2024-08-03, 22:40 Autor: PAP

Ekstraklasa piłkarska - Lech - Lechia 3:1 (opis2)

Lech Poznań - Lechia Gdańsk 3:1 (3:0)

Bramki: 1:0 Mikael Ishak (3-głową), 2:0 Dino Hotic (35-głową), 3:0 Mikael Ishak (40), 3:1 Karl Wendt (90+3).

Żółta kartka - Lech Poznań: Daniel Hakans. Lechia Gdańsk: Andrei Chindris, Iwan Żelizko.

Sędzia: Marcin Szczerbowicz (Olsztyn). Widzów 20 383.

Lech Poznań: Bartosz Mrozek - Joel Pereira (90. Wojciech Mońka), Alex Douglas, Antonio Milic, Michał Gurgul - Dino Hotic (60. Daniel Hakans), Radosław Murawski, Afonso Sousa (74. Ali Gholizadeh), Antoni Kozubal, Adriel Ba Loua (74. Bryan Fiabema) - Mikael Ishak (60. Filip Szymczak).

Lechia Gdańsk: Bohdan Sarnawski - Dominik Piła, Andrei Chindris, Elias Olsson, Miłosz Kałahur (46. Conrado) - Camilo Mena, Iwan Żelizko, Rifet Kapic (74. Serhij Bułeca), Tomasz Neugebauer (46. Karl Wendt), Maksym Chłań (76. Kacper Sezonienko) - Tomas Bobcek (76. Bohdan Wjunnyk).

Losy spotkania rozstrzygnęły się praktycznie w pierwszej połowie. Gospodarze zadali trzy skuteczne ciosy, a przy odrobinie szczęścia prowadzenie mogło być bardziej okazałe.

Poznaniacy przystąpili do meczu już bez Jespera Karlstroema, który w sobotę podpisał umowę z włoskim Udinese Calcio. Do wyjściowej "11" wrócił z kolei Radosław Murawski. Trener Lechii Szymon Grabowski mimo porażki w ostatnim spotkaniu (z Motorem Lublin 0:2), dokonał tylko dwóch zmian; m.in. w ataku postawił na Tomasa Bobceka.

Lechici już od pierwszego gwizdka sędziego Marcina Szczerbowicza starali się przejąć inicjatywę. Druga akcja w ich wykonaniu zakończyła się bramką. Wydawało się, że Dino Hotic zacentrował zbyt wysoko, ale Mikael Ishak, mimo asysty Andrei Chindrisa, w trudnej sytuacji zdołał umieścić piłkę w siatce.

Gospodarze nie zamierzali na tym poprzestawać, ale gdańszczanom udało się przetrwać napór rywala i mecz się nieco wyrównał. Piłkarze beniaminka w 14. minucie mieli świetną okazję do wyrównania – Alex Douglas nie zrozumiał się z Bartoszem Mrozkiem i piłka trafiła pod nogi Maksyma Chłania. Ukrainiec z ponad 30 metrów nie trafił jednak w światło praktycznie pustej bramki.

Ostatni kwadrans pierwszej odsłony znów należał do "Kolejorza", który stwarzał coraz groźniejsze sytuacje. Wynik mógł podwyższyć Antoni Kozubal, który po podaniu Hoticia, z bliska strzelił obok słupka. Kilka minut później było już 2:0, Adriel Ba Loua dość nisko dośrodkował w pole karne, a wszędobylski Hotic uprzedził rywal i głową pokonał Bohdana Sarnawskiego.

Lech nie zwalniał tempa i po kolejnych pięciu minutach Ishak po raz drugi, a czwarty raz w tym sezonie wpisał się na listę strzelców. Asystę zanotował Sousa. Jeszcze przed przerwą duet Ishak – Hotic mógł zdobyć kolejną bramkę. Strzał Szweda i dobitkę Bośniaka obronił golkiper Lechii.

Trener Grabowski dokonał w przerwie dwóch zmian, ale to Lech po zmianie stron ruszył do natarcia. W 51 min. goście wyprowadzali groźną kontrę, Camilo Mena zaimponował niesamowitym sprintem i zostawił defensorów Lecha za plecami. W sytuacji sam na sam nie potrafił jednak pokonać Mrozka.

Tempo spotkania wyraźnie spadło, gospodarze kontrolowali grę i na niewiele pozwalali nieco bezradnej Lechii. Opiekun poznańskiego zespołu Niels Frederiksen dość szybko zdjął najlepszych na boisku Hoticia i Ishaka, w gdańskiej drużynie też zaczęli pojawiać się na boisku kolejni rezerwowi.

Lech atakował, ale już bez takiej determinacji jak w pierwszej połowie. Lechia z kolei nie rezygnowała ze zdobycia honorowego trafienia i w końcu dopięła swego. Poznaniacy najwyraźniej czekali już na ostatni gwizdek arbitra, gdy strzał zza pola karnego Karla Wendta odbił się od nogi jednego z obrońców Lecha i zmylił Mrozka.(PAP)

autor: Marcin Pawlicki

lic/ sab/

2024-08-04, godz. 00:30 Serbia/ Uroczyste obchody operacji "Burza" dzielącej Serbów i Chorwatów W Loznicy na zachodzie Serbii zorganizowano w sobotę uroczyste obchody upamiętniające serbskie ofiary chorwackiej operacji 'Burza' - ofensywy, która w 1995… » więcej 2024-08-03, godz. 23:50 Paryż - nieudany dzień siatkarzy i lekkoatletów, lepszy dla Wasick (synteza) Polscy siatkarze halowi i plażowi przegrali ostatnie mecze grupowe igrzysk w Paryżu, ale już wcześniej mieli pewny awans. Ci pierwsi ulegli Włochom 1:3, a… » więcej 2024-08-03, godz. 23:40 Ekstraklasa piłkarska - Lech - Lechia 3:1 (opinie) Po meczu Lech Poznań - Lechia Gdańsk (3:1) powiedzieli: Niels Frederiksen (trener Lecha): 'To było oczywiste zwycięstwo. Jestem zadowolony szczególnie… » więcej 2024-08-03, godz. 23:40 Paryż/tenis - Świątek celebrowała brązowy medal w Domu Polskim (wideo) Iga Świątek po odebraniu brązowego medalu olimpijskiego w Paryżu pojawiła się w sobotę wieczorem w Domu Polskim. Czekali tam na nią przedstawiciele PKOl… » więcej 2024-08-03, godz. 23:30 Siedem państw UE, w tym Polska, zwróciło się do władz Wenezueli o opublikowanie protokołów wyborczych Szefowie państw lub rządów Włoch, Francji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Polski i Portugalii zwrócili się w sobotę do władz Wenezueli o 'szybką publikację'… » więcej 2024-08-03, godz. 23:30 Paryż/piłka nożna - Amerykanki, Hiszpanki, Niemki i Brazylijki w półfinale W trzech z czterech ćwierćfinałowych meczów olimpijskiego turnieju piłkarek doszło do dogrywki lub rzutów karnych. W półfinale Amerykanki zmierzą się… » więcej 2024-08-03, godz. 23:30 Paryż/koszykówka - wyniki turnieju mężczyzn Koszykarze USA pokonali Portoryko 104:83 (gr. C) i z kompletem zwycięstw awansowali do ćwierćfinału turnieju olimpijskiego. W meczu o półfinał zmierzą… » więcej 2024-08-03, godz. 23:20 Paryż/siatkówka - wyniki turnieju mężczyzn Polscy siatkarze przegrali z Włochami 1:3 (15:25, 18:25, 26:24, 20:25) w ostatnim meczu grupy B turnieju olimpijskiego w Paryżu i uplasowali się na drugim miejscu… » więcej 2024-08-03, godz. 23:10 Komunikat Totalizatora Sportowego (03-08-2024) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2024-08-03 o godz. 22:00Lotto… » więcej 2024-08-03, godz. 23:10 Paryż/lekkoatletyka - sztafeta mieszana 4x400 m (wyniki,akt.) Wyniki sztafety mieszanej 4x400 m: 1. Holandia 3.07,43 - rekord Europy (Eugene Omalla, Lieke Klaver, Isaya Klein Ikkink, Femke Bol) 2. USA 3.07,74 (Vernon… » więcej