Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » Już dziś na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu…
2023-02-09, 13:39 Autor: Wiktor Krzewicki

Już dziś na Zamku Piastów Śląskich w Brzegu wernisaż "My, Polacy. O polskość Śląska"

Wernisaż "My, Polacy. O polskość Śląska"
Wernisaż "My, Polacy. O polskość Śląska"
Już dzisiaj w Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu niezwykłe wydarzenie poświęcone dziejom Śląska. Wernisaż, prezentacja książki "My, Polacy. O polskości Śląska", płyty oraz pokaz filmowy, a wszystko rozpocznie się o godzinie 18:00 w zamku w Brzegu.
Na dziedzińcu Zamku Piastów Śląskich w Brzegu 9 lutego 2023 o godz. 18:00 rozpocznie się wernisaż wystawy pt. "My Polacy. O polskość Śląska". Wystawa prezentuje najważniejsze wątki z okresu ponad 1000-letniej historii Polski świadczące o polskości Śląska, a także dwadzieścia biogramów postaci dla polskości Śląska na przestrzeni tego czasu zasłużonych.

Wystawa jest swego rodzaju streszczeniem wydanej przez warszawskie Towarzystwo Projektów Edukacyjnych książki pod tym samym tytułem, będącej efektem zrealizowanego w 2022 r. projektu "Polskość Śląska". Autorami poszczególnych rozdziałów są profesorowie Franciszek Marek i Mariusz Patelski oraz historycy Wojciech Kempa i Bolesław Bezeg. Nadzór merytoryczny sprawował prof. Tomasz Głowiński, a redaktorem publikacji jest Bolesław Bezeg. Licząca 178 stron dwujęzyczna publikacja jest bogato ilustrowana i porusza najważniejsze świadczące o polskości Śląska wątki od IX wieku i notatki Geografa Bawarskiego, po czasy współczesne.

Projekt obejmował też wyprodukowanie płyty CD, zawierającej skomponowane do programu "My Polacy" utwory Darka Malejonka o tematyce Powstań Śląskich.

Każdy kto przybędzie na czwartkowy wernisaż, będzie mógł otrzymać za darmo książkę i płytę. Warto dodać, że ani książka, ani płyta nie będą dostępne w sprzedaży. Wstęp do pomieszczeń brzeskiego Muzeum podczas wernisażu jest bezpłatny. Wystawa na zamkowym dziedzińcu w Brzegu będzie dostępna do końca kwietnia tego roku.

Zobacz także

2023-04-05, godz. 09:30 Mistrz Tradycji. Wyjątkowa premiera filmu Sławomira Mielnika Opolski fotograf przez kilka miesięcy podglądał jak szkoli się przyszłe kroszonkarki w województwie opolskim. Sztuka zdobienia jaj jest niezwykle trudna… » więcej 2023-03-13, godz. 14:00 Muzyczna wiosna z DJ-em Adamusem w Radiu Opole! Adam Jaworski czyli znany i lubiany DJ Adamus będzie twarzą wiosennej kampanii Radia Opole pod hasłem „60/60” czyli „60 piosenek na 60-lecie KFPP w Opolu”… » więcej 2023-03-11, godz. 10:06 Marek Kamiński o pomocy młodym ludziom w spełnianiu marzeń W sobotni poranek gościem Radia Opole był polarnik, podróżnik i filozof - Marek Kamiński. W ramach swojej fundacji prowadzi on projekt LifePlanAcademy, w… » więcej 2023-02-23, godz. 15:03 Festiwal Roślin w Opolu - będziemy na miejscu w sobotę! Radio Opole rozkwita na wiosnę! Bądźcie z nami! Największy w Polsce targ roślin doniczkowych zawita do Opola już w najbliższy weekend do Hali Toyota Park przy ul. Oleskiej 70. Radio Opole będzie na miejscu… » więcej 2023-02-13, godz. 13:34 Cyfrowy detoks - jak wylogować się z cyberprzestrzeni? Niemal 70% całej populacji świata używa telefonu komórkowego, każdego dnia rośnie liczba kont w mediach społecznościowych. Nowe technologie to element… » więcej 2023-01-11, godz. 15:16 Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle kontra Itas Trentino. Link do transmisji w Radio Opole 3 Sport Na zakończenie fazy grupowej Ligi Mistrzów siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zmierzą się przed własną publicznością z Itasem Trentino. Włosi… » więcej 2022-12-30, godz. 15:27 Powitaj Nowy Rok z Radiem Opole! Nie macie pomysłu na tę jedyną w swoim rodzaju noc w roku? Rozwiążemy ten problem! A może bawicie się na prywatce i potrzebujecie dobrej muzyki? Koniecznie… » więcej 2022-12-31, godz. 14:06 Życzenia noworoczne Violetty Porowskiej, poseł Prawa i Sprawiedliwości » więcej 2022-12-23, godz. 17:30 Zapraszamy do spędzenia świąt z Radiem Opole Drodzy Słuchacze, Wesołych Świąt i dziękujemy, że jesteście z nami! Życzymy Wam spokoju, zdrowia i radości w gronie najbliższych i w towarzystwie Radia… » więcej
34567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »