Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Poznaj miejsce debaty o przyszłości Europy, zostań…
2021-05-05, 15:34 Autor: Oprac AL/źródło: https://futureu.europa.eu/?locale=pl

Poznaj miejsce debaty o przyszłości Europy, zostań uczestnikiem lub organizatorem konferencji - zabierz głos!

Parlament Europejski w Strasburgu [fot. Marcin Skomudek]
Parlament Europejski w Strasburgu [fot. Marcin Skomudek]
Parlament Europejski w Strasburgu [Fot.Marcin Skomudek]
Parlament Europejski w Strasburgu [Fot.Marcin Skomudek]

Powstała platforma będąca centrum debaty w sprawie przyszłości Europy. Dzięki niej każdy może opowiedzieć, w jakiej Europie chce żyć i pomóc kształtować wspólną przyszłość, może zabrać głos, włączyć się w dyskusję, przedstawić swoje pomysły dotyczące różnych sfer życia, a także zorganizować własne wydarzenie.


Narzędziem jest wielojęzyczna platforma cyfrowa uruchomiona 19 kwietnia. Ma ona dostarczać informacji o pracach prowadzonych w ramach konferencji, a także służyć jako repozytorium najważniejszych kwestii podnoszonych w trakcie dyskusji. Ma być miejscem, w którym obywatele mogą dzielić się pomysłami i wysyłać opinie. Będą one gromadzone, analizowane, monitorowane i publikowane podczas całej konferencji. Wnioski i wskazówki w sprawie przyszłości Europy mają być gotowe wiosną 2022 r.


Kliknij i przejdź na stronę tu: futureu.europa.eu.

Wszyscy uczestnicy muszą przestrzegać wartości określonych w Karcie zasad - zobacz.

Co składa się na konferencję?
  • Wielojęzyczna platforma cyfrowa ‒ to miejsce, w którym obywatele mogą dzielić się pomysłami i wysyłać opinie. Będą one gromadzone, analizowane, monitorowane i publikowane podczas całej konferencji.
  • Zdecentralizowane wydarzenia – to imprezy internetowe, fizyczne lub hybrydowe przygotowywane przez osoby, organizacje lub też władze krajowe, regionalne i lokalne w całej Europie.
  • Europejskie panele obywatelskie ‒ to okazja do przedyskutowania różnorodnych tematów i przestawienia propozycji. Panele muszą być reprezentatywne dla obywateli pod względem pochodzenia geograficznego, płci, wieku, pochodzenia społeczno-ekonomicznego i poziomu wykształcenia.
  • Sesje plenarne konferencji ‒ to debaty nad pogrupowanymi tematycznie zaleceniami krajowych i europejskich paneli obywatelskich, bez określonego z góry wyniku i bez wcześniej zdefiniowanych dziedzin polityki. Będą w nich uczestniczyć przedstawiciele Parlamentu Europejskiego, Rady i Komisji Europejskiej oraz przedstawiciele wszystkich parlamentów narodowych na równych prawach, a także obywatele. Reprezentowani będą również Komitet Regionów i Komitet Ekonomiczno-Społeczny, partnerzy społeczni i społeczeństwo obywatelskie. Gdy omawiana będzie międzynarodowa rola UE, w pracach uczestniczyć będzie wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa. Można będzie zapraszać przedstawicieli kluczowych zainteresowanych stron. Zarząd sporządzi i opublikuje wnioski z sesji plenarnych.
Jaką rolę odgrywa platforma cyfrowa?

Platforma cyfrowa to centrum konferencji: pozwala włączyć się i zabrać głos podczas konferencji. Tutaj można dzielić się swoimi przemyśleniami na temat Europy i potrzebnych zmian, zapoznawać się z wypowiedziami innych, szukać wydarzeń w pobliżu, organizować własne wydarzenia i śledzić prace konferencji.

Jak zabrać głos?

Wystarczy wybrać temat (wybierz temat) z szeregu zaproponowanych zagadnień i podzielić się swoją opinią. Pomysły będą gromadzone, analizowane, monitorowane i publikowane podczas całej konferencji. Następnie zostaną uwzględnione podczas dyskusji na forum europejskich paneli obywatelskich i na sesjach plenarnych. Mechanizm przekazywania informacji sprawi, że pomysły przedstawione podczas konferencji zostaną przełożone na konkretne zalecenia dla UE do działania. Ostateczne wyniki konferencji zostaną przedstawione w sprawozdaniu dla wspólnego przewodnictwa. Trzy instytucje ‒ każda w ramach swoich kompetencji i zgodnie z traktatami ‒ szybko przeanalizują, jak skutecznie zastosować się do wniosków sprawozdania.

Kto kieruje konferencją?

Konferencja podlega trzem instytucjom reprezentowanym przez przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, przewodniczącego Rady i przewodniczącą Komisji Europejskiej, którzy pełnią funkcję wspólnego przewodnictwa.

Wspiera ich zarząd, którym współkierują trzy instytucje (Guy Verhofstadt ‒ poseł do Parlamentu Europejskiego, Ana Paula Zacarias ‒ sekretarz stanu do spraw europejskich z ramienia portugalskiej prezydencji w Radzie** oraz Dubravka Šuica ‒ wiceprzewodnicząca Komisji Europejskiej odpowiedzialna za demokrację i demografię). Zarząd regularnie składa sprawozdania wspólnemu przewodnictwu. Odpowiada za podejmowanie decyzji w drodze konsensusu odnośnie do prac konferencji, jej procesów i wydarzeń, nadzorując przebieg konferencji oraz przygotowując posiedzenia plenarne, w tym opracowując wkład obywateli i działania następcze.

W pracach zarządu będzie pomagał niewielki wspólny sekretariat składający się z urzędników reprezentujących w równym stopniu trzy instytucje.

Konferencja w sprawie przyszłości Europy będzie udana tylko wtedy, gdy weźmiesz w niej udział za pomocą tej platformy. Przyszłość jest w Twoich rękach. Zabierz głos.

Zobacz także

2023-07-10, godz. 11:01 Mija 26 lat od Powodzi Tysiąclecia - zobacz archiwalne zdjęcia, posłuchaj magazynu reporterów Już 26 lat mija od Powodzi Tysiąclecia, która w lipcu 1997 roku dotknęła południową i zachodnią Polskę, a także Czechy, wschodnie Niemcy, część Słowacji… » więcej 2023-06-29, godz. 09:09 Wakacyjna ramówka Radia Opole. Zobacz, co nowego w programie! Mamy lato! Wakacje rozpoczęte, czas zatem zacząć wakacyjną ramówkę Radia Opole. W ramach programu "Mamy lato! - wakacyjna akcja Radia Opole" od poniedziałku… » więcej 2023-06-28, godz. 20:50 "Wakacje z duchami Radia Opole" - posłuchaj znanych i nieznanych historii i legend z regionu Niesamowite miejsca, przygody i opowieści z dreszczykiem - to wszystko w wakacje w naszym nowym wakacyjnym cyklu "Wakacje z duchami", którego autorem jest historyk… » więcej 2023-06-28, godz. 12:26 Zmarł Krzysztof Aleksanderek, wieloletni pracownik Radia Opole Z ogromnym smutkiem przyjęliśmy wiadomość o odejściu naszego kolegi Krzysztofa Aleksanderka - wieloletniego i zasłużonego Pracownika Radia Opole S.A. Żegnamy… » więcej 2023-06-23, godz. 10:27 „He's a Pirate” w aranżacji Arkadiusza Czyżewskiego oraz jego córki Poli Niezwykła premiera w Radiu Opole! Nasz redakcyjny kolega Arkadiusz Czyżewski, to nie tylko wirtuoz konsoli realizatorskiej, ale również… skrzypiec. Pasję… » więcej 2023-06-07, godz. 12:00 Sprawdź program 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu! Cztery dni wyśmienitej zabawy, jubileusze, ulubieni artyści, dobrze znane i nowe przeboje – 9 czerwca rozpoczyna się 60. Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki… » więcej 2023-05-23, godz. 18:14 Radio Opole na Targach Turystyki "W stronę Słońca" będzie w sobotę od 10:00 do 17:00. Zapraszamy do słuchania! Pokazy gotowania, degustacje potraw, spotkania z podróżnikami, rozstrzygnięcie konkursu "Festiwal od kuchni", będącego częścią naszej radiowej akcji "60/60… » więcej 2023-05-22, godz. 12:35 6 lat temu zmarł Zbigniew Wodecki, wybitny wokalista i kompozytor "Lubię wracać tam, gdzie byłem", "Pszczółka Maja", "Zacznij od Bacha" to niektóre z licznych przebojów autorstwa zmarłego 22 maja 2017 roku Zbigniewa Wodeckiego… » więcej 2023-05-19, godz. 13:19 Ile zapału i uporu potrzeba, by zrealizować marzenie życia? Posłuchajcie kpt. Krzysztofa Matuszewskiego, laureata tytułu… Jako chłopiec marzył, aby żaglować po świecie jak Robinson Crusoe. Już za chwilę, mając 75 lat wypływa samotnie w roczny rejs śladem bohatera tej powieści… » więcej 2023-05-18, godz. 13:13 O sytuacji kultury wysokiej - konferencja z udziałem twórców, ekspertów i publicystów w Radiu Opole Muzycy, publicyści, aktorzy, znawcy kultury wezmą udział w organizowanej przez Radio Opole konferencji pt. "Sytuacja kultury wysokiej we współczesnym świecie"… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »