Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2024-01-16, 10:15 Autor: materiały organizatora/oprac. Agnieszka Lubczańska

Już w najbliższą niedzielę organy ponownie zabrzmią w samo południe

Już w najbliższą niedzielę organy ponownie zabrzmią w samo południe
Odrestaurowane organy w Filharmonii Opolskiej są w tym sezonie bohaterem koncertów „Organy w samo południe”. Kolejna odsłona cyklu - a zarazem pierwsza w tym roku - już w najbliższą niedzielę (21.01). Zagra absolwent gry na organach i klawesynie Akademii Muzycznej we Wrocławiu, tytularny organista wrocławskiego kościoła Dominikanów - Tomasz Głuchowski, któremu na flecie będzie towarzyszyła Martyna Klupś-Radny. Recitali poprzedzi krótka projekcja mappingowa z organami w roli głównej.
Przypomnijmy: organy VEB Frankfurter Orgelbau Sauer zostały zakupione i dostarczone do Opola na przełomie lat 1979/80, ale w związku z przedłużającą się rozbudową sali koncertowej nie mógł zostać złożone. Później problemem okazał się bardzo wysoki koszt ich instalacji. W 1994 r. powstał Społeczny Komitet Budowy Organów. Hojność mieszkańców Opolszczyzny sprawiła, że doszło do inauguracji instrumentu 20 września 1996 r. Instrument ucierpiał podczas powodzi z 1997 r., ucierpiał także podczas rozbudowy filharmonii. Gruntownemu remontowi został poddany latem zeszłego roku. Renomowana firma organmistrzowską Wiesława Jelenia przywróciła im blask, stabilny strój i pełną funkcjonalność.

Koncerty z cyklu "Organy w samo południe" odbywają się raz w miesiącu. Kolejne zaplanowano 4 lutego i 3 marca.

W programie koncert 21 stycznia usłyszymy kompozycje m.in. Feliksa Nowowiejskiego, Mieczysława Surzyńskiego i Karola Szymanowskiego. Szykowane są także dwa prawykonania kompozycji Krzysztofa Grzeszczaka i Adama Porębskiego.
  • Feliks Nowowiejski – Fantazja polska Pasterka na Wawelu op. 9 nr 1
  • Mieczysław Surzyński – Elegia fis-moll op. 30
  • Karol Szymanowski – Etiuda b-moll op. 4 nr 3
  • Kazimierz Wiłkomirski – Aria
  • Tadeusz Paciorkiewicz – Toccata
  • Krzysztof Grzeszczak – Między… / prawykonanie
  • Adam Porębski – T-rains / prawykonanie
Więcej informacji o wykonawcach można znaleźć na stronie Filharmonii Opolskiej - zobacz tu. Bilety można zakupić w kasie filharmonii i na jej stronie - zobacz tu.

Radio Opole jest patronem medialnym koncertu.
Plakat

Zobacz także

2024-03-20, godz. 14:26, Patronaty - polecamy Nowa wystawa w Muzeum Polskiej Piosenki W Muzeum Polskiej Piosenki w Opolu można oglądać nową wystawę czasową zatytułowaną „Muzyczne pozdrowienia. Artyści i festiwale na kartach pocztowych”. » więcej 2024-03-20, godz. 09:16, Patronaty - polecamy Stań oko w oko ze sztuczną inteligencją na Targach Edukacyjnych „EDU Opole 2024” 21 marca to tradycyjnie Dzień Wagarowicza, ale też doskonały czas, by wybrać się do Centrum Wystawienniczo-Kongresowego na VIII Targi Edukacyjne „EDU Opole 2024” i poznać bogatą ofertę edukacyjną szkół średnich z Opolszczyzny… » więcej 2024-03-19, godz. 10:11, Patronaty - polecamy Finał optycznych potyczek na Uniwersytecie Opolskim Już po raz trzeci Uniwersytet Opolski zorganizował Ogólnopolskie Igrzyska Optyczne. Gala finałowa konkursu odbędzie się w najbliższy czwartek ( 21.03) w Studenckim Centrum Kultury Uniwersytetu Opolskiego. Gala rozpocznie się o godz… » więcej 2024-03-19, godz. 09:36, Patronaty - polecamy Akademickie Targi Pracy już w środę na Politechnice Opolskiej Ponad 70 wystawców oraz ponad 500 najświeższych ofert pracy, staży i praktyk - tak w skrócie zapowiadają się Akademickie Targi Pracy Politechniki Opolskiej. Jak co roku będą na targach obecni przedstawiciele branż najszybciej rozwijających… » więcej 2024-03-18, godz. 21:58, Patronaty - polecamy Opole gościć będzie uczestników Mistrzostw Polski Juniorów w Judo Stolica regionu już w najbliższy weekend (23-24.03) stanie się areną zmagań młodych dżudoczek i dżudoków, którzy powalczą o medale i tytuły Mistrzostw Polski w kategorii juniorów. W dwudniowej imprezie swoje umiejętności zaprezentuje… » więcej
45678910
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »