Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Ruszyła akcja świątecznej pomocy Polakom na W…
2020-11-25, 14:33 Autor: Agnieszka Lubczańska

Ruszyła akcja świątecznej pomocy Polakom na Wschodzie

Ruszyła akcja świątecznej pomocy dla Polaków na Wschodzie [fot. https://pixabay.com/pl]
Ruszyła akcja świątecznej pomocy dla Polaków na Wschodzie [fot. https://pixabay.com/pl]
Opolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” rusza z Akcją Świątecznej Pomocy dla Polaków na Wschodzie, adresowaną do ludzi starych, chorych i samotnych oraz dzieci z niezamożnych rodzin. Przedsięwzięcie od 13 lat udowadnia, że świat jest pełen ludzi dobrych, pomocnych, wrażliwych na biedę i krzywdę innych. - Będzie to trudne zadanie w obecnej sytuacji, ale poddać się bez walki, jest niehonorowo, wiedząc, że np. na Ukrainie sytuacja materialna rodzin drastycznie się pogorszyła, właśnie w czasie pandemii – mówi dziennikarka Radia Opole Halina Nabrdalik, pomysłodawczyni akcji.
Radio Opole – jak co roku – patronuje akcji. Rok temu w naszej recepcji można było zostawiać artykuły spożywcze z długim terminem przydatności, a także zimowe ubrania oraz środki czystości. Wszystkie dary zostały zawiezione radiowym samochodem do rodaków na Kresach Wschodnich. Przed świętami paczki dotarły do rodaków na Litwie, a na początku stycznia 2020 na Ukrainę.

W związku z pandemią w tym roku zbiórki darów nie będzie, ale jeśli ktoś z Państwa chciałby włączyć się w łańcuch dobroci, jest taka szansa poprzez przekazanie dobrowolnych datków pieniężnych na konto:
Opolski Oddział Stowarzyszenia "Wspólnota Polska"
11 249000050000460072882245
z dopiskiem: akcja świątecznej pomocy.

Opolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska” Akcję Świątecznej Pomocy dla Polaków na Wschodzie organizuje od 2008 roku i spotyka si ę z dużym, społecznym oddźwiękiem.

- Dzięki licznym darczyńcom mogliśmy przez te lata wspierać Rodaków na Litwie, Białorusi i Ukrainie. Transporty z darami wyjeżdżały przed świętami do Wilna, Solecznik, Turgiel i Butrymanców, a przy granicy litewsko-białoruskiej, w ustalonym miejscu, zostawialiśmy także paczki żywnościowe dla parafian z pobliskiego Iwja – mówi Halina Nabrdalik.

Na Ukrainę wybierali się zwykle po Bożym Narodzeniu, by podzielić się darami z Polakami we Lwowie, Sądowej Wiszni, Stryju, Skolem, Kamionce Strumiłowej, Stanisławowie i Dolinie.

- Zawsze i wszędzie była radość wspólnego spotkania, łzy wdzięczności obdarowanych i nasze przeświadczenie, że warto było podjąć ten trud – dodaje Halina Habrdalik.

Zobacz także

2021-03-25, godz. 14:58 Od 27 marca zmiany w zasadach bezpieczeństwa – zamknięte przedszkola i salony fryzjerskie oraz nowe limity osób w… Od 27 marca do 9 kwietnia obowiązują nowe zasady bezpieczeństwa. "Tylko solidarność i wzajemna odpowiedzialność pozwolą nam pokonać COVID-19. Dlatego… » więcej 2021-03-17, godz. 16:09 Od 20 marca w całej Polsce obowiązują rozszerzone zasady bezpieczeństwa Sytuacja epidemiczna w Polsce pogarsza się. Brytyjska mutacja koronawirusa powoduje, że liczba nowych zachorowań oraz osób hospitalizowanych znacząco rośnie… » więcej 2021-03-12, godz. 16:39 Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP Kancelaria Prezydenta RP jest organizatorem Konkursu dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP. Konkurs jest inicjatywą Małżonki Prezydenta… » więcej 2021-03-11, godz. 18:44 ZAKSA Kędzierzyn-Koźle walczy o siatkarski Puchar Polski - transmisje w Radiu Opole! Jest wygrana w fazie zasadniczej oraz awans do półfinału Ligi Mistrzów. W weekend Grupa Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle może unieść w górę pierwsze trofeum… » więcej 2021-03-11, godz. 16:04 Poznaj na nowo Josepha von Eichendorffa. Słuchowisko w Radiu Opole To nie komedia romantyczna, a komedia o tragicznym romantyku. Sztuka o zmaganiu się z życiem, cierpieniem, Bogiem, o spotkaniu dwojga ludzi i jednej takiej nocy… » więcej 2021-03-01, godz. 05:11 Dziś Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – z tej okazji Radio Opole przygotowało specjalny program! Obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w stolicy regionu tradycyjnie odbywają się 1 marca. Radio Opole nie tylko objęło te wydarzenia patronatem… » więcej 2021-02-01, godz. 13:42 Al Willner wędrówką śladami Marszu Śmierci sprzed 75 lat uhonorował pamięć ojca - o tym w nowym reportażu Agnieszki… Al Willner 10-dniową wędrówką śladami marszu śmierci sprzed 75 lat z obozu Blechhammer do KL Gross-Rosen uhonorował pamięć swojego ojca Eddiego Willnera… » więcej 2021-02-01, godz. 12:59 Sprawdź, jak pracuje Redakcja Informacji Radia Opole! Czy zastanawialiście się kiedyś, jak zaczyna się dzień w Radiu Opole lub kto, jako pierwszy z Redakcji Informacji pojawia się w pracy? Jeżeli tak, to zapraszamy… » więcej 2021-01-28, godz. 13:19 „Historia na 5 minut” - nowy cykl na antenie Radia Opole, a wraz z nim edukacyjna zabawa z nagrodami! Jeżeli chcą Państwo poznać odpowiedź na pytanie „Co by było, gdyby?”, zapraszamy do słuchania „Historii na 5 minut” w programie „Trendy i Owędy”… » więcej 2021-01-21, godz. 15:28 „Pamiętajmy 22 stycznia” 158 lat temu, 22 stycznia 1863 roku, wybuchło Powstanie Styczniowe. To największy zryw narodowowyzwoleńczy Polaków. Pomimo stłumienia, umocniło ono świadomość… » więcej
45678
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »