Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-04-05, 09:05 Autor: Agnieszka Lubczańska

"Brońmy swego Opolskiego" - emisja filmu i spotkanie z twórcami

Pomnik "Brońmy swego Opolskiego" [fot. Adam Dubiński]
Pomnik "Brońmy swego Opolskiego" [fot. Adam Dubiński]
W tym roku mija 26. rocznica obrony województwa opolskiego. Z tej okazji dziś (05.04) w namiocie Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Opolu odbędzie się emisja filmu "Brońmy swego Opolskiego” oraz spotkanie z jego twórcami. Początek o godz. 17:00. Wstęp wolny.

Szykuje się niezwykła okazja obejrzenia filmu, wystawy oraz posłuchania wspomnień dotyczących wydarzeń sprzed 26 laty. Film przygotowany został przez Opolską Fundację Filmową OFFilm. Swoją premierę miał pod koniec listopada zeszłego roku. Autorami scenariusza i reżyserami są Andrzej Buchowski i Jacek Kaczor.

Przypomnijmy: jedna z wersji reformy terytorialnej zakładała likwidację naszego województwa, ale opór społeczny i protesty mieszkańców regionu sprawiły, że Opole nie utraciło statusu miasta wojewódzkiego. Obronę województwa opolskiego rozpoczął Obywatelski Komitet Obrony Opolszczyzny, który powstał w styczniu 1998 roku. 7 czerwca 100 tysięcy Opolan stworzyło Łańcuch Nadziei.

W filmie znalazły się materiały i dokumenty archiwalne, a także wspomnienia uczestników tamtych wydarzeń, m.in.: prof. Doroty Simonides, prof. Stanisława Sławomira Nicieji, Aleksandra Kwaśniewskiego, Jerzego Buzka, Andrzeja Czyczyło czy Janusza Wójcika.

Moderatorką spotkania z twórcami "Brońmy swego Opolskiego" będzie Agnieszka Kamińska, dyrektor Departamentu Kultury i Dziedzictwa Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego.

Radio Opole jest patronem medialnym wydarzenia.

Plakat

Zobacz także

2024-05-17, godz. 10:23, Patronaty - polecamy Rejs "Z Orkiestrą po Odrze" już wkrótce Jeśli w sobotę 25 maja spacerując wczesnym popołudniem wzdłuż Odry, usłyszą Państwo muzykę w wykonaniu orkiestr, to z pewnością będziecie świadkami kolejnej edycji rejsu “Z orkiestrą po Odrze”. Już po raz trzynasty taki… » więcej 2024-05-16, godz. 19:39, Patronaty - polecamy O prawie ochrony środowiska porozmawiają naukowcy na zjeździe w Opolu Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Opolskiego jest w tym roku gospodarzem i organizatorem Zjazdu Katedr i Zespołów Badawczych Prawa Ochrony Środowiska. Wydarzenie oficjalnie rozpocznie się w najbliższy czwartek (23.05) i potrwa… » więcej 2024-05-16, godz. 09:56, Patronaty - polecamy Cleo i Enej gwiazdami koncertu z okazji 20-lecia wejścia Polski do UE. Wstęp wolny! Stwory Głodomory, Siostry Wajs&Stonoga na początek, o 17:00 na scenie pojawi się Cleo, a koncert zakończy występ zespołu Enej. „Świętujmy razem 20-lecie Polski w Unii Europejskiej” - to hasło przewodnie koncertu, który odbędzie… » więcej 2024-05-16, godz. 08:58, Patronaty - polecamy Poznaj historię rolnictwa na wsi śląskiej na wystawie w Muzeum Wsi Opolskiej Historia gospodarcza chłopów górnośląskich w okresie pouwłaszczeniowym - to temat wystawy „Gospodarstwo… Rolnictwo na wsi śląskiej (1850-1945)”. Przygotowania do niej trwały od 2 lat. Efekty będzie można obejrzeć po raz pierwszy… » więcej 2024-05-15, godz. 17:52, Patronaty - polecamy Majówka z "Tacy Sami" już w niedzielę w Głubczycach Będzie można pomóc, biorąc udział w konkursach, licytacjach, loterii, a do tego: obejrzeć występy artystyczne, pokazy służb mundurowych, tresury psów i aut terenowych; dla najmłodszych nie zabraknie dmuchawców, animacji i kącika… » więcej
2345678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »