Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-04-30, 10:29 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Biblioteka - miejsce na czasie" hasłem 21. Tygodnia Bibliotek - zobacz, co szykuje się w Opolu!

"Biblioteka - miejsce na czasie" hasłem 21. Tygodnia Bibliotek - zobacz, co szykuje się w Opolu! [fot. https://pixabay.com/pl]
"Biblioteka - miejsce na czasie" hasłem 21. Tygodnia Bibliotek - zobacz, co szykuje się w Opolu! [fot. https://pixabay.com/pl]
Dostępna jest dla wszystkich, niezależnie od wieku, umiejętności czy preferencji czytelniczych, uwzględnia nowe trendy, eksperymentuje z innowacyjnymi formami przekazu, jest przestrzenią do dyskusji i spotkania - to współczesna biblioteka. 8 maja przypada Dzień Bibliotekarza i Bibliotek. Z okazji tego święta już od 21 lat odbywa się na początku maja Tydzień Bibliotek. Oficjalna inauguracja w Opolu 8 maja o godz. 13:00 w namiocie WBP.

Pomysłodawcą i koordynatorem akcji jest Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich. Każda edycja przebiega pod innym hasłem. Hasło 21. Tygodnia Bibliotek brzmi: „Biblioteka – miejsce na czasie” i dodajmy, że jej autorką jest Katarzyna Pawluk z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu. Specjalne wydarzenie na ten czas szykują obie biblioteki w Opolu. Szczegółowy program zamieszczamy poniżej.

Radio Opole jest lokalnym patronem medialnym akcji "Biblioteka - miejsce na czasie".

Dowiedz się, co szykują biblioteki w Opolu.


Program wydarzeń Tygodnia Bibliotek WBP w Opolu:

Poniedziałek 6 maja
12:00 W ramach cyklu „Twój czas na KULTURĘ”. Wykład dla seniorów Cyberbezpieczeństwo w sieci.

Wtorek 7 maja
17:00 Spotkanie autorskie z Wiesławem Karlińskim i Krzysztofem Kokotem.
Promocja tomiku "Opada mgła”
Polskie Stowarzyszenie Haiku
Namiot WBP w Opolu, ul. Piastowska 20.

Środa 8 maja
13:00 Inauguracja Tygodnia Bibliotek „Biblioteka – miejsce na czasie”
Namiot WBP w Opolu, ul. Piastowska 20.

Czwartek 9 maja
17:00 Muzyka w Galerii, czyli Galeria Muzyki,
Namiot WBP w Opolu, ul. Piastowska 20.

Sobota 11 maja
17:00 Spotkanie autorskie z Filipem Łobodzińskim, promocja książki „Filip Łobodziński?”
Namiot WBP w Opolu, ul. Piastowska 20.

Wystawy:
  • „Stare woluminy w nowej odsłonie”
  • Zbiory zabytkowe Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu po konserwacjach zrealizowanych w ramach projektów unijnych.
  • Galeria WuBePe, ul. Piastowska 20.
  • „Marek Hłasko i macho czasem płacze…”, Mała Galeria.
  • Wystawa plenerowa „Pocztówki ze zbiorów Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu”, ogród WBP w Opolu

MBP w Opolu w ramach 21. Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek przygotowała wydarzenie pod nazwą „Bibliotekarz na czas”, podczas której będzie można poznać, jak wygląda praca bibliotekarza zza kulis, poznać tajniki biblioteki. W programie także spotkania autorskie z Beatą Skrzypczak oraz z jedną z najbardziej rozpoznawalnych bookstagramerek, specjalistką od bookmediów, promotorką oraz popularyzatorką literatury dla młodzieży i dorosłych - Agnieszką Bendkowską. Przewidziano także kiermasz książki, warsztaty, happening czy akcję społeczną "Literackie rozmowy", na której będzie można porozmawiać m.in. z dziennikarką Radia Opole Katarzyną Zawadzką.

Program wydarzeń Tygodnia Bibliotek MBP w Opolu:

Środa 8 maja
17:00 El Roi – promocja debiutanckiej powieści i spotkanie z Beatą Skrzypczak
sala konferencyjna MBP. Prowadzenie: Martyna Kawka
12:00-19:00
Kiermasz książki w holu MBP

Czwartek 9 maja
Biblioteka to… – happening
10:00 hol MBP

Na transparentnej folii, rozciągniętej pomiędzy filarami biblioteki, uczestnicy będą wypisywać hasła nawiązujące do tytułu happeningu. Akcja pomoże społeczności w zrozumieniu, że biblioteka to nie tylko zbiór książek, ale także miejsce kultury, nauki, spotkań i twórczości.

Piątek 10 maja
Bibliotekarz na czas – akcja społeczna
Zapisy przez formularz - kliknij tutaj

Osoby zainteresowane akcją będą mogły poznać pracę bibliotekarzy „zza kulis”. Pracownicy Wypożyczalni Centralnej, Wypożyczalni dla Dzieci, Mediateki oraz Działu Informacji opowiedzą o pracy oraz wyjaśnią, jaka jest współcześnie rola i znaczenie biblioteki.

Poniedziałek 13 maja
Literackie rozmowy – akcja społeczna
12:00-17:00 Wypożyczalnia Centralna MBP

Opolscy dziennikarze i bookstagramerzy będą rozmawiać z czytelnikami o książkach oraz rekomendować tytuły do lektury. Akcja pomoże czytelnikom poszerzyć literackie horyzonty.

Wtorek 14 maja
12:00 sala konferencyjna MBP
Prowadzenie: Katarzyna Zawadzka
Obowiązują zapisy: tel. 77 454 80 30, wew. 302

Agnieszka Bendkowska jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych bookstagramerek, specjalistką od bookmediów, promotorką oraz popularyzatorką literatury dla młodzieży i dorosłych. To wydarzenie przyciągnie młodych odbiorców i zainspiruje ich do wartościowego czytania oraz dzielenia się swoimi opiniami w mediach społecznościowych.

8-15 maja / wydarzenia towarzyszące
  • Jak powstaje książka? – warsztaty dla dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym, Wypożyczalnia dla Dzieci-Pokój Bajek MBP. Zajęcia dla grup zorganizowanych. Obowiązują zapisy: tel. 77 454 80 30, wew. 201
  • Od 8 do 15 maja najmłodsi dowiedzą się, jak powstają książki oraz będą mieli niepowtarzalną okazję, aby stworzyć okładkę książki.
  • Wskocz w buty bibliotekarza, hol MBP, godziny otwarcia MBP
  • Od 8 do 15 maja w holu biblioteki stać będzie fotobudka z kolorowymi, artystycznymi i zabawnymi butami bibliotekarzy. Funkcją fotobudki będzie dostarczenie jej uczestnikom zabawy i przywołania wspomnień związanych z biblioteką. Artystyczne i metaforyczne buty są odwołaniem do powszechnego w języku powiedzenia, aby „wejść w czyjeś buty”.
Plakat

Zobacz także

2024-05-23, godz. 11:00, Patronaty - polecamy Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ obchodzi 25-lecie W najbliższy poniedziałek (27.05) na pl. Wolności w Opolu odbędą się uroczyste obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Dodatkowo tego dnia Stowarzyszenie Kombatantów… » więcej 2024-05-22, godz. 16:28, Patronaty - polecamy Muzeum Śląska Opolskiego w czwartek pełne wydarzeń i ostatnia okazja obejrzenia wystawy "Obcy wśród nas" Jeśli jeszcze są tacy pasjonaci przyrody zainteresowani obcymi i inwazyjnymi gatunkami roślin, ptaków i ssaków, którzy nie oglądali wyjątkowej ekspozycji w Muzeum Śląska Opolskiego zatytułowanej „Obcy wśród nas”, to ostatnia… » więcej 2024-05-22, godz. 15:38, Patronaty - polecamy Posłuchaj, co w tym tygodniu szykuje Filharmonia Opolska Aż cztery koncerty szykuje swojej publiczności Filharmonia Opolska jeszcze w tym tygodniu. W piątek (24.05) tradycyjnie odbędzie się koncert symfoniczny, w sobotę (25.05) zaprezentuje się Symfoniczna Orkiestra Dęta Májovák Karviná… » więcej 2024-05-22, godz. 11:05, Patronaty - polecamy Święto muzyki organowej w Opolu Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zaprasza na IX Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych. Wydarzenie potrwa od czwartku (23.05) do piątku (24.05) w Kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej… » więcej 2024-05-22, godz. 09:29, Patronaty - polecamy VII Wojewódzki Konkurs Armia Krajowa 1939-1945 'Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą' - to motto VII Wojewódzkiego Konkursu Armia Krajowa 1939-1945 adresowanego do wszystkich uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »