Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » 1 listopada zapraszamy na specjalny program Radia…
2022-10-28, 15:24 Autor: Wanda Kownacka

1 listopada zapraszamy na specjalny program Radia Opole

[fot. Marcin Skomudek]
[fot. Marcin Skomudek]
Wspomnieniowe programy, informacje dla kierowców i muzyka, która sprzyja zadumie. Sprawdź program Radia Opole na dzień Wszystkich Świętych.
Więcej informacji dla kierowców
Nie tylko 1 listopada, ale przez cały długi weekend, mówimy o tym, jak zmieniły się dojazdy do cmentarzy w regionie, o natężeniu w ruchu drogowym i podpowiadamy jak bezpieczniej i spokojniej dotrzeć do celu. Wydłużone serwisy drogowe od piątku (28.10) do wtorku (1.11), a najważniejsze informacje zebraliśmy w specjalnym artykule.

Zmiany w programie 1 listopada
"Wspominamy tych, którzy odeszli” – we wtorek na specjalny program między godziną 12:00 a 17:00 zaprasza Ireneusz Prochera. Przypomnimy wyjątkowych mieszkańców naszego regionu – artystów, naukowców, działaczy czy samorządowców. Przywołamy archiwalne nagrania, ale porozmawiamy też z bliskimi tych osób. Dla nas, radiowców, szczególne będą wspomnienia o zmarłych współpracownikach naszej rozgłośni.

W "Świątecznej Loży Radiowej” Aneta Skomorowska-Kobza zastanowi się ze swoimi gośćmi, jak obecnie podchodzimy do śmierci, a jak wyglądało to w przeszłości. Czy śmierć staje się tematem tabu? Ale też o "naszym” Dniu Wszystkich Świętych i "zachodnim" Halloween podyskutują m.in. etnograf, historyk literatury, teolog i amerykanista.

Na wspomnienia i refleksje zapraszamy również do innych programów Radia Opole. O wyższości Zaduszek nad uroczystościami Wszystkich Świętych będzie przekonywał np. Bolesław Bezeg w programie "Z historycznego punktu widzenia”. Żaneta Plotnik-Krumpietz w audycji "Piosenki z legendą” przywoła twórczość m.in. Witolda Paszta, Andrzeja Nowaka, czy Zbigniewa Namysłowskiego, a dziennikarze sportowi przypomną o legendach, bez których piłka nożna czy koszykówka nie byłaby taka sama. Redakcja muzyczna przygotowała specjalną oprawę muzyczną naszych programów.

Program na 1 listopada antena główna Radia Opole
06:05-07:00 EFFATHA magazyn religijny – Dawid Rajwa
 • 06:15 – Słowo na dzień Wszystkich Świętych
07:05-11:00 MAMY ŚWIĘTO – Daniel Klimczak
Podpowiemy, jak najlepiej przygotować się duchowo na uroczystość Wszystkich Świętych. Naszym gościem będzie proboszcz parafii pw. św. Franciszka w Namysłowie, ksiądz Bartosz Barczyszyn, którego zapytamy także, czy śmierć rzeczywiście jest końcem życia. W programie sprawdzimy także jak Wy sami obchodzicie ten wyjątkowy dzień. Nie zabraknie również porad dla tych, którzy aby odwiedzić groby bliskich, muszą pokonać nawet kilkaset kilometrów.
 • 07:10 Transmisja Mszy Świętej z opolskiej katedry
 • 08:15 Poranna rozmowa Radia Opole – Aneta Skomorowska-Kobza
  Czy jest coś takiego jak dobra śmierć? Jak ją oswoić? Jak może wyglądać godne odchodzenie? O tym porozmawiamy z Barbarą Chyłką, koordynatorką wolontariuszy w Hospicjum Betania w Opolu.
 • 08:40 Z historycznego punktu widzenia – Bolesław Bezeg
 • 09:15 Słuchajcie dzieci – Justyna Marcińska
  Wybory w tej szkole to już tradycja. Uczniowie organizują kampanię, wybierają swojego przedstawiciela i egzekwują wyborcze obietnice. W programie też o emocjach, bo dzisiejsze święto skłania do refleksji również wśród najmłodszych.
 • 09:40 O polskość Śląska Opolskiego – Wiktor Krzewicki
11:05-12:00 ŚWIĄTECZNA LOŻA RADIOWA – Aneta Skomorowska-Kobza
 • O "naszym" dniu Wszystkich Świętych i zachodnim Halloween, w Polsce traktowanym głównie jako zabawa dla dzieci.
 • Jak podchodzimy do śmierci, a jak to wyglądało wieki temu, ale też w nie tak odległym dwudziestym stuleciu? Czy śmierć staje się tematem tabu?
12:05-17:00 WSPOMINAMY TYCH, KTÓRZY ODESZLI – Ireneusz Prochera
 • Nie ma ich wśród nas, ale pozostała pamięć ich czynów i słów. I właśnie w słowa spróbujemy ująć obraz, który w nas pozostawili. Pojawią się więc opowieści współpracowników, tych którzy znali zmarłych, ale sięgniemy też po fragmenty rozmów czy programów. Przypomnimy przede wszystkim sylwetki mieszkańców naszego regionu, w tym wielu związanych z naszą rozgłośnią. A także tych, którzy wprawdzie fizycznie wśród nas nie byli, jednak dzięki swojej działalności, np. artystycznej, dostarczali nam wiele radości i wzruszeń.
17:05-18:00 ŚLADAMI KRESOWEJ ATLANTYDY – Halina Nabrdalik
18:05-21:00 MÓJ OPOLSKI DOM/POLONIJNE RADIO OPOLE/ SPOD ZNAKU RODŁA – Halina Nabrdalik
20:05-21:00 CZAS MNIEJSZOŚCI
21:05-22:00 CAŁY NASZ SPORT – Grzegorz Frankowski /Jakub Biel
22:05-23:00 FORUM WIARY – Dawid Rajwa
23:00-01:00 BIAŁE KRUKI – Witold Sułek
 • Dzisiejsza noc, to wspomnienie wyjątkowych muzyków, którzy opuścili nas w tym roku, jednak pozostały fantastyczne nagrania i kultowe płyty. Wspominał będę Witolda Paszta, Andrzeja Nowaka i Piotra Szkudelskiego, a usłyszmy płyty:
Vox - Vox, Perfect - Unu, oraz TSA - Heavy Metal World.


Program na 1 listopada Radio Opole 2 KULTURA (DAB+)
09:00-12:00 MUZYKA BEZ SŁÓW – Jacek Mielcarek
 • Sięgniemy po albumy basisty Charliego Hadena: "American Dreams" z saksofonistą Michaelem Breckerem, "Beyond the Missouri Sky" z gitarzystą Patem Metheny'm, "The Ballad of the Fallen" z aranżacjami Carli Bley.
12:00-15:00 ZAPOMNIANA KLASYKA – Małgorzata Ślusarczyk
 • Wsłuchamy się w zaledwie dwa, za to monumentalne dzieła polskich twórców, nawiązujące do kontemplacyjnego charakteru pierwszych, listopadowych dni. Z jednej strony będzie to znane, ale ponadczasowe dzieło Krzysztofa Pendereckiego stanowiące w istocie mozaikę kompozycji nawiązujących do ważnych i przełomowych z polskiego punktu widzenia spraw. Z drugiej strony – jak na tytuł audycji przystało – mało znane, za to z pewnością godne uwagi oratorium Juliusza Łuciuka, twórcy cenionego przede wszystkim na gruncie szeroko pojętej chóralistyki.

15:00-18:00 FOLKOWE BRZMIENIA – Marzena Mielcarek
 • Płyta z pieśniami żałobnymi to druga część serii pod wspólnym tytułem "Jest drabina do nieba" i kolejna propozycja inicjatywy wydawniczej In Crudo. Prezentowany na niej folklor pieśniowy to interesujący zbiór związany z tradycją obrzędowości rodzinnej. Charakterystyczne utwory, wykonywane kiedyś zbiorowo w czasie tzw. pustych nocy pod przewodnictwem śpiewaka pogrzebowego, jak przypomina we wstępie do płyty Piotr Dahlig, a zachowane do dziś jedynie wśród przedstawicieli warstw związanych ze środowiskiem wsi, pozwalają nam na wgląd w wyznawane dawniej wartości. Kolejna płyta "Od narodzin do śmierci" z serii „Muzyka Źródeł” zawiera muzykę obrzędową, towarzyszącą mieszkańcom wsi przez całe ich życie.
18:00-21:00 PIOSENKI Z LEGENDĄ – Żaneta Plotnik-Krumpietz
 • Przypomnimy twórczość polskich legendarnych muzyków, którzy odeszli od nas w ostatnim roku, wśród nich m.in. założyciel zespołu Vox Witold Paszt, lider grupy TSA i Złe Psy Andrzej Nowak oraz ojciec polskiego jazzu Zbigniew Namysłowski. Wspomnimy także opolskich muzyków pianistę Piotra Skrzypca i trębacza Tadusza Ciułę.
21:00-23:00 KONCERTOWE STUDIO M im. SBB
23:00-06:00 CZAS NA MUZYKĘ

Zobacz także

2023-01-11, godz. 15:16 Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle kontra Itas Trentino. Link do transmisji w Radio Opole 3 Sport Na zakończenie fazy grupowej Ligi Mistrzów siatkarze Grupy Azoty ZAKSA Kędzierzyn-Koźle zmierzą się przed własną publicznością z Itasem Trentino. Włosi… » więcej 2022-12-30, godz. 15:27 Powitaj Nowy Rok z Radiem Opole! Nie macie pomysłu na tę jedyną w swoim rodzaju noc w roku? Rozwiążemy ten problem! A może bawicie się na prywatce i potrzebujecie dobrej muzyki? Koniecznie… » więcej 2022-12-31, godz. 14:06 Życzenia noworoczne Violetty Porowskiej, poseł Prawa i Sprawiedliwości » więcej 2022-12-23, godz. 17:30 Zapraszamy do spędzenia świąt z Radiem Opole Drodzy Słuchacze, Wesołych Świąt i dziękujemy, że jesteście z nami! Życzymy Wam spokoju, zdrowia i radości w gronie najbliższych i w towarzystwie Radia… » więcej 2022-12-23, godz. 13:01 Życzenia wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego - Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składam wszystkim Państwu najserdeczniejsze życzenia, błogosławieństwa Bożego, dużo zdrowia, radości… » więcej 2022-12-23, godz. 12:23 Życzenia opolskiego biskupa Andrzeja Czai - Józef i Maryja stworzyli Jezusowi dom w grocie, dlatego że miłość była w ich sercach do siebie nawzajem i do Jezusa. Bez granic miłość. Oby takiego… » więcej 2022-12-23, godz. 11:08 Życzenia Katarzyny Czochary, poseł Prawa i Sprawiedliwości - Swoją życzliwością i zrozumieniem możemy sprawić, aby Boże Narodzenie dokonało się w naszych domach i całej naszej Ojczyźnie. Odsuńmy więc na bok… » więcej 2022-12-21, godz. 15:35 Posłuchaj relacji z pielgrzymki do Betlejem, Jerozolimy i Galilei, którą opowiedział Barbarze Tyslik ksiądz Paweł… W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia po godz. 14:00 zapraszamy na specjalną świąteczną audycję pt. "Ziemia Święta współcześnie". Posłuchamy w niej… » więcej 2022-12-19, godz. 08:06 Z Radiem Opole Ci się upiecze... na 500 zł! Tym razem nie piosenką, a wypiekami Radio Opole wprowadza Was w świąteczny klimat! Od poniedziałku 19.12 do czwartku 22.12 wysyłajcie do nas krótkie filmy… » więcej 2022-12-08, godz. 15:03 Zapraszamy do udziału w świątecznym konkursie! Mamy dla Was, drodzy słuchacze, świąteczną niespodziankę, wszak grudzień pełen prezentów. Już w najbliższy poniedziałek (12.12) ruszamy z konkursem!… » więcej
12345
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »