Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-11, 14:00 Autor: PAP

Chorzów/ Muzeum Hutnictwa: będziemy dokumentować starania o podtrzymywanie tradycji hutniczych

Jesteśmy zobowiązani, żeby dbać o tradycje hutnicze przez minimum 5 lat i zależy nam, żeby te starania były udokumentowane - powiedziała w czwartek Marlena Hermanowicz z Muzeum Hutnictwa w Chorzowie odnosząc się do decyzji o wpisaniu tradycji hutniczych i obchodów dnia hutnika na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.

"Będziemy realizować mnóstwo działań związanych z dokumentacją bieżących działań, bo sytuacja hutnictwa nie jest tak wesoła w naszym kraju. Największym wyzwaniem jest utrzymanie działalności zakładów, związków, firm czy stowarzyszeń i kultywowanie elementów tradycji" - podkreśliła kierowniczka działu edukacji i interpretacji dziedzictwa Muzeum Hutnictwa w Chorzowie Marlena Hermanowicz.


Decyzją Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego tradycje hutnicze i obchodny dnia hutnika wpisane na krajową listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego.


Wpis na listę jest efektem wielomiesięcznej współpracy grona depozytariuszy – instytucji, podmiotów i osób kultywujących te tradycje z aż 5 województw: śląskiego, małopolskiego, opolskiego, mazowieckiego oraz dolnośląskiego.


"Plan na najbliższe 5 lat jest bardzo obfity i zakłada szereg działań dla każdego z województw i każde z nich ma osobne akcenty dla swoich działań, np. w woj. małopolskim będzie bardzo silna współpraca między środowiskiem akademickim, a przedsiębiorcami" - tłumaczyła Hermanowicz.


Popularyzowane będą również tematy hutnictwa, materiałoznawstwa czy kompetencji cyfrowych wśród uczniów szkół średnich. Działania te są realną odpowiedzią na kryzys związany z obniżeniem zainteresowania uczenia się studentów na wyższych szkołach technicznych.


"W czasie 5 lat będziemy realizować mnóstwo działań w związku z popularyzacją dziedzictwa niematerialnego w wymiarze nadawania mu nowej funkcji społecznej, uatrakcyjnienia go, aby stało się zrozumiałe dla przeciętnego odbiorcy" - zaznaczyła Marlena Hermanowicz.


Celem muzeum jest zmiana wizerunku hutnictwa, aby nie kojarzył się już on z degradacją klimatu i że jest co przemysł ciężki, tylko pokazywać, że hutnictwo się cały czas rozwija i jest to perspektywa zawodowa dla młodych ludzi.


Wpis obejmuje m.in.: tradycje związane z obchodami Dnia Hutnika (w tym uroczyste przemarsze, msze święte w intencji braci hutniczej, uroczystości honorowania jubilatów, przemianek hutniczy, karczmy i biesiady hutnicze), edukację formalną i nieformalną, socjolekt hutniczy, kulturę muzyczną (w tym hutnicze orkiestry dęte czy tradycje śpiewacze, sferę duchową związaną z kultem św. Floriana, mundury hutnicze czy też symbolikę jak hutnicza flaga czy godło).


"Prace nad złożeniem wniosku rozpoczęły się w 2023 r. i trwały 14 miesięcy. Ze względu na wymiar ogólnopolski musieliśmy czynić dużo starań o to, aby zachować możliwość konsultacji międzywojewódzkich" - wyjaśniła Hermanowicz.


Jak dodała, głównym celem muzeum był ratunek dla tradycji hutniczych i podtrzymanie ich pamięci. Wpis na listę wiąże się z prestiżem oraz zaufaniem społecznym.


"Tytuł jest potwierdzeniem dla nas - hutników i hutniczek - że nasze stalowe tradycje są bardzo ważne, a hutnictwo jest ważną branżą dla gospodarki i funkcjonowania różnych dziedzin, dla których dostarczamy stal" - powiedziała dyrektorka handlowa Huty "Pokój" Profile Sp. z o.o. w grupie kapitałowej Węglokoks Katarzyna Stężały-Przywara.


Dyrektorka zwróciła uwagę, że podtrzymanie tradycji nie było łatwe na przestrzeni kilkudziesięciu ostatnich lat, kiedy branża przechodziła transformację i kryzysy. Dzień Hutnika był odkładany na dalszy plan, ponieważ wiązało się to ze wsparciem finansowym. Spółki hutnicze nie mogły sobie wtedy pozwolić na celebrację, bo przechodziły kryzysy finansowe.


Starania o wpis tradycji hutniczych na Krajową Listę Niematerialnego Dziedzictwa Kulturowego zyskały wsparcie finansowe ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego pozyskanych na ten cel przez Muzeum latach 2023, 2024.


"Działania projektowe zyskały podwójne dofinansowanie w ubiegłym roku. To były środki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu +Tradycje hutnicze - ochrona i popularyzacja+, a w bieżącym roku realizujemy ponownie w kwocie blisko 100 tys. zł" - podsumowała Marlena Hermanowicz. (PAP)


autorka: Julia Szymańska


jms/ dki/


Kraj i świat

2024-08-07, godz. 08:50 Beskidy/ Słonecznie i ciepło w górach; dobre warunki na szlakach Goprowcy poinformowali w środę, że warunki na szlakach turystycznych w Beskidach są dobre. W górach rano było ciepło i słonecznie. W ciągu dnia temperatura… » więcej 2024-08-07, godz. 08:30 Manewry z udziałem wojsk USA na Morzu Południowochińskim; Chiny ogłosiły "patrol bojowy" Filipiny, Kanada, USA i Australia rozpoczęły w środę pierwsze wspólne ćwiczenia wojskowe na Morzu Południowochińskim w celu zwiększenia interoperacyjności… » więcej 2024-08-07, godz. 08:10 Sanok/ W czwartek zaczyna się piąty Podkarpacki Szlak Filmowy Kino plenerowe, spotkania z filmowcami i aktorami, spacery śladem lokacji filmowych - łącznie 40 wydarzeń złoży się na piąty Podkarpacki Szlak Filmowy… » więcej 2024-08-07, godz. 07:50 "GW": Kobiety czy mężczyźni? Prawa jednostki są zdeptane, czy nie? Imane Khelif i Lin Yu-Ting powinny zostać wykluczone z igrzysk, czy nie? - pyta w środowym wydaniu 'Gazeta Wyborcza' i… » więcej 2024-08-07, godz. 07:40 Sondaż: 53,5 proc. respondentów uważa, że rząd nie wywiązuje się z obietnic Ponad połowa badanych twierdzi, że rząd Donalda Tuska nie wywiązuje się z obietnic złożonych w kampanii wyborczej - wynika z sondażu przeprowadzonego przez… » więcej 2024-08-07, godz. 07:30 Podlaskie/ Próba przemytu papierosów w skrytkach w samochodzie Blisko tysiąc paczek papierosów znaleźli funkcjonariusze KAS w skrytkach w podłodze, progach i nadkolach samochodu, którym jechała z Litwy do Polski 44-letnia… » więcej 2024-08-07, godz. 07:30 Rafał Wnuk: określenie "żołnierze wyklęci" wykrzywia rzeczywistość powojennego podziemia (wywiad) Określenie 'żołnierze wyklęci' nie opisuje rzeczywistości, tylko ją wykrzywia. Przez kogo zostali oni wyklęci? Nie widzę powodu, by patrzeć na podziemie… » więcej 2024-08-07, godz. 07:20 Aktywiści klimatyczni zniszczyli fasadę willi Leo Messiego na Ibizie Aktywiści klimatyczni z organizacji 'Futuro Vegetal' zniszczyli, pryskając czarną i czerwoną farbą, fasadę luksusowej willi na Ibizie, której właścicielem… » więcej 2024-08-07, godz. 07:20 USA/12 polskich filmów na festiwalu w Nowym Jorku W środę rozpoczyna się 13 edycja Greenpoint Film Festival. W tym roku amerykańscy widzowie będą mieli okazję obejrzeć aż 12 polskich filmów, a także… » więcej 2024-08-07, godz. 07:20 Estera Mrówka: sitodruk pozwala sztuce być bardziej dostępną (wywiad) Oprócz przemysłowych zastosowań sitodruk ma swoje miejsce w świecie sztuki, tradycyjnych technik graficznych, technik grafiki artystycznej - powiedziała PAP… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »