Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-10-03, 21:39 Autor: Agnieszka Lubczańska

Gratka dla miłośników muzyki dawnej od piątku do niedzieli w ramach III Festiwalu Mikołaja z Koźla

[fot. Agnieszka Pospiszyl]
[fot. Agnieszka Pospiszyl]
Jesień w Kędzierzynie Koźlu już po raz trzeci rozbrzmi dźwiękami muzyki dawnej, a to za sprawą Festiwalu Mikołaja z Koźla. W wydarzeniu udział wezmą wykonawcy z Polski i zagranicy. Koncerty odbywać się będą od piątku (05.10) do niedzieli (07.10) w kościele pw. św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej. W programie 3-dniowego wydarzenia przewidziano pięć koncertów. Temat przewodni to wkład zakonów żeńskich w historię i rozwój Kościoła. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

III Festiwal Mikołaja z Koźla zainauguruje koncert szwajcarskiego zespołu Ensemble Peregrina. W programie „Filia praeclara - muzyka klasztorów klarysek polskich z XIII i XIV wieku”, który nada kierunek festiwalowi.


Drugiego dnia wystąpi zespół lutniowo organowy Luteduo Plus, a wieczorem żeńska schola gregoriańska ClamaveruntIusti z towarzyszeniem Pawła Gusnara na saksofonie. W programie „Verbum Incarnatum” (Tajemnica słowa wcielonego).


Festiwal zakończą niedzielne koncerty barokowe. Usłyszymy nieznane dzieła kompozytorów czeskich w wykonaniu Trio Muzyki Barokowej (Pavel Hromádka – trąbka, DušanFoltýn – obój, TomášThon – organy). W koncercie finałowym wystąpi Bartosz Rajpold z towarzyszeniem poznańskiego zespołu orkiestrowego Accademiadell’Arcadia.


O Festiwalu Mikołaja z Koźla w audycji "Ona i On" (03.10.2018) opowiadał w rozmowie z Małgorzatą Ślusarczyk Wojciech Wójcicki, pomysłodawca wydarzenia - rozmowa jest do odsłuchania poniżej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: www.mikolajzkozla.pl.


Mikołaj z Koźla [fot. materiały organizatora]Przypomnijmy: patronem wydarzenia jest śląski zakonnik, franciszkanin żyjący na początku XV w., autor kodeksu będącego cennym zabytkiem kultury Śląska. Mikołaj z Koźla jest autorem rękopiśmiennego kodeksu zawierającego cenne informacje na temat obyczajów pogranicza śląsko-morawskiego w okresie średniowiecza. Zabytek powstawał w latach 1416-1423, a jego wielojęzyczne zapiski obejmują legendy, modlitwy, kazania, informacje medyczne, ale także utwory poetyckie oraz słowno-muzyczne. Rękopis zawiera zapisy unikatowych melodii chorałowych, a wśród nich zidentyfikowaną ostatnio Wir glauben all an einen Gott (Wszyscy wierzymy w jednego Boga). Jest to najstarsza spośród znanych w Europie notacja tej melodii. W 100 lat po jej zapisaniu przez katolickiego mnicha, stała się hymnem reformacji luterańskiej.


Pomysłodawcą Festiwalu Mikołaja z Koźla jest Wojciech Wójcicki – muzykolog i producent muzyczny, a realizatorem Urząd Miasta Kędzierzyn-Koźle. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Program:
Piątek 5 października

19:00 ENSEMBLE PEREGRINA(Szwajcaria)
pd. Agnieszki Budzińskiej-Bennett, Filia praeclara - muzyka klasztorów klarysek polskich z XIII i XIV wieku

Sobota 6 października

16:00 LUTEDUOPLUS(Polska)
Anna Kowalska &Anton Birula - lutnie barokowe
Alisa Birula - organy

Spotkanie Johanna Sebastiana Bacha z Silviusem Leopoldem Weissem

19:00 CLAMAVERUNT IUSTI/ PAWEŁ GUSNAR (Polska)
pd. Michała Sławeckiego, Verbum Incarnatum - tajemnica Słowa Wcielonego w śpiewie gregoriańskimi ambrozjańskim z improwizacjami saksofonowymi

Niedziela 7 października

16:00 TRIO MUZYKI BAROKOWEJ(Czechy)
Pavel Hromádka – trąbka
DušanFoltýn – obój
TomášThon – organy

Muzyka dawna na drogach Europy - nowe odkrycia i nieznane dzieła proweniencji czeskiej

19:00 ACCADEMIA DELL’ARCADIA/ BARTOSZ RAJPOLD (Polska)
pd. Mikołaja Zgółki, Georg Philipp Telemann - sława i wirtuozeria
O Festiwalu Mikołaja z Koźla w materiale Małgorzaty Ślusarczyk w audycji "Ona i On" (03.10.2018)

Zobacz także

2019-03-29, godz. 10:44, Patronaty - polecamy Finałowy Turniej Polskiej Ligi Walk Rycerskich już w sobotę w Namysłowie Rycerze z Polski, Czech i Słowacji zmierzą się w najbliższą sobotę (30.03) w Namysłowie w ramach finału Polskiej Ligi Walk Rycerskich. Walki rozpoczną się w samo południe na błoniach. Wstęp jest wolny. Zwycięzców poznamy około… » więcej 2019-03-27, godz. 15:20, Patronaty - polecamy Kto otrzyma w tym roku Złote Maski, dowiemy się już w poniedziałek! Twórcy najlepszych przedstawień minionego sezonu z teatrów województwa śląskiego i opolskiego zostaną nagrodzeni podczas gali Złotych Masek. Gala w tym roku odbędzie się w Teatrze im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Jury opolskim spektaklom… » więcej 2019-03-27, godz. 14:50, Patronaty - polecamy Rekolekcje powołaniowe w opolskim seminarium Wyższe Międzydiecezjalne Seminarium Duchowne w Opolu zaprasza na rekolekcje powołaniowe, które odbędą się w dniach 29-31 marca w budynku seminarium przy ulicy Drzymały 1c. Trzydniowe spotkanie adresowane jest do uczniów szkół średnich… » więcej 2019-03-27, godz. 13:16, Patronaty - polecamy „Podarujmy dzieciom kawałek nieba” – Światowy Dzień Świadomości Autyzmu z przedszkolem TAK już we wtorek! Już po raz piąty przedszkole TAK organizuje akcję społeczną z okazji Światowego Dnia Świadomości Autyzmu. Hasło tegorocznej kampanii społecznej brzmi: „Podarujmy dzieciom kawałek nieba”. » więcej 2019-03-27, godz. 13:10, Patronaty - polecamy Liczy się każda kropla – przed nami kolejna edycja „Wampiriady” na Politechnice Opolskiej! Samorząd Studencki Politechniki Opolskiej po raz kolejny zaprasza do włączenia się w kolejną Akcję Studenckiego Honorowego Krwiodawstwa „Wampiriada”. Jak podkreślają organizatorzy: oddać krew może każdy - nie tylko studenci… » więcej
472473474475476477478
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »