Radio Opole » Kraj i świat
2024-07-10, 18:40 Autor: PAP

Projekt: MEN zaktualizuje wymagania dotyczące m.in. sprzętu komputerowego w szkołach

Ministerstwo Edukacji Narodowej zaktualizuje wymagania dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych dotyczące sprzętu komputerowego i technologii informacyjno-komunikacyjnych. Powodem m.in. postęp technologiczny - wynika z projektu rozporządzenia ministra edukacji, który w środę trafił do opiniowania.

Chodzi o opublikowany w środę w Rządowym Centrum Legislacji projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie podstawowych warunków niezbędnych do realizacji przez szkoły i nauczycieli zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz programów nauczania z 17 grudnia 2010 r.


Przewiduje on m.in.: aktualizację obecnego załącznika do nowelizowanego rozporządzenia, określającego minimalne wymagania dla sprzętu komputerowego, uwzględniającą m.in. postęp technologiczny (jaki dokonał się od wprowadzenia minimalnych wymagań mocą poprzedniej nowelizacji z 2022 r.), zmianę dotychczasowego minimalnego okresu gwarancyjnego dotyczącego sprzętu komputerowego z 36 miesięcy na 24 miesiące, a także konieczność uzupełnienia minimalnych wymagań dla sprzętu komputerowego o regulacje dotyczące potrzeby realizacji usług w zakresie AAC, czyli wspomagających i alternatywnych metod komunikacji.


Resort uzasadnił, że projektowane rozwiązania stanowią realizację tzw. kamienia milowego (numer porządkowy C9G) przewidzianego w Krajowym Planie Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO) pn. "Minimalne obowiązujące standardy wyposażenia wszystkich szkół w infrastrukturę cyfrową umożliwiającą wykorzystanie technologii cyfrowych w nauce na równym poziomie w każdej szkole".


W Ocenie Skutków Regulacji (OSR) podkreślono, że aktualizacja minimalnych wymagań dla sprzętu komputerowego, w który powinny być wyposażone szkoły, jest "niezbędna" w celu zapewnienia zgodności nabywanego sprzętu komputerowego z aktualnie obowiązującymi standardami technologicznymi, potrzebami uczniów i nauczycieli oraz dla zapewnienia jego należytej jakości. "Dodatkowo, aby zapewnić standardy wyposażenia szkół w infrastrukturę cyfrową, jest konieczne określenie minimalnych wymagań dla technologii informacyjno-komunikacyjnych wspierających realizację zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych" - dodano.


Zaznaczono, że "wszystkie szkoły (publiczne i niepubliczne) niezależnie od typu i rodzaju, są obowiązane do zapewnienia uczniom objętym kształceniem specjalnym, w tym uczniom z różnymi rodzajami niepełnosprawności, m.in. warunków do nauki, sprzętu specjalistycznego i środków dydaktycznych, odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów". Wskazano, że "postęp technologiczny, jaki dokonał się na przestrzeni ostatnich lat, dotyczy także wykorzystania w pracy z uczniami niepełnosprawnymi z zaburzeniami mowy lub jej brakiem, nowoczesnego sprzętu komputerowego umożliwiającego korzystanie ze wspomagających i alternatywnych metod komunikacji (AAC)".


Projektowana nowela zakłada, że szkoły podstawowe i ponadpodstawowe prowadzące kształcenie w formie dziennej, powinny być wyposażone w sprzęt komputerowy (w tym komputery stacjonarne, laptopy, laptopy przeglądarkowe lub tablety), który umożliwi wykorzystanie technologii cyfrowych przy realizacji zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz spełni minimalne wymagania.


Wymagania te uszczegółowiono w załączniku osobno dla ucznia oraz dla nauczyciela.


Projektowana nowela przewiduje też, że szkoły podstawowe i ponadpodstawowe prowadzące kształcenie w formie dziennej, powinny być wyposażone w technologie informacyjno-komunikacyjne wspierające realizację zadań dydaktycznych, wychowawczych i opiekuńczych oraz spełniające minimalne wymagania.


Określono je w drugim załączniku (mają obowiązywać od roku szkolnego 2026/27). Wskazano, że dla szkół podstawowych prowadzących kształcenie w formie dziennej to: szerokopasmowy dostęp do internetu o symetrycznej przepustowości co najmniej 100 Mb/s, wraz z co najmniej jednym punktem dostępowym; sprzęt komputerowy z dostępem do internetu (jeden sprzęt komputerowy na 6 uczniów); interaktywne monitory dotykowe o przekątnej ekranu co najmniej 55 cali; drukarka 3D; mikrokontroler z czujnikami; lutownica lub stacja lutownicza z gorącym powietrzem; kamera przenośna cyfrowa; statyw; mikroport; oświetlenie do realizacji nagrań; mikrofon kierunkowy; gimbal; aparat fotograficzny.


Jeśli chodzi o szkoły ponadpodstawowe prowadzące kształcenie w formie dziennej, jako wymagania wskazano: szerokopasmowy dostęp do internetu o symetrycznej przepustowości co najmniej 100 Mb/s, wraz z co najmniej jednym punktem dostępowym; sprzęt komputerowy, w tym komputery stacjonarne, laptopy, laptopy przeglądarkowe lub tablety, dla uczniów i nauczycieli, z dostępem do internetu (jeden sprzęt komputerowy na 6 uczniów); interaktywne monitory dotykowe o przekątnej ekranu co najmniej 55 cali lub tablice interaktywne z projektorami multimedialnymi.


"Szkoły podstawowe i ponadpodstawowe prowadzące kształcenie w formie dziennej, planując wyposażanie w technologie informacyjno-komunikacyjne (...) będą dokonywać analizy, jaki sprzęt już został zakupiony ze środków funduszy strukturalnych (FS) Unii Europejskiej (w tym z uwzględnieniem w odniesieniu do nich zasady trwałości), tak, aby zapewnić komplementarność działań między KPO a FS" - wskazano w uzasadnieniu do projektu.


Zaznaczono, że projektowane rozporządzenie "nie będzie miało zastosowania w szkołach dla dorosłych, które prowadzą wyłącznie kształcenie w formie stacjonarnej lub zaocznej (w szkołach tych kształcą się osoby pełnoletnie) oraz w branżowych szkołach II stopnia i szkołach policealnych prowadzących kształcenie w formie stacjonarnej lub zaocznej, w których również co do zasady kształcą się osoby pełnoletnie".


Będzie natomiast dotyczyło szkół podstawowych i ponadpodstawowych (z wyjątkiem szkół artystycznych) prowadzonych przez: jednostki samorządu terytorialnego, osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego, osoby fizyczne, ministrów.


Dodano, że projekt nie wskazuje, jaką liczbę minimalnego wyposażenia umożliwiającego wykorzystanie technologii informacyjno-komunikacyjnych ma posiadać szkoła, pozostawiając decyzję organowi prowadzącemu szkołę.


Podano, że rozporządzenie wchodzi w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia, z wyjątkiem zapisu dotyczącego dodawanego do nowelizowanego rozporządzenia załącznika o minimalnych wymaganiach dla technologii informacyjno-komunikacyjnych, który wejdzie w życie z dniem 1 września 2026 r.(PAP)


pak/ jann/


Kraj i świat

2024-08-05, godz. 16:00 Pamiątki związane z Legionami Polskimi na wystawie w Muzeum Narodowym w Krakowie Żołnierskie godła, odznaki, elementy umundurowania i obrazy artystów legionistów można oglądać od poniedziałku w oddziale Muzeum Narodowego w Krakowie… » więcej 2024-08-05, godz. 16:00 Paryż/zapasy - Chołuj pokonała Zhou w 1/8 finału Zapaśniczka Wiktoria Chołuj na punkty pokonała Chinkę Feng Zhou 10:3 w 1/8 finału turnieju olimpijskiego w Paryżu w kategorii do 68 kg. W poniedziałkowym… » więcej 2024-08-05, godz. 16:00 Paryż - multimedaliści: Biles po raz czwarty na podium Reprezentująca USA w gimnastyce Simone Biles zajęła drugie miejsce w ostatniej konkurencji igrzysk olimpijskich w Paryżu - ćwiczeniach wolnych - i ma już… » więcej 2024-08-05, godz. 16:00 Paryż/siatkówka - Włochy w półfinale po wygranej z Japonią 3:2 Siatkarze Włoch pokonali Japonię 3:2 (21:25, 23:25, 27:25, 26:24, 17:15) w ćwierćfinale olimpijskiego turnieju i awansowali do najlepszej czwórki igrzysk… » więcej 2024-08-05, godz. 16:00 Śląskie/ W Dzierżnie Dużym wykryto złotą algę; wyłowiono 3,5 t śniętych ryb W Dzierżnie Dużym (pow. gliwicki) wykryto złotą algę. Wojewoda śląski Marek Wójcik poinformował w poniedziałek, że z jeziora i z czwartej sekcji Kanału… » więcej 2024-08-05, godz. 15:50 Szef MON: przed nami podpisanie umów na 48 wyrzutni Patriot Po podpisaniu umowy na wsparcie eksploatacji i szkolenie obsług systemu PILICA+ i umowy offsetowej na zakup śmigłowców Apache, przed nami podpisanie umów… » więcej 2024-08-05, godz. 15:50 Mazowieckie/ Otwarto nowy wiadukt w Pruszkowie W poniedziałek otwarto nowy wiadukt nad torami przy skrzyżowaniu ulic Grunwaldzkiej i Broniewskiego w Pruszkowie. Powstał dzięki współpracy miasta z kolejarzami… » więcej 2024-08-05, godz. 15:50 Paryż/gimnastyka - triumf Brazylijki Andrade w ćwiczeniach wolnych, srebro Biles Brazylijka Rebeca Andrade triumfowała w ostatniej konkurencji gimnastyki sportowej na igrzyskach olimpijskich w Paryżu - ćwiczeniach wolnych. Drugie miejsce… » więcej 2024-08-05, godz. 15:50 KPRP: 9. rok prezydentury A.Dudy to m.in. 83 podpisane ustawy i ponad 100 wizyt krajowych i zagranicznych Podsumowując 9. rok prezydentury Andrzeja Dudy prezydencka kancelaria poinformowała, że w tym czasie m.in. podpisał on 83 ustawy, złożył ponad 100 wizyt… » więcej 2024-08-05, godz. 15:50 Paryż/gimnastyka - ćwiczenia wolne kobiet (wyniki) Wyniki ćwiczeń wolnych w gimnastyce kobiet: 1. Rebeca Andrade (Brazylia) 14,166 pkt 2. Simone Biles (USA) 14,133 3. Jordan Chiles (USA) 13,766 4. Ana Barbosu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »