia, które na nowo tworzyło powojenną historię miasta. Ekspozycja obejmie także kilka obrazów związanych z bohaterką wystawy oraz cytaty jej publicznych wypowiedzi będące przykładem bezinteresownej, obywatelskiej postawy mającej na celu dobro mieszkańców i serdeczną czułość dla Opola.

19 marca minęła 2. rocznica śmierci Marii Przebindowskiej. Zmarła w wieku 73 lat. Z tej okazji na antenie Radia Opole odbyła się audycja, w której postać wspominali koledzy z zespołu Camerton: Stanisław Klusik, Andrzej Sznejweis i Zdzisław Markiewicz. Przypomnieliśmy w niej też fragment audycji z udziałem Marii Przebindowskiej z lipca 2021 r. Audycja została wyemitowana 22 marca 2022 - można jej posłuchać w całości poniżej.


Wystawa "Maria Przebindowska z Miłości do Ludzi z Miłości do Miasta" prezentowana jest pod Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Opola Arkadiusza Wiśniewskiego. Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia. Plakat

Zobacz także

2024-05-23, godz. 11:00, Patronaty - polecamy Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ obchodzi 25-lecie W najbliższy poniedziałek (27.05) na pl. Wolności w Opolu odbędą się uroczyste obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Dodatkowo tego dnia Stowarzyszenie Kombatantów… » więcej 2024-05-22, godz. 16:28, Patronaty - polecamy Muzeum Śląska Opolskiego w czwartek pełne wydarzeń i ostatnia okazja obejrzenia wystawy "Obcy wśród nas" Jeśli jeszcze są tacy pasjonaci przyrody zainteresowani obcymi i inwazyjnymi gatunkami roślin, ptaków i ssaków, którzy nie oglądali wyjątkowej ekspozycji w Muzeum Śląska Opolskiego zatytułowanej „Obcy wśród nas”, to ostatnia… » więcej 2024-05-22, godz. 15:38, Patronaty - polecamy Posłuchaj, co w tym tygodniu szykuje Filharmonia Opolska Aż cztery koncerty szykuje swojej publiczności Filharmonia Opolska jeszcze w tym tygodniu. W piątek (24.05) tradycyjnie odbędzie się koncert symfoniczny, w sobotę (25.05) zaprezentuje się Symfoniczna Orkiestra Dęta Májovák Karviná… » więcej 2024-05-22, godz. 11:05, Patronaty - polecamy Święto muzyki organowej w Opolu Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zaprasza na IX Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych. Wydarzenie potrwa od czwartku (23.05) do piątku (24.05) w Kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej… » więcej 2024-05-22, godz. 09:29, Patronaty - polecamy VII Wojewódzki Konkurs Armia Krajowa 1939-1945 'Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą' - to motto VII Wojewódzkiego Konkursu Armia Krajowa 1939-1945 adresowanego do wszystkich uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »