Po kapitulacji Niemiec 9 maja 1945 roku, z gmachu dzisiejszego Urzędu Wojewódzkiego przy ul. Piastowskiej zaczęto nadawać komunikaty o zakończeniu wojny, wykorzystując radiowęzeł oraz sieć megafonów ulicznych. Za ich pośrednictwem przemówił po raz pierwszy do mieszkańców Opola starosta powiatowy Henryk Janus.
W tym okresie program ograniczał się do przekazywania komunikatów, odtwarzania muzyki z płyt oraz retransmisji programu ogólnopolskiego. W latach 1946 - 1947 zaczynały tworzyć się na terenie obecnego województwa zalążki radiowęzłów terenowych.
Równolegle z rozbudową radiofonii przewodowej trwały prace zmierzające do utworzenia w Opolu rozgłośni Polskiego Radia. Pracami nad organizacją centralnego studia dla całej Opolszczyzny zajęło się Państwowe Przedsiębiorstwo Radiofonizacji Kraju. W sukurs tym działaniom przyszedł Społeczny Komitet Radiofonizacji Kraju.
W efekcie tych działań 18 czerwca 1952 roku uruchomiono Ekspozyturę Polskiego Radia w Opolu z siedzibą w willowym budynku przy ul. Zajączka 5 w dzielnicy „generalskiej”. Uruchomiony program lokalny w wymiarze 15 minut dziennie, który przekazywano słuchaczom za pomocą radiofonii przewodowej.
Za dwa lata opolska ekspozytura otrzymała pierwszy radiowóz, wzbogacono program o audycje artystyczne.
W końcu 1955 roku przystąpiono do prac adaptacyjnych w budynku przy ulicy Piastowskiej 20, gdzie rozgłośnia mieściła się aż do czerwca 1994 roku.
W roku 1955 Komitet do Spraw Radiofonii Polskiego Radia wraz z Ministerstwem Łączności podjęły decyzję w sprawie przekształcenia Ekspozytury Polskiego Radia w Opolu w Rozgłośnię Regionalną Polskiego Radia.
W 1973 roku w Ośrodku Telewizji w Katowicach utworzono Redakcję Opolskich Programów Telewizyjnych. W 1976 roku została ona na stałe przeniesiona do Opola. W taki sposób Rozgłośnia Polskiego Radia w Opolu stała się Rozgłośnią Polskiego Radia i Telewizji.
Za przełomowy w dziejach Radia należy przyjąć rok 1976, kiedy za dewizy kupiono szesnastośladowy zestaw do nagrań muzycznych i syntezator. W oparciu o te urządzenia można było dokonywać nagrań stereofonicznych. Pierwszy program stereofoniczny został nadany w Opolu 6 lutego 1974 roku.
8 czerwca 1993 rozpoczęto próbną emisję programu lokalnego na tak zwanej wysokiej częstotliwości 101,2 Mhz.
W 1994 roku przeniesiono rozgłośnię Radia Opole do nowej siedziby przy ul. Strzelców Bytomskich 8. W nowej siedzibie zainstalowano nowoczesny sprzęt do cyfrowej obróbki dźwięku, skomputeryzowano całkowicie emisję i nadawanie. Była to w owym czasie najnowocześniejsza technicznie rozgłośnia w Europie.