Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Transmisje uroczystości i specjalne audycje - sprawdź…
2021-03-31, 07:26 Autor: Paweł Konieczny

Transmisje uroczystości i specjalne audycje - sprawdź świąteczny program Radia Opole!

W świąteczne dni zapraszamy na specjalny program Radia Opole [fot. Marcin Skomudek]
W świąteczne dni zapraszamy na specjalny program Radia Opole [fot. Marcin Skomudek]
Przed nami najważniejsze dni w roku liturgicznym Kościoła Katolickiego. W Triduum Paschalne Radio Opole przygotowało specjalne audycje oraz transmisje uroczystości, które będą realizowane z różnych parafii diecezji opolskiej. Podobnie jak w roku ubiegłym nie zabraknie również relacji z najważniejszej uroczystości Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego.
Środa (31.03)
Przygotowania do uroczystości wielkanocnych rozpoczniemy już w środę (31.03).
 • Wraz z Małgorzatą Ślusarczyk zapraszamy na audycję Klasyka wieczorową porą, w programie nawiążemy do Lamentacji Jeremiaszowych, które są jednym z najpopularniejszych motywów - nie tylko w literaturze, ale też muzyce wielkopostnej. U progu Triduum Paschalnego sięgniemy po przepiękne opracowania muzyczne owych lamentacji dokonane przez najwybitniejszych kompozytorów europejskich.
 • Porozmawiamy również o muzycznym wymiarze Triduum Paschalnego i sięgniemy po wybrane, interesujące przykłady z muzyki klasycznej - także rodzimej, to w audycji Małgorzaty Ślusarczyk Klasyczne opolskie.

Wielki Czwartek
(01.04)
 • W Wielki Czwartek rozpoczynają się obchody Triduum Paschalnego. Jego pierwszą częścią jest wieczorna Msza Św. Wieczerzy Pańskiej. W tym roku uroczystą Eucharystię będziemy transmitować z Parafii św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu. Jej początek o 18:00.
 • Dopełnieniem tej uroczystości będzie wieczorna audycja Rewiry Kultury. Gośćmi Małgorzaty Ślusarczyk będą muzykolodzy o różnych zainteresowaniach naukowych - s. dr Dolores Nowak ze Zgromadzenia Sióstr Uczennic Boskiego Mistrza (PDDM) specjalizująca się w zakresie muzyki liturgicznej i śpiewów chorałowych, a także etnomuzykolog z Katedry Muzykologii Uniwersytetu Opolskiego dr Mariusz Pucia. Zaproszenie do audycji przyjął również ks. Wojciech Pracki, proboszcz Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu, z którym przybliżymy obraz przeżywania Triduum Paschalnego przez Luteran.

Wielki Piątek (02.04)
 • W Wielki Piątek odwiedzimy Parafię Ewangelicko-Augsburską w Opolu, by o 10:30 w najważniejsze święto luteran transmitować nabożeństwo Wielkiego Piątku.
 • Wieczorem natomiast, o godz. 19:00, przeniesiemy się do nyskiej Parafii Matki Bożej Bolesnej. Tego dnia w Kościele Katolickim celebrowane są Liturgie Męki Pańskiej.
 • W wieczornej audycji Muzyka Źródeł Marzena i Jacek Mielcarkowie po 23:00 przedstawią słuchowisko „Triduum Paschalne i Zmartwychwstanie – tetralogia na czas Wielkiej Nocy” zrealizowane przez Polskie Radio Rzeszów. Jest to przedstawienie misterium paschalnego, czyli męki, śmierci i zmartwychwstania Chrystusa, a wystąpią między innymi Józef Hamkało, Mateusz Mikoś, Adam Mężyk, Henryk Hryniewicki, Adrianna Kieś i Przemysław Tejkowski – autor scenariusza oraz reżyser słuchowiska.

Wielka Sobota (3.04)
Sobotnim wieczorem rozpoczną się już obchody wielkanocne.
 • Pełną symboli Liturgię Paschalną w tym roku przekazywać będziemy z Parafii św. Józefa w Opolu Szczepanowicach. Najważniejsza w roku liturgicznym celebracja rozpocznie się o 21:00.

Wielkanoc (4.04)
 • W niedzielny poranek (04.04) będziemy w najważniejszym kościele diecezji opolskiej. O 6:00 rozpocznie się procesja rezurekcyjna, po której nastąpi poranna msza święta pod przewodnictwem ordynariusza opolskiego, biskupa Andrzeja Czai.
 • W pierwszy dzień świąt w audycji Mamy weekend opowiemy o obchodach w kraju i zagranicą. Odpowiemy na ważne pytanie świątecznego poranka - czego nie może zabraknąć na śniadaniu Wielkanocnym. Posłuchamy również orędzia świątecznego, które wystosował do wiernych biskup Andrzej Czaja.
 • Wielkanoc to czas świętowania zwycięstwa życia nad śmiercią, lecz w dobie koronawirusa zaczynamy wątpić, bo śmierci dookoła jest zbyt dużo... Gdzie i jak szukać otuchy? O to po 8:00 zapytamy W cztery oczy porannego gościa Radia Opole - ks. prof. Roberta Skrzypczaka z Akademii Katolickiej w Warszawie.
 • W Świątecznej Loży Radiowej gościć będziemy ks. prof. Marka Lisa z Uniwersytetu Opolskiego, z którym porozmawiamy o obecności Kościoła w mediach. Dziś jego obecność już jest oczywista, wierni mogą wysłuchać mszy na antenie swojej rozgłośni, mogą też obejrzeć ją w telewizji. Ale nie zawsze tak było: Kościół do mediów przekonywał się powoli i robił to dość ostrożnie. Naszego gościa, który jest także filmoznawcą, zapytamy też jakie filmy z udziałem Jezusa poleciłby na Wielkanoc.
 • W świątecznym programie Śladami Kresowej Atlantydy opowiemy o Wielkanocy we Lwowie i na południowych terenach dawnego województwa stanisławowskiego. Obostrzenia spowodowane koronawirusem zmieniły też życie naszych rodaków na Ukrainie. O świętach w czasach pandemii będzie mówił Eugeniusz Sało, dziennikarz „Kuriera Galicyjskiego”, największej polskiej gazety na Ukrainie. Warto też nadmienić, że większość obywateli tego kraju należy do kościołów obrządku wschodniego. Wielkanoc obchodzić będą w maju. Dlatego też jutro na Ukrainie nie ma dnia wolnego od pracy dla rzymokatolików.
 • Po 22:00 w audycji Forum wiary w ten szczególny dzień, będziemy oczywiście świętować Zmartwychwstanie. Będzie także m.in. słowo biskupa ordynariusza na Wielki Tydzień, postylla ewangelicka i wspomnienie papieża Jana Pawła II.
 • Po 23:00 w audycji Słuchać i Słyszeć zaprezentujemy natomiast kolejne części słuchowiska „Triduum Paschalne i Zmartwychwstanie – tetralogia na czas Wielkiej Nocy”.
 • W Radiu Opole 2 KULTURA o 12:00 w audycji Zapomniana klasyka przeniesiemy się nie tylko geograficznie - do Wenecji - ale też w czasie, by przeżyć bogatą muzycznie Mszę Wielkanocną w formule, w jakiej mogła być zrealizowana w Bazylice Św. Marka w 1600 roku! O tak niezwykłe doznania muzyczne zadbają m.in. Giovanni Gabrieli oraz Orlando di Lasso, gdyż to na ich dziełach oparł się Paul McCreesh, próbując zrekonstruować wenecką liturgię sprzed wieków. Sięgniemy ponadto po różnorodne opracowania muzyczne łacińskiej sekwencji wielkanocnej "Victimae paschali laudes".
Poniedziałek wielkanocny (05.04)
 • W Mamy weekend zadamy pytanie dlaczego ten poniedziałek jest "lany"? Skąd wzięła się ta tradycja? W naszym porannym programie poszukamy odpowiedzi na te pytania. Dziś jednak przypada również Dzień Grzeczności za Kierownicą. Zastanowimy się czy taki dzień możemy świętować cały rok.
 • Choć pandemia utrudnia kultywowanie tradycji wielkanocnych poruszymy ten temat w porannej rozmowie W cztery oczy po 8:00. Trwają starania, aby wielkanocne procesje konne wpisać na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. O tych zabiegach, a także o tym świątecznym zwyczaju opowie Bogdan Jasiński, kustosz Muzeum Wsi Opolskiej.
 • Zdrowych i wesołych świąt - te życzenia po raz kolejny nabierają szczególnej mocy i szczególnego znaczenia. Mamy drugie święta Wielkiej Nocy z ostrymi obostrzeniami bo pandemia wcale nie zwalnia. W Świątecznej Loży Radiowej porozmawiam o tym, jak przeżyć ten świąteczny czas, kiedy w niektórych domach nie jest ani zdrowo ani wesoło. Gośćmi programu będą ks. Waldemar Klinger, proboszcz katedry w Opolu oraz psycholog i psychoterapeuta z Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego, Anna Malatyńska.
 • W Radiu Opole 2 KULTURA o 12:00 w audycji Zapomniana klasyka sprawdzimy jak brzmi "wodna muzyka", którą odnaleźć można nie tylko w twórczości Georga Friedricha Händla, ale także u Georga Philippa Telemanna. Wsłuchamy się ponadto w wybrane kantaty wielkanocne Johanna Pachelbela i Johana Sebastiana Bacha.
 • W audycji Przy świątecznym stole o godz. 12:00 Wiktor Krzewicki i Bolesław Bezeg będą dyskutować o Wielkanocy na przestrzeni dziejów.
 • Po 22:00 w audycji Forum wiary poznamy kościoły wschodnie ich liturgię i zwyczaje wielkanocne. Ks. prof. Mateusz Potoczny z WTUO zapozna nas z niezwykle egzotyczną liturgią Triduum Paschalnego Kościoła Syromalankarskiego w Indiach. Dowiemy się także o nowym kierunku na WTUO - Orientalistyce chrześcijańskiej.

Plan transmisji w Radiu Opole:

Wielki Czwartek
 • 18:00 - Msza Św. Wieczerzy Pańskiej, Parafia św. Zygmunta i św. Jadwigi Śląskiej w Kędzierzynie-Koźlu.

Wielki Piątek
 • 10:30 - nabożeństwo Wielkiego Piątku z parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Opolu.
 • 19:00 - Liturgia Męki Pańskiej, Parafia Matki Bożej Bolesnej w Nysie.

Wielka Sobota
 • 21:00 - Wigilia Paschalna, Parafia św. Józefa w Opolu-Szczepanowicach.

Wielkanoc
 • 6:00 - Procesja Rezurekcyjna i Msza św. - Katedra Opolska - pod przewodnictwem biskupa Andrzeja Czai.

Zobacz także

2021-05-07, godz. 13:17 Jarecki i BRK na nowej płycie Andrzeja Piasecznego! [Galaktyczny poranek] W Galaktycznym poranku gość specjalny - Andrzej Piaseczny! Okazja też bardzo wyjątkowa - dziś wielka premiera jego płyty “50/50”, a my z dumą informujemy… » więcej 2021-05-06, godz. 12:26 Rejs opolskich żeglarzy dookoła Europy – śledź relacje kpt. Ryszarda Sobieszczańskiego z kolejnych etapów wyprawy!… Trwa rejs dookoła Europy opolskich żeglarzy pod wodzą kapitana Ryszarda Sobieszczańskiego. Wypłynęli 30 kwietnia z Sibennika w Chorwacji. W połowie maja… » więcej 2021-05-05, godz. 15:34 Poznaj miejsce debaty o przyszłości Europy, zostań uczestnikiem lub organizatorem konferencji - zabierz głos! Powstała platforma będąca centrum debaty w sprawie przyszłości Europy. Dzięki niej każdy może opowiedzieć, w jakiej Europie chce żyć i pomóc kształtować… » więcej 2021-05-04, godz. 10:54 Uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego - niech ten dzień i ta historia na długo pozostaną… 2 maja obchodziliśmy 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Z tej okazji Radio Opole przygotowało szereg programów i audycji przypominających tamte… » więcej 2021-04-29, godz. 15:15 Obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja – 100 wydarzeń online i stacjonarnie Niemal 100 wydarzeń w całym kraju, ale także na Litwie i Ukrainie uświetni obchody 230. rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja - pierwszej w Europie i drugiej… » więcej 2021-05-01, godz. 09:46 Franciszek Pieczka - syn powstańca śląskiego 2 maja obchodzimy 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego. Prezydent Andrzej Duda: Dziękuję wszystkim, którzy pamiętają o naszych bohaterach. Cześć… » więcej 2021-04-29, godz. 13:38 Uroczystości z okazji 100. rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego już w niedzielę – posłuchaj transmisji w Radiu… W 100. rocznicę wybuchu III Powstania Śląskiego prezydent Andrzej Duda weźmie udział w uroczystości na Górze św. Anny organizowanej przez wojewodów opolskiego… » więcej 2021-04-29, godz. 11:10 Kibicuj ZAKSIE z Radiem Opole! Transmisja meczu prosto z Werony już w sobotę [FILM] Tak blisko złota nie byliśmy jeszcze nigdy! To będzie historyczne starcie! Już w sobotę (01.05) we Włoszech wielki finał siatkarskiej Ligi Mistrzów. Grupa… » więcej 2021-04-28, godz. 10:59 W maju łagodniejsze zasady bezpieczeństwa – jeśli utrzyma się niski wskaźnik zakażeń. Sprawdź harmonogram zm… Ostatnie dni to znaczny spadek liczby zakażeń koronawirusem w Polsce. Wszystko za sprawą naszego odpowiedzialnego zachowania i coraz większej liczby zaszczepionych… » więcej 2021-04-26, godz. 18:03 "Gdyby nie MONAR już bym nie żył" - tak mówi po latach założyciel i dyrektor ośrodka stowarzyszenia Monar w Graczach… Heroinę zaczął brać jak miał 13 lat. Gdy ostatni raz szedł na detoks ważył 46 kilogramów, a miał 184 cm wzrostu. "Gdyby nie MONAR już bym nie żył"… » więcej
56789
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »