Radio Opole » Kraj i świat
2024-04-27, 08:50 Autor: PAP

Pomyślnie przebiegła skomplikowana operacja u 17-latka; groziła mu amputacja nogi

Sukcesem zakończył się skomplikowany, interdyscyplinarny zabieg u 17-latka z Olsztyna, chorującego na neurofibromatozę. Pacjentowi groziła amputacja nogi. Specjaliści ze Szpitala Dziecięcego we współpracy z Instytutem Matki i Dziecka w Warszawie dokonali przeszczepu kości zaplanowanego z użyciem druku 3D.

To pierwsza taka operacja pediatryczna na Warmii i Mazurach. Pacjentem był 17-letni Kamil Tatuch z Olsztyna, który dzięki nowoczesnemu leczeniu ma szansę na odzyskanie pełnej sprawności, a nawet uprawianie sportu.


Kamil choruje na neurofibromatozę (nerwiakowłókniakowatość), co sprawia, że złamania kości są u niego bardzo trudne do leczenia. Trzy lata temu chłopiec doznał złamania kości piszczelowej lewej nogi.


"Zachowawcze leczenie zakończyło się niepowodzeniem, ponieważ doszło do destabilizacji zespolenia. Kamil poruszał się tylko o kulach. Miał deformację lewej nogi i dolegliwości bólowe. Postanowiliśmy wykonać operację ratującą jego kończynę przed amputacją" - powiedział cytowany w komunikacie Przemysław Jackowski, specjalista ortopedii i traumatologii z Oddziału Ortopedyczno-Urazowego z Chirurgią Kręgosłupa Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.


Zabieg był skomplikowany. Najpierw specjaliści zaplanowali go z użyciem druku 3D, co pomogło precyzyjnie ocenić poziom resekcji guza i dostosowania długości zespolenia.


Wycięto duży fragment kości. W to miejsce wszczepiono przeszczep mikrochirurgiczny kości strzałkowej z drugiej kończyny pacjenta. Został on dodatkowo wzmocniony przeszczepem allogenicznym, czyli od dawcy z banku tkanek. Dzięki temu udało się zachować kończynę, a także możliwość ruchów w jej stawach.


Już w najbliższy poniedziałek planowane jest rozpoczęcie pionizowania pacjenta. Jest duża szansa, że jeśli się wszystko wygoi, to już za ok. 4-6 miesięcy będzie miał w pełni zdrowe nogi i będzie mógł normalnie funkcjonować - ocenili lekarze.


Operacja trwała 4,5 godziny. Przeprowadzili ją lekarze ze Szpitala Dziecięcego w Olsztynie: prof. dr hab. n. med. Łukasz Krakowczyk, specjalista chirurgii ogólnej i onkologicznej; lek. Przemysław Jackowski, specjalista ortopedii i traumatologii; lek. Piotr Pisowłocki, specjalista ortopedii i traumatologii; lek. Natalia Łukaszewicz, specjalista anestezjologii i intensywnej terapii wraz z zespołem pielęgniarek operacyjnych i anestezjologicznych we współpracy z dr. n. med. Bartoszem Pachutą z Oddziału Chirurgii Onkologicznej Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.


"Podobne zabiegi przeprowadzają nieliczne ośrodki pediatryczne w Polsce. W Szpitalu Dziecięcym w Olsztynie wykonywaliśmy dotąd wysokospecjalistyczne zabiegi z zastosowaniem zespolenia mikronaczyniowego wspólnie z chirurgami szczękowo-twarzowymi, następnie rozpoczęliśmy ich wykonywanie z chirurgami dziecięcymi, a od tej pory jesteśmy przygotowani, by na stałe wprowadzić je do zakresu ortopedycznego" - zaznaczył prof. Łukasz Krakowczyk.


Decyzją ministra zdrowia od 20 lutego tego roku Szpital Dziecięcy w Olsztynie został powołany do grona wysokospecjalistycznych ośrodków kompleksowo leczących pacjentów z neurofibromatozami. Szpital Dziecięcy w Olsztynie jest jednym z sześciu ośrodków w Polsce, prowadzących pilotażowy program koordynowanej opieki nad pacjentami z neurofibromatozami oraz chorobami pokrewnymi.(PAP)


autor: Agnieszka Libudzka


ali/ jann/


Kraj i świat

2024-05-08, godz. 16:50 Katowice/ Pierwszy w Polsce zabieg z wykorzystaniem utrwalonej zastawki biologicznej Kardiochirurdzy Górnośląskiego Centrum Medycznego wykonali pierwszy w Polsce zabieg TAVI z wykorzystaniem specjalnie utrwalonej zastawki biologicznej. Według… » więcej 2024-05-08, godz. 16:50 Węgry/ Orban w rozmowie z Zełenskim: popieramy wszelkie inicjatywy pokojowe Jesteśmy gotowi przyczynić się do wszystkich inicjatyw i wysiłków prowadzących do pokoju na Ukrainie - powiedział premier Węgier Viktor Orban w środowej… » więcej 2024-05-08, godz. 16:50 Maląg: PiS złoży poprawkę do projektu ustawy ws. programu "Aktywny rodzic" (krótka2) PiS złoży poprawkę do projektu ustawy w sprawie programu 'Aktywny rodzic', by rodzic, który pracuje, mógł skorzystać z Rodzinnego Kapitału Opiekuńczego… » więcej 2024-05-08, godz. 16:50 ONZ: przez dwa dni z Rafah uciekło 50 tys. osób W ciągu ostatnich 48 godzin z Rafah uciekło około 50 tys. osób - przekazał w środę stacji CNN wyższy rangą urzędnik agencji ONZ ds. uchodźców palestyńskich… » więcej 2024-05-08, godz. 16:40 Warszawa/ Pożar w biurowcu w centrum Pożar wybuchł w jednym z biurowców przy ulicy Twardej na poziomie -1. Został już zlokalizowany, strażacy sprawdzają budynek kamerami termowizyjnymi. Ewakuowano… » więcej 2024-05-08, godz. 16:40 Kobosko (TD): Oczekujemy wyjaśnienia, czy sędzia Szmydt to przypadek indywidualny Musimy zadać podstawowe pytania o system funkcjonowania służb specjalnych i wymiaru sprawiedliwości za rządów PiS; oczekujemy wyjaśnienia, czy sędzia Tomasz… » więcej 2024-05-08, godz. 16:40 Szydło (PiS): w PE będziemy bronili interesów Polski W PE będziemy bronili interesów Polaków, polskich rolników, będziemy bronili interesów Polski - przekonywała wiceprezes PiS, europosłanka Beata Szydło… » więcej 2024-05-08, godz. 16:40 Kraków/ W dawnym schronie powstanie wystawa o podziemiach Nowej Huty W budynku po Bibliotece Pedagogicznej w Nowej Hucie, w tym również w znajdującym się w jego podziemiach schronie przeciwlotniczym, zostanie umiejscowiona wystawa… » więcej 2024-05-08, godz. 16:30 Gen. Sokołowski objął obowiązki Dowódcy Generalnego RSZ Generał Marek Sokołowski oficjalnie przejął obowiązki Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych; uroczyste przekazanie obowiązków przez szefa Sztabu… » więcej 2024-05-08, godz. 16:30 Bodnar: prokuratura przygotowuje wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Tomaszowi Szmydtowi (krótka) Szef MS, prokurator generalny Adam Bodnar poinformował w środę, że prokuratura przygotowuje wniosek o uchylenie immunitetu sędziemu Tomaszowi Szmydtowi. Decyzję… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »