Radio Opole » Kraj i świat
2024-08-02, 12:50 Autor: PAP

Śląskie/ W Częstochowie odsłonięto tablicę upamiętniającą Mariana Federaka

Przedstawiciele rodziny, IPN oraz lokalnych władz i społeczności uczestniczyli w piątek w Częstochowie w odsłonięciu tablicy upamiętniającej Mariana Federaka - założyciela klubu sportowego Racovia, weterana Wojska Polskiego, zamordowanego przez Niemców w obozie koncentracyjnym.

Uroczystość odbyła się przed budynkiem klubowym Rakowa Częstochowa. Tablica została ufundowana przez Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Katowicach.


Za upamiętnienie Mariana Federaka w imieniu całej rodziny dziękowała jego wnuczka Aneta Federak. „To wielki, ogromny zaszczyt, że możemy tu dzisiaj być i podziękować nie tylko dziadkowi, ale też wszystkim innym działaczom, dzięki którym powstało takie miejsce, czyli klub sportowy, w którym od wielu lat liczne pokolenia młodych ludzi związanych nie tylko z tą dzielnicą, ale z całym naszym miastem, mogą realizować swoje marzenia, zdobywać kolejne sukcesy” - powiedziała.


Dyrektor katowickiego oddziału IPN dr Andrzej Sznajder opisywał Federaka jako przedstawiciela niezwykle ważnego pokolenia, które w 1918 r. wywalczyło wolną Polskę, a później biło się o kształt granic Rzeczypospolitej, walcząc w wojnie polsko-bolszewickiej. „Jest przedstawicielem pokolenia, które przez następne lata, aż do wybuchu II wojny światowej, pokazało nam, następnym pokoleniom, jak wywalczoną wolność i suwerenność zagospodarować, jak z niej korzystać” - powiedział dyrektor i przypomniał, że Federak był nie tylko współzałożycielem Racovii, ale też działaczem społecznym. Po agresji niemieckiej w 1939 r. walczył w obronie ojczyzny, zaangażował się w konspirację.


„Honorujemy i przywołujemy dzisiaj pamięć o Marianie Federaku, o nim samym, ale także honorujemy i przywołujemy pamięć o tym niezwykłym pokoleniu, które zapłaciło ogromną cenę za swoje przywiązanie do wolności, za swoją wierność Rzeczypospolitej” - dodał Sznajder.


Wiceprezydent Częstochowy Ryszard Stefaniak podczas piątkowej uroczystości opisywał Federaka jako człowieka, który „urodził się, żył i umarł dla Polski”. Wyraził satysfakcję, że IPN już po raz kolejny uhonorował ważną postać dla miasta, zasłużoną dla ojczyzny, która może być wzorem dla kolejnych pokoleń.


Marian Federak urodził się 3 stycznia 1901 r. w Bliżynie k. Starachowic. W latach 1919-1921 odbywał służbę w IV Warszawskim Batalionie Etapowym oraz Batalionie Celnym nr 29 i brał udział w wojnie polsko-bolszewickiej. Służbę wojskową zakończył w stopniu sierżanta. Był aktywnym działaczem społecznym i jednym z założycieli klubu sportowego Racovia, który obecnie nosi nazwę RKS Raków Częstochowa.


W 1939 r. brał udział w wojnie obronnej. W czasie II wojny światowej działał w konspiracyjnych strukturach PPS-WRN na terenie Częstochowy. Za działalność konspiracyjną został aresztowany 3 listopada 1944 r. przez Niemców. Ostatecznie trafił do obozu pracy w Gassen, filii KL Gross-Rosen, gdzie został zamordowany 24 grudnia 1944 r. Data odsłonięcia tablicy upamiętniającej Mariana Federaka wpisuje się w 84. rocznicę przybycia pierwszego transportu do obozu Gross-Rosen. (PAP)


kon/ miś/


Kraj i świat

2024-08-02, godz. 14:10 Paprocka: prezydent skierował do TK nowelę ustawy o KRS w trybie kontroli prewencyjnej (krótka) Szefowa prezydenckiej kancelarii Małgorzata Paprocka poinformowała w piątek PAP, że prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie… » więcej 2024-08-02, godz. 14:10 Paryż/strzelectwo - Breś odpadła w eliminacjach pistoletu sportowego na 25 m Klaudia Breś zajęła 29. miejsce w eliminacjach strzelania z pistoletu sportowego 25 m i nie zakwalifikowała się do finałowej rywalizacji olimpijskiej w Paryżu… » więcej 2024-08-02, godz. 14:10 Keanu Reeves i Alex Winter łączą siły po 35 latach od premiery kultowego filmu. Duet zagra razem na Broadwayu Pod koniec lat 80. na ekrany trafiła komedia „Wspaniała przygoda Billa i Teda”, w której tytułowe role zagrali Keanu Reeves i Alex Winter. Gwiazdorzy produkcji… » więcej 2024-08-02, godz. 14:10 Paryż/lekkoatletyka - Fajdek: eliminacje nie mają znaczenia; koło jest na duże wyniki Mistrz olimpijski z Tokio w rzucie młotem Wojciech Nowicki wynikiem 76,32 awansował do finału igrzysk olimpijskich w Paryżu. Kwalifikacje przeszedł także… » więcej 2024-08-02, godz. 14:10 Maliszewska wróciła do treningów kadry w short tracku Reprezentacja Polski w short tracku szykuje formę do nowego sezonu. W gronie kadrowiczów znów jest Natalia Maliszewska, która nie ukrywa radości z powrotu… » więcej 2024-08-02, godz. 14:00 Łatuszka o wymianie więźniów: nikt nie chciał dopuścić do negocjacji Łukaszenki Nikt nie chciał dopuścić Alaksandra Łukaszenki do negocjacji ws. wymiany więźniów politycznych, ponieważ postawiłby warunki nie do spełnienia - powiedział… » więcej 2024-08-02, godz. 14:00 NFOŚiGW: W ostatnich trzech latach ponad 110 mln euro dla Polski na projekty o ochronie środowiska W ostatnich trzech latach Polska pozyskała ponad 110 mln euro programu LIFE, który obejmuje problematykę ochrony środowiska i transformacji energetycznej -… » więcej 2024-08-02, godz. 13:50 Lubelskie/ Liczba gmin bez żłobka zmniejszyła się ze 149 do 82 Wojewoda lubelski Krzysztof Komorski poinformował w piątek, że od początku roku liczba gmin bez dostępu do żłobka zmniejszyła się w regionie ze 149 do… » więcej 2024-08-02, godz. 13:50 MKiDN składa życzenia dyrektor Teatru Żydowskiego Gołdzie Tencer z okazji jubileuszu 75-lecia 2 sierpnia swoje 75. urodziny obchodzi Gołda Tencer, znakomita aktorka, reżyserka i dyrektorka Teatru Żydowskiego im. Estery Rachel i Idy Kamińskich - Centrum… » więcej 2024-08-02, godz. 13:50 Paryż/żeglarstwo – klasa 49er (wyniki) Wyniki klasy 49er (rywalizowało 20 załóg): 1. Diego Botin, Florian Trittel Paul (Hiszpania) 70 pkt2. Isaac McHardie, William McKenzie (Nowa Zelandia) 824… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »