Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-04-17, 15:58 Autor: Agnieszka Lubczańska

Sylwia Chutnik o bojowniczkach z warszawskiego getta

Sylwia Chutnik [fot. Agnieszka Lubczańska]
Sylwia Chutnik [fot. Agnieszka Lubczańska]
19 kwietnia minie 81. rocznica wybuchu powstania w getcie warszawskim - największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej, a zarazem pierwszego miejskiego powstanie w okupowanej Europie. Okazją do wspomnień o tym zrywie będzie w najbliższy piątek (19.04) spotkanie z Sylwią Chutnik, współredaktorką (wraz z Moniką Sznajderman) książki o bojowniczkach z warszawskiego getta. Początek o godz. 17:00 w sali konferencyjnej MBP w Opolu. Spotkanie poprowadzi Agnieszka Zientarska. Wstęp wolny.
Książka „Kwestia charakteru. Bojowniczki z getta warszawskiego” poświęcona jest bohaterkom, które znane były do tej pory tylko z imienia, lapidarnych wzmianek w tekstach źródłowych lub pojawiały się jako towarzyszki walki swoich kolegów. Antologię stworzyło 14 autorek ze wstępem Zuzanny Hertzberg, a całość zredagowały Sylwia Chutnik i Monika Sznajderman.

Skrawki życia i informacje rozsiane w archiwach, relacjach świadków lub publikacjach związanych z historią powstania w getcie warszawskim były jak pojedyncze okruchy, z których należało stworzyć pełną opowieść. To pierwsza w Polsce taka próba, pierwsza w Polsce książka, wstęp do odzyskiwania pamięci o bojowniczkach z getta warszawskiego - czytamy na stronie wydawnictwa.

Książkę wydało Wydawnictwo Czarne - dowiedz się więcej o książce.

Dodajmy, że kulturoznawczyni, pisarka i publicystka, działaczka społeczna i… wokalistka zespołu punkowego Sylwia Chutnik, wśród licznych swoich zajęć, zajmuje się herstorią oprowadzając po Warszawie śladami wybitnych kobiet. Jej działalność została dostrzeżona i nagrodzona Społecznym Noblem Ashoka w 2011 r. W 2020 r. została uznana przez magazyn Forbes Women za jedną ze stu wpływowych kobiet.


Radio Opole objęło spotkanie z Sylwią Chutnik patronatem medialnym.Plakat


Zobacz także

2024-05-23, godz. 11:00, Patronaty - polecamy Stowarzyszenie Kombatantów Misji Pokojowych ONZ obchodzi 25-lecie W najbliższy poniedziałek (27.05) na pl. Wolności w Opolu odbędą się uroczyste obchody Dnia Weterana Działań Poza Granicami Państwa i Międzynarodowego Dnia Uczestników Misji Pokojowych ONZ. Dodatkowo tego dnia Stowarzyszenie Kombatantów… » więcej 2024-05-22, godz. 16:28, Patronaty - polecamy Muzeum Śląska Opolskiego w czwartek pełne wydarzeń i ostatnia okazja obejrzenia wystawy "Obcy wśród nas" Jeśli jeszcze są tacy pasjonaci przyrody zainteresowani obcymi i inwazyjnymi gatunkami roślin, ptaków i ssaków, którzy nie oglądali wyjątkowej ekspozycji w Muzeum Śląska Opolskiego zatytułowanej „Obcy wśród nas”, to ostatnia… » więcej 2024-05-22, godz. 15:38, Patronaty - polecamy Posłuchaj, co w tym tygodniu szykuje Filharmonia Opolska Aż cztery koncerty szykuje swojej publiczności Filharmonia Opolska jeszcze w tym tygodniu. W piątek (24.05) tradycyjnie odbędzie się koncert symfoniczny, w sobotę (25.05) zaprezentuje się Symfoniczna Orkiestra Dęta Májovák Karviná… » więcej 2024-05-22, godz. 11:05, Patronaty - polecamy Święto muzyki organowej w Opolu Diecezjalny Instytut Muzyki Kościelnej w Opolu zaprasza na IX Międzynarodowy Festiwal Młodych Organistów im. Śląskich Muzyków Kościelnych. Wydarzenie potrwa od czwartku (23.05) do piątku (24.05) w Kościele pw. Matki Boskiej Nieustającej… » więcej 2024-05-22, godz. 09:29, Patronaty - polecamy VII Wojewódzki Konkurs Armia Krajowa 1939-1945 'Twym obowiązkiem będzie walczyć z bronią w ręku. Zwycięstwo będzie twoją nagrodą' - to motto VII Wojewódzkiego Konkursu Armia Krajowa 1939-1945 adresowanego do wszystkich uczniów szkół podstawowych i szkół ponadpodstawowych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »