Radio Opole » O Radiu » Radio Opole poleca » 78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Radio…
2022-07-30, 10:29 Autor: Oprac. MS

78. rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Radio Opole upamiętni 1 sierpnia 1944

[fot. Łukasz Fura]
[fot. Łukasz Fura]
Radio Opole włącza się w upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. W najbliższy poniedziałek w ramach prowadzonych audycji poruszać będziemy tematykę wydarzeń sprzed lat.
Program Radia Opole (FM):

8:15 Poranna rozmowa Radia Opole
- zaprasza Joanna Matlak
 • O sensie powstania warszawskiego i obchodach, które upamiętnią jego 78. rocznicę porozmawiamy w porannej rozmowie Radia Opole. Gościem będzie wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.
16:00 Otwarty mikrofon Radia Opole - zaprasza Joanna Matlak
 • W programie Otwarty Mikrofon przypomnimy historię 6 tys. powstańców warszawskich, którzy w październiku 1944 roku trafili do Stalagu 344 Lamsdorf, niemieckiego obozu jenieckiego z czasów II wojny światowej. Opowie o tym Dominik Marcinkowski z muzeum w Łambinowicach.
21:15 Studio Reportażu w ramach audycji Dobry wieczór, tu Opole - zaprasza Marian Staszyński
 • Miejsce Pamięci Narodowej w Łambinowicach, to nie tylko największy na naszym kontynencie cmentarz jeniecki, którego najstarsze mogiły pochodzą z okresu wojny prusko-francuskiej, ale to także największe w Europie niemieckie kompleksy obozowe w czasie II wojny światowej. Oprócz żołnierzy różnych narodowości, walczących z III Rzeszą, trafili tam również Powstańcy Warszawscy. Swój pobyt w ówczesnym Lamsdorf, w reportażu Barbary Tyslik, "Nie było takiego lasu", wspominają: Alicja Tuszyńska -Tuszyn, pseudonim "Jaga Kozieniec" z Batalionu Kiliński 7 Kompanii Motorowej "Iskra" oraz Romuald Malinowski, pseudonim "Orzeł". Natomiast rolę narratorów autorka powierzyła Violetcie Rezler - Wasilewskiej i Andrzejowi Prajelowi z Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach - Opolu. Ta pełna istotnych informacji dokumentalna audycja powstała w roku 2011.
 • "Spotkanie z pewnym zażenowaniem", to reportaż Mariana Staszyńskiego z sierpnia roku 1989. Audycja nagrana została, gdy przedstawiciele władz w naszym województwie po raz pierwszy dostrzegli żyjących w Opolu kombatantów Armii Krajowej i Powstańców Warszawskich. Także dziś, po tak wielu latach od nagrań, audycja prowokuje do ważnych rozmyślań, wszak : "Historia jest nauczycielką życia". A jeśli zechcemy być dobrymi, pojętnymi uczniami, to może i zażenowania nie będziemy doświadczać.
Program głównych uroczystości w Opolu:
 • 15:45 – Msza Święta w Kościele pw. Przemienienia Pańskiego na os. AK w Opolu
 • 17:00 – uroczystości historyczne przed pominikiem AK na os. AK w Opolu
 • Hymn Państwowy
 • Powitanie uczestników
 • Wystąpienia okolicznościowe
 • Apel pamięci
 • Złożenie kwiatów i zpalenie zniczy
 • Zakończenie uroczystości
Na uroczystości wojewódzkie zaprasza wojewoda opolski Sławomir Kłosowski.

Ponadto, o godz. 17:00 na terenie miasta Opola przy pomocy akustycznego systemu alarmowania w okresie jednej minuty zostanie wyemitowany ciągły dźwięk syren umożliwiający upamiętnienie 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego.

Przypomnijmy: Powstanie Warszawskie wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17:00 i trwało 63 dni. Zostało zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”. Celem walki była niepodległa Polska, wolna od niemieckiej okupacji i sowieckiej dominacji. Dowództwo AK planowało samodzielnie wyzwolić stolicę przed wkroczeniem Armii Czerwonej. Przewidywano, że kilkudniowe walki zostaną zakończone przed wejściem do miasta sił sowieckich. Oczekiwano pomocy aliantów zachodnich, jednak ta okazała się nieznaczna. Powstanie nie osiągnęło celu politycznego ani wojskowego, jednak do dziś dla Polaków jest symbolem męstwa i niezłomnej walki o wolność.

Zobacz także

2022-12-30, godz. 15:27 Powitaj Nowy Rok z Radiem Opole! Nie macie pomysłu na tę jedyną w swoim rodzaju noc w roku? Rozwiążemy ten problem! A może bawicie się na prywatce i potrzebujecie dobrej muzyki? Koniecznie… » więcej 2022-12-31, godz. 14:06 Życzenia noworoczne Violetty Porowskiej, poseł Prawa i Sprawiedliwości » więcej 2022-12-23, godz. 17:30 Zapraszamy do spędzenia świąt z Radiem Opole Drodzy Słuchacze, Wesołych Świąt i dziękujemy, że jesteście z nami! Życzymy Wam spokoju, zdrowia i radości w gronie najbliższych i w towarzystwie Radia… » więcej 2022-12-23, godz. 13:01 Życzenia wojewody opolskiego Sławomira Kłosowskiego - Z okazji nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia składam wszystkim Państwu najserdeczniejsze życzenia, błogosławieństwa Bożego, dużo zdrowia, radości… » więcej 2022-12-23, godz. 12:23 Życzenia opolskiego biskupa Andrzeja Czai - Józef i Maryja stworzyli Jezusowi dom w grocie, dlatego że miłość była w ich sercach do siebie nawzajem i do Jezusa. Bez granic miłość. Oby takiego… » więcej 2022-12-23, godz. 11:08 Życzenia Katarzyny Czochary, poseł Prawa i Sprawiedliwości - Swoją życzliwością i zrozumieniem możemy sprawić, aby Boże Narodzenie dokonało się w naszych domach i całej naszej Ojczyźnie. Odsuńmy więc na bok… » więcej 2022-12-21, godz. 15:35 Posłuchaj relacji z pielgrzymki do Betlejem, Jerozolimy i Galilei, którą opowiedział Barbarze Tyslik ksiądz Paweł… W drugi dzień Świąt Bożego Narodzenia po godz. 14:00 zapraszamy na specjalną świąteczną audycję pt. "Ziemia Święta współcześnie". Posłuchamy w niej… » więcej 2022-12-19, godz. 08:06 Z Radiem Opole Ci się upiecze... na 500 zł! Tym razem nie piosenką, a wypiekami Radio Opole wprowadza Was w świąteczny klimat! Od poniedziałku 19.12 do czwartku 22.12 wysyłajcie do nas krótkie filmy… » więcej 2022-12-08, godz. 15:03 Zapraszamy do udziału w świątecznym konkursie! Mamy dla Was, drodzy słuchacze, świąteczną niespodziankę, wszak grudzień pełen prezentów. Już w najbliższy poniedziałek (12.12) ruszamy z konkursem!… » więcej 2022-12-02, godz. 13:10 Najlepiej poinformowani. O kim mowa? O reporterach Radia Opole! [FILM] Sprawdzamy u źródła, pytamy o konkrety i interweniujemy w Państwa sprawach. Reporterzy Radia Opole są wszędzie tam, gdzie dzieje się coś istotnego, codziennie… » więcej
23456
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »