Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Półprawdy i kłamstwa: jak sobie z nimi radzić?…
2023-04-17, 14:41 Autor: Centrum Edukacji Medialnej/Radio Kielce

Półprawdy i kłamstwa: jak sobie z nimi radzić? - bezpłatny webinar #MEDIAchallenge: praktycznie o fact-checkingu oraz cyfrowa rzeczywistość a edukacja medialna w rodzinie

Półprawdy i kłamstwa: jak sobie z nimi radzić? - bezpłatny webinar #MEDIAchallenge
Półprawdy i kłamstwa: jak sobie z nimi radzić? - bezpłatny webinar #MEDIAchallenge
Nieprawdziwe informacje, zwane także dezinformacją, fake newsami czy fałszywymi informacjami, to nic nowego. Jednak wraz z postępem technologicznym oraz coraz łatwiejszym dostępem do internetu i mediów społecznościowych, stały się one zjawiskiem na tyle powszechnym i masowym, że poważnie zagrażają normalnemu funkcjonowaniu społeczeństw, a nawet państw.
W dzisiejszych czasach walka z dezinformacją stała się priorytetem dla wielu organizacji i instytucji, które starają się wykryć i ujawnić fałszywe informacje. Jednym z takich działań jest organizowane przez Centrum Edukacji Medialnej w Kielcach webinarium #MEDIAchallenge: praktycznie o fact-checkingu, które odbędzie się 20 kwietnia 2023 roku.

Podczas spotkania eksperci, dr Anna Kalinowska-Balcerzak - badaczka w obszarze kultury cyfrowej i prezes BITECH ThinkTank oraz dr Bartłomiej Balcerzak – ekspert z zakresu uczenia maszynowego i zapobiegania dezinformacji, zaprezentują różne metody fact-checkingu oraz omówią sposoby weryfikacji informacji. Tego typu narzędzia, najczęściej nie wymagają specjalistycznej wiedzy technicznej i mogą być stosowane przez każdego, kto chce zweryfikować informacje.

Posiadanie takiej wiedzy jest niezwykle cenne we współczesnych realiach, ponieważ pozwala na zwalczanie dezinformacji, a także zapobieganie wielu przestępstwom, takim jak wyłudzanie pieniędzy czy narażanie ludzi na niebezpieczeństwo. Praktyczna nauka powinna być prowadzona już od najmłodszych lat, aby dzieci i młodzież były lepiej przygotowane do radzenia sobie z różnymi przejawami manipulacji.

Warto zauważyć, że młodzi ludzie są szczególnie narażeni na fałszywe informacje, ponieważ często są aktywnymi użytkownikami mediów społecznościowych, w których nieprawdziwe treści rozpowszechniają się wyjątkowo szybko.

Aby wziąć udział w najbliższym spotkaniu wystarczy zarejestrować się na stronie: cempolska.pl/konferencje. Dla uczestników wydarzenia przewidziane są zaświadczenia potwierdzające udział.

Zobacz także

2023-05-19, godz. 13:19 Ile zapału i uporu potrzeba, by zrealizować marzenie życia? Posłuchajcie kpt. Krzysztofa Matuszewskiego, laureata tytułu… Jako chłopiec marzył, aby żaglować po świecie jak Robinson Crusoe. Już za chwilę, mając 75 lat wypływa samotnie w roczny rejs śladem bohatera tej powieści… » więcej 2023-05-18, godz. 13:13 O sytuacji kultury wysokiej - konferencja z udziałem twórców, ekspertów i publicystów w Radiu Opole Muzycy, publicyści, aktorzy, znawcy kultury wezmą udział w organizowanej przez Radio Opole konferencji pt. "Sytuacja kultury wysokiej we współczesnym świecie"… » więcej 2023-05-09, godz. 11:44 Przekraczać granice i dawać dobro. Wspólnie pomóżmy spełniać marzenia! W konkursie Radia Opole "Festiwal od kuchni" w ramach akcji 60 na 60 jest do zdobycia m.in. lot balonem marki Fly-Consulting. W tymże balonie odbyło się już… » więcej 2023-05-09, godz. 11:11 Gotuj z DJ-em Adamusem i śpiewaj z Pascalem Brodnickim! Słuchasz 60 na 60 kiedy gotujesz? Nucisz razem z nami największe przeboje z opolskiego amfiteatru mieszając w garnkach? Weź udział w nowej zabawie w cyklu… » więcej 2023-04-28, godz. 09:46 Codzienny autopilot Radia Opole! Cicho i ekologicznie "Gramy z klimatem" Każdego dnia reporterzy Radia Opole sprawdzają dla Państwa sytuację na opolskich drogach. Od dziś robimy to w sposób cichy i bardziej ekologiczny. Taki jest… » więcej 2023-04-17, godz. 14:51 Akcja edukacja - pomóż dziecku zrozumieć świat mediów Rozwijanie kompetencji medialnych u dzieci i młodzieży to klucz do odróżniania informacji fałszywych od prawdziwych. Wspieranie najmłodszych w poznawaniu… » więcej 2023-04-05, godz. 09:30 Mistrz Tradycji. Wyjątkowa premiera filmu Sławomira Mielnika Opolski fotograf przez kilka miesięcy podglądał jak szkoli się przyszłe kroszonkarki w województwie opolskim. Sztuka zdobienia jaj jest niezwykle trudna… » więcej 2023-03-13, godz. 14:00 Muzyczna wiosna z DJ-em Adamusem w Radiu Opole! Adam Jaworski czyli znany i lubiany DJ Adamus będzie twarzą wiosennej kampanii Radia Opole pod hasłem „60/60” czyli „60 piosenek na 60-lecie KFPP w Opolu”… » więcej 2023-03-11, godz. 10:06 Marek Kamiński o pomocy młodym ludziom w spełnianiu marzeń W sobotni poranek gościem Radia Opole był polarnik, podróżnik i filozof - Marek Kamiński. W ramach swojej fundacji prowadzi on projekt LifePlanAcademy, w… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »