Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2023-12-11, 17:48 Autor: Agnieszka Lubczańska

Inwazyjne gatunki roślin i zwierząt bohaterami wystawy „Obcy wśród nas” w MŚO

Inwazyjne gatunki roślin i zwierząt bohaterami wystawy „Obcy wśród nas” w MŚO [fot. materiały organizatora]
Inwazyjne gatunki roślin i zwierząt bohaterami wystawy „Obcy wśród nas” w MŚO [fot. materiały organizatora]
To będzie gratka dla wszystkich pasjonatów przyrody zainteresowanych obcymi i inwazyjnymi gatunkami roślin, ptaków i ssaków. W najbliższy czwartek (14.12) w Muzeum Śląska Opolskiego otwarta zostanie czasowa wystawa: „Obcy wśród nas”. Wernisaż rozpocznie się o godz. 17:00 w gmachu przy ul. Mały Rynek 7, a uświetni go wykład prof. dra hab. Arkadiusza Nowaka o intrygującym tytule „Bioróżnorodność to nie biopstrokacizna”.
W pierwszej części ekspozycji znajdą się wielkoformatowe arkusze zielnikowe 43 gatunków roślin zebranych głównie na obszarze województwa opolskiego: pomidor zwyczajny, powszechnie występujące maki polne i chabry bławatki oraz monstrualnych rozmiarów niebezpieczne rośliny zielne – barszcze Sosnowskiego. Zobaczymy też gatunek, którego inwazja na teren naszego kraju miała swoje źródło na Opolszczyźnie...

Na wystawie pojawią się także zabytkowe arkusze zielnikowe z kolekcji Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego, która liczy blisko 11 200 alegatów. Całości dopełnią multimedia dokumentujące badania terenowe oraz sprzęt wykorzystywany podczas tworzenia naukowych zbiorów zielnikowych.

Na wystawie pojawią się także zabytkowe arkusze zielnikowe z kolekcji Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego [fot. materiały Działu Przyrody MŚO ]Z kolei na ekspozycji poświęconej obcym i inwazyjnym gatunkom fauny zaprezentowanych zostanie 5 gatunków ptaków oraz 9 gatunków ssaków, m.in. bażant, daniel czy jeleń sika, a także znane ze swojego szkodliwego wpływu na rodzimą faunę norka amerykańska, jenot czy szop pracz.

Na wystawie znajdziemy również egzotyczny gatunek, którego pierwsze rozmnażające się osobniki stwierdzono na obszarze województwa opolskiego!

Autorami scenariusza wystawy są Agnieszka Mulawa i Piotr Zabłocki z Działu Przyrody Muzeum Śląska Opolskiego.

Wystawę będzie można oglądać do 23 maja 2024 roku w godzinach otwarcia muzeum: wtorek , środa i piątek od 9:30 do 17:00, w czwartek od 9:30 do 18:00 (wstęp bezpłatny), w soboty od 9:00 do 18:00, a w niedziele od 12:00 do 17:00.

Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia. Więcej informacji o wystawie można znaleźć tu: dowiedz się więcej o wystawie "Obcy wśród nas".

Zobacz także

2024-02-23, godz. 20:01, Patronaty - polecamy Filharmonia w Dzień Kobiet zaprasza na koncert "Amitié, to znaczy przyjaźń" Świat twórców muzyki w minionych epokach zdominowany był przez mężczyzn. Jednym z wyjątków od tej reguły była Grażyna Bacewicz i nie bez powodu to jej „Uwertura na orkiestrę symfoniczną” rozpocznie koncert w Filharmonii Opolskiej… » więcej 2024-02-23, godz. 19:06, Patronaty - polecamy "Sercem malowane - twórcze pasje kobiet" - wystawa w Kluczborku To już tradycja, że wiosną w okolicach Dnia Kobiet, w Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku prezentowana jest wystawa 'Sercem malowane - twórcze pasje kobiet'. Nie inaczej będzie w tym roku! Wernisaż zaplanowano na niedzielę 3 marca… » więcej 2024-02-22, godz. 15:38, Patronaty - polecamy Amerykańskie seriale komediowe tematem spotkania z Magdą Kosińską-Król już w środę w MBP w Opolu Ma 442 strony, wydana została parę dni temu i jest kopalnią wiedzy na temat świata sitcomów i ich wpływu na społeczeństwo. Mowa o książce „Antidotum. Historia amerykańskich seriali komediowych”. Jej autorka Magda Kosińska-Król… » więcej 2024-02-21, godz. 19:28, Patronaty - polecamy Pięć spektakli w trzy dni, a do tego spotkania i debaty. Rusza V Opolski Maraton Teatralny Od 1 do 3 marca potrwa V Opolski Maraton Teatralny. To wyjątkowa okazja, by w zaledwie trzy dni nadrobić wszystkie repertuarowe zaległości w oglądaniu najnowszych spektakli Teatru im. Jana Kochanowskiego w Opolu, poznać młodą generację… » więcej 2024-02-21, godz. 13:12, Patronaty - polecamy Dzień Rzecznika Patentowego już we wtorek na UO Czym dokładnie zajmują się rzecznicy patentowi oraz dlaczego warto zadbać o ochronę własności intelektualnej? Nad tym m.in. zastanowią się uczestnicy spotkania, które odbędzie się w najbliższy wtorek (05.03) w sali widowiskowej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »