Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-11, 13:20 Autor: PAP

TSUE: zezwolenie na odstrzał wilka zabijającego owce w Tyrolu było bezprawne

Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł w czwartek, że władze austriackie nie miały prawa wydać zezwolenia na odstrzał wilka, który zabił 20 owiec w Tyrolu. Wilki objęte są w Europie ścisłą ochroną, a Austria nie spełniła warunków pozwalających na jej zawieszenie.

Chodzi o sprawę wniesioną do regionalnego sądu administracyjnego Tyrolu przez organizacje ochrony zwierząt i środowiska. Kwestionują one prawo do wydania zezwolenia na upolowanie konkretnego wilka, który został zidentyfikowany dzięki badaniom DNA po serii ataków na stada owiec w 2022 roku. Zwierzę o numerze 158MATK, pochodzące z włoskiej populacji, miało zabić 20 owiec. Dlatego władze kraju związkowego Tyrol wydały zgodę na upolowanie tego osobnika w ciągu czterech miesięcy - od lipca do października w 2022 roku. Ostatecznie odstrzał się nie udał i wilk uszedł z życiem. Pomimo tego organizacje wniosły sprawę do sądu.


Wilki podlegają ścisłej ochronie w UE na mocy dyrektywy siedliskowej i nie można na nie polować. Niektóre państwa członkowskie korzystają jednak z wyjątków, na które powołał się regionalny sąd administracyjny Tyrolu, kierując do TSUE pytanie o ważność zakazu polowania na wilki w Austrii. Zapytał też o warunki, jakie muszą zostać spełnione, by ten zakaz uchylić.


Jak orzekł TSUE, analiza prawna nie wykazała niczego, co mogłoby mieć wpływ na ważność ścisłej ochrony wilków w Austrii. By kraj mógł zawiesić zakaz polowania na nie i wydać zezwolenie na odstrzał, populacja wilków musi znajdować się "we właściwym stanie ochrony", co w badanym przypadku nie miało miejsca ani na poziomie całego kraju, ani na szczeblu lokalnym w Tyrolu. Zwierzęcia nie można też odstrzelić bez dowodów - w wyroku trybunału czytamy, że "poważne szkody muszą być spowodowane, przynajmniej w znacznej mierze, przez wskazanego osobnika".


TSUE przypomniał, że gdy Austria przystępowała w 1995 roku do UE, nie zgłaszała zastrzeżeń dotyczących ochrony wilków. "W zakresie, w jakim rząd austriacki uważa, że w wyniku ewolucji populacji wilków w Austrii prawodawca Unii powinien był w międzyczasie znieść ścisłą ochronę w Austrii, może on co do zasady wnieść skargę na bezczynność, czego jednak dotychczas nie uczynił" - podkreślili sędziowie w Luksemburgu.


Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sąd w Tyrolu.


Z Brukseli Magdalena Cedro (PAP)


mce/ szm/


Kraj i świat

2024-08-07, godz. 07:10 USA/ Cztery osoby zginęły w katastrofie samolotu Cztery osoby zginęły w katastrofie małego samolotu w Oklahoma City w środkowej części Stanów Zjednoczonych - poinformowały władze lokalne w środę rano… » więcej 2024-08-07, godz. 07:00 "DGP" W polskich szpitalach łatwiej o aborcję Od czasu zmiany władzy szpitale zmieniły podejście do aborcji ze wskazań medycznych i wykonują ją chętniej niż za rządów Zjednoczonej Prawicy - wynika… » więcej 2024-08-07, godz. 06:50 ZUS: w czerwcu nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 11,9 tys. osób W czerwcu 2024 r. nauczycielskie świadczenia kompensacyjne pobierało 11,9 tys. osób - podał Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Świadczenia te są odpowiednikiem… » więcej 2024-08-07, godz. 06:50 "GW": Koalicja czeka na kandydata Z oficjalnym ogłoszeniem kandydata na wybory prezydenckie Platforma poczeka kilka miesięcy. Jedynym politykiem z oficjalną rekomendacją lidera PO jest Rafał… » więcej 2024-08-07, godz. 06:10 Sport czy przekąska - wiadomo, dlaczego wybieramy tak a nie inaczej Neuroprzekaźnik, który pośredniczy w podejmowaniu decyzji o tym, czy wybieramy sięgnięcie po przekąskę, czy wykonanie treningu odkryli naukowcy z Politechniki… » więcej 2024-08-07, godz. 06:10 Powstanie Warszawskie dzień po dniu: 7 sierpnia Ppłk Karol Wachnowski 'Ziemski' tworzy Grupę AK 'Północ'. Trwa rzeź Woli. W ciągu kilku dni podkomendni gen. Reinefartha mordują 50 tys. cywilów. 'Sztukasy'… » więcej 2024-08-07, godz. 06:10 Piotr Głowacki uważa, że wspinaczka pozytywnie wpływa na jego małżeństwo Aktor znany z filmów „Bogowie” czy „Broad Peak” jest jednym z największych propagatorów wspinaczki w Polsce. W tym roku założył nawet fundację promującą… » więcej 2024-08-07, godz. 06:00 Ekspert: Bałtyk nie jest naturalnym środowiskiem występowania delfinów Bałtyk nie jest naturalnym środowiskiem występowania delfinów. Są to organizmy typowo morskie, a więc preferujące wody o wyższym zasoleniu - powiedziała… » więcej 2024-08-07, godz. 06:00 Powstał udoskonalony beton do druku budynków Naukowcy opracowali bardziej ekologiczny, niż dotychczasowe, i lepszej jakości beton przeznaczany do stawiania budynków z pomocą najnowszej technologii - druku… » więcej 2024-08-07, godz. 06:00 Bakteria, która może leczyć rany Chociaż - jak sama nazwa wskazuje - została odkryta w odchodach, bakteria Alcaligenes faecalis może znaleźć zastosowanie w leczeniu niegojących się ran… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »