Radio Opole » Patronaty » Polecamy

Polecamy

2018-06-15, 15:46 Autor: Barbara Więcek

W poniedziałek rusza festiwal podróżniczy "4 strony marzeń"

Rodzina na wakacjach [fot. Flickr]
Rodzina na wakacjach [fot. Flickr]
"4 strony marzeń" - to rodzinny festiwal podróżniczy, podczas którego organizatorzy będą namawiać rodziców i dzieci do wspólnego przeżywania przygód i odkrywania świata – zarówno podczas dalekich wypraw, jak i przy okazji wycieczek za miasto. Festiwal potrwa od poniedziałku (18.06) do piątku (22.06). Start o godz. 9:00 w filii nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu przy ul. Książąt Opolskich. Wstęp wolny.
Nic tak nie rozbudza dziecięcej ciekawości świata jak podróżowanie, zwiedzanie, smakowanie i poznawanie naszego globu! Dla dzieci i rodziców zaplanowano szereg prelekcji i warsztatów, które podpowiedzą, otworzą oczy i zainspirują do planowania wspólnej włóczęgi i rodzinnych wojaży.

PROGRAM

Poniedziałek (18 czerwca)
godz. 9:00 – „Kim oni są, ci muzułmanie?” – Zuzanna Pol
Spotkanie edukacyjne, którego gościem będzie autorka książki „Kim oni są, ci muzułmanie?” – będzie można usłyszeć o kulturze, historii i tradycji islamu oraz mnóstwo ciekawostek związanych z modą, dietą, życiem rodzinnym i społecznym muzułmanów.

godz. 18:00 – "Boliwijska przygoda” – rodzinne warsztaty dla małych i dużych podróżników z Szymonem Banaszczykiem (vel Szymon Podróżnik)
Warsztaty będą owocem rocznej podróży Szymona po Boliwii. Razem z nim będzie można odwiedzić boliwijskie więzienie, plantację koki (bez której trudno byłoby tam żyć) i zobaczycie, jak wygląda boliwijski karnawał (wpisany na listę UNESCO). Dlaczego Boliwijki noszą meloniki i jak zakłada się boliwijski strój ludowy? Tego będzie można dowiedzieć się na warsztatach!

PlakatWtorek (19 czerwca)
godz. 10:00 – „Podróż do Tajlandii. Jak spełniać swoje marzenie o dalekich podróżach” – Magdalena Błońska-Ałasa.
W magicznej atmosferze przy zapalonych kadzidłach i tajskiej muzyce ludowej będzie można posłuchać o „Kraju Wolnych Ludzi”. Czy wiecie, że w Tajlandii można obrazić obraz i że gekony spotkacie nawet pod prysznicem? To spotkanie oprócz typowej prelekcji będzie zawierało też część warsztatową: dlaczego warto marzyć? Jak zmienić marzenie w cel i jak dążyć do jego osiągnięcia?

godz. 18:00 – „Włóczykij z aparatem” – Mateusz Piesiak o fotografowaniu przyrody w różnych zakątkach świata
Nasz gość (zaledwie 22-letni) fotograf przyrody jest żywym dowodem na to, że zwykłe hobby można przekuć w zawodowy i artystyczny sukces: Mateusz Piesiak jest bowiem doceniany i nagradzany na najbardziej prestiżowych konkursach fotograficznych na świecie (m. in. Siena International Photo Awards, Wildlife Photographer of the Year), jest również autorem bloga Wildlife Photography (www.mateuszpiesiak.pl). Na spotkaniu fotograf pokaże swoje najlepsze zdjęcia i opowie o nich – nie tylko o technicznych szczegółach, ale przede wszystkim o kulisach ich powstania. Będzie miał o czym opowiadać: o wstawaniu w środku nocy, by brodzić po bagnach, o budowaniu czatowni do obserwacji ptaków, o wielogodzinnym wyczekiwaniu na „ten” moment, o fotografowaniu islandzkich maskonurów na brzegu nadmorskiego urwiska i białowieskich żubrów w trzydziestostopniowym mrozie.

godz. 19:30 – „Piąta strona marzeń. Astronomiczne aplikacje” – Michał Terpiłowski
Oprócz rozglądania się wokół siebie warto czasem spojrzeć na rozgwieżdżone niebo! Na warsztatach usłyszycie o specjalnych aplikacjach na smartfony, dedykowanych pasjonatom astronomii i początkującym podglądaczom nieba. Gdzie jest najlepsza widoczność, jak zlokalizować gwiazdozbiory i kiedy przeleci nad nami Międzynarodowa Stacja Kosmiczna? W odpowiedzi na te pytania pomogą astronomiczne aplikacje.

Środa (20 czerwca)
godz. 17:00 – „Przygoda na wyciągnięcie ręki: tajemnice lasu” – Karol Żyśko
Czy w lesie jest jeszcze coś, co może nas zaskoczyć? Oczywiście! Wystarczy wyjechać za miasto, żeby przeżyć przygodę. Las zaprasza: wejdźcie do środka, ale przestańcie hałasować, a zacznijcie słuchać i patrzeć. W „zwykłym lesie” czeka prawdziwy spektakl przyrody, wystarczy tylko wiedzieć gdzie i czego szukać. O tym wszystkim opowie prawdziwy pan leśniczy!

godz. 18:00 – „Mikrowyprawy – makroprzygody” – spotkanie z Łukaszem Długowskim, autorem książki „Mikrowyprawy w wielkim mieście”
Autor bestsellerowej książki „Mikrowyprawy w wielkim mieście”, przekonuje do ruszenia się z kanapy i namieszania w codzienności: nie potrzeba wielkich pieniędzy ani nawet urlopu, żeby przeżyć wielką przygodę, nawet tuż za miastem! Tym razem Łukasz Długowski będzie opowiadał o idei mikrowypraw przeznaczonych dla rodziców z dziećmi. Nie trzeba jechać na koniec świata, żeby odkrywać świat! Wystarczy na chwilę zmienić otoczenie, wyjść poza strefę komfortu, zrobić coś innego niż zawsze – wszędzie czekają przygody! Jak w codzienności szukać niecodziennych wrażeń? Jak bez wydawania (prawie w ogóle) pieniędzy zrobić sobie wakacje od rutyny? Jak zorganizować z dziećmi biwak pod gołym niebem i mieć wspólne wspomnienia do końca życia? Jak dzieciom urozmaicić dzieciństwo, a sobie zafundować powrót to szczenięcych lat? Łukasz Długowski jest prawdziwym specjalistą w dziedzinie mikrowypraw, a uczestnicy spotkania będą mogli usłyszeć mnóstwo praktycznych porad i pomysłów – to będzie bardzo inspirujący wieczór!

Piątek (22 czerwca)
godz. 18:00 – „Cztery podróże Gucia czyli jak przygotować dalekie wyprawy z małym dzieckiem” – Iza Żbikowska, Mietek Król
Ona kocha podróżować, on kocha biegać i idealnie się dobrali, by zwiedzać razem świat. Ostatnio dołączył do nich Gucio, który już w brzuchu mamy zapowiadał się na podróżnika. I słowa dotrzymał, bo zanim przyszedł na świat, był już w Turcji i dwa razy w Maroku. Niedawno bawił w Hiszpanii i na Maderze. Był też na Kopie Biskupiej, jeździł pendolino, a czasem wozi się na domowych psach. Jego rodzice chętnie opowiedzą o tym, jak podróżować z maluchem i dlaczego im wcześniej zaczniemy, tym lepiej dla nas, dla malucha i dla domowego budżetu.

Organizatorem festiwalu podróżniczego "4 strony marzeń" jest Miejska Biblioteka Publiczna w Opolu. Radio Opole objęło wydarzenie patronatem medialnym.

Zobacz także

2024-10-25, godz. 14:45, Patronaty - polecamy "Wiesław Dymny. Pięć i pół bladego Józka", czyli wydarzenie jesieni w GSW 'Wiesław Dymny. Pięć i pół bladego Józka' to tytuł nowej wystawy, którą do 24 listopada będzie można oglądać w Galerii Sztuki Współczesnej w Opolu. Kuratorami ekspozycji są Marta Miś oraz syn artysty - Michał Dymny, który… » więcej 2024-10-25, godz. 09:10, Patronaty - polecamy Gala 20. Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej pełna dobrej energii Spotkanie z Ewą Chotomską, oprowadzanie po wystawie poświęconej Wandzie Chotomskiej, a do tego koncert zespołu Lemoniada - to wszystko uświetni galę 20. Dni Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej. Wydarzenie odbędzie się w najbliższą… » więcej 2024-10-24, godz. 15:12, Patronaty - polecamy Konkurs plastyczny w ramach Tygodnia Patriotycznego Muzeum Ziemi Kozielskiej i Miejska Biblioteka Publiczna w Kędzierzynie-Koźlu zapraszają dzieci i młodzież do udziału w konkursie plastycznym pt. „Kocham Cię, Polsko” organizowanym w ramach Tygodnia Patriotycznego. Konkurs jest skierowany… » więcej 2024-10-24, godz. 09:20, Patronaty - polecamy „Podziemny Muranów” – spotkanie z prof. Jackiem Leociakiem Literaturoznawca, pracownik Instytutu Badań Literackich PAN oraz Centrum Badań nad Zagładą Żydów - prof. Jacek Leociak odwiedzi dziś (24.10) Opole ze swoją najnowszą książką „Podziemny Muranów”. Spotkanie odbędzie się w… » więcej 2024-10-23, godz. 16:20, Patronaty - polecamy Drum Fest od piątku do poniedziałku w Opolu - zobacz, kto zagra! Jedyny w swoim rodzaju festiwal perkusyjny Drum Fest rozpocznie się 25 października i potrwa 4 dni. W programie koncerty najlepszych bębniarzy z całego świata, ale też konkurs gry na zestawie perkusyjnym Young Drum Hero oraz warsztaty… » więcej
11121314151617
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »