Radio Opole » Kraj i świat
2023-05-30, 18:40 Autor: PAP

Minister Czarnek: nie ma lex anty-Tusk, jest lex anty-Putin

Nie ma lex anty-Tusk, jest lex anty-Putin – powiedział we wtorek szef MEiN Przemysław Czarnek, odnosząc się do ustawy o powołaniu Komisji ds. badania wpływów rosyjskich.

Prezydent Andrzej Duda poinformował w poniedziałek, że zdecydował o podpisaniu tej ustawy, a także, że skieruje ją w trybie następczym do Trybunału Konstytucyjnego.


Podczas spotkania z mieszkańcami Połczyna-Zdroju (woj. zachodniopomorskie) w poniedziałek prezydent ocenił, że "wybuchła burza związana z powołaniem komisji", i dodał, że "nie bardzo rozumie, jak kwestia zbadania rosyjskich wpływów na Polskę w ciągu ostatnich 16 lat miałaby zniszczyć polską demokrację, bo raczej to rosyjskie wpływy mogłyby zniszczyć polską demokrację, a nie komisja, która będzie to sprawdzała". O decyzję Andrzeja Dudy i tę wypowiedź minister edukacji i nauki był we wtorek pytany w TVP Info.


"To jest zdecydowanie lex anty-Putin. Jeżeli pan (Donald) Tusk chce się wkomponowywać w tę ustawę, chociaż w przepisach nie ma mowy o Donaldzie Tusku, to znaczy, że +na złodzieju czapka gore+. Już widzi siebie przesłuchiwanego przez komisję na okoliczności wpływów państwa rosyjskiego na bezpieczeństwo wewnętrzne Polski. A że one były za rządów Donalda Tuska to wszyscy wiemy" – powiedział szef MEiN.


Minister mówił, że "Tusk sam widzi siebie w tej ustawie, sam przyszedł na posiedzenie Sejmu i patrzył jak głosowano". "Sam się w to wkomponowuje. To jest zdecydowanie lex anty-Putin" – dodał.


Przemysław Czarnek ocenił, że w przestrzeni publicznej pojawiło się wiele "nikczemnych wypowiedzi" na temat decyzji prezydenta ws. ustawy.


Wskazał m.in. na słowa prof. Jana Zimmermanna, profesora prawa na Uniwersytecie Jagiellońskim, promotora pracy doktorskiej prezydenta Dudy. W wypowiedzi dla Onetu ocenił on, że "pan prezydent już wcześniej swoim działaniem łamał prawo, ale teraz położył już swoją prezydenturę na łopatki”.


"Podłość profesorów, którzy są zatrudnieni w polskich uczelniach i którzy nie widzą polskiego interesu jest przeogromna" – ocenił Czarnek. Prezydent – jak zaznaczył – skorzystał ze swoich kompetencji podpisania ustawy.


Szef MEiN był pytany także o inne wypowiedzi m.in. szefa klubu KO i rzecznika PO. Borys Budka napisał na Twitterze, że "kolejny raz strach przed prezesem i bezwzględne posłuszeństwo wygrały z normami konstytucyjnymi i elementarną przyzwoitością", a Jan Grabiec, że "skompromitowany prezydent Duda kompromituje się po raz kolejny i wraz z Kaczyńskim ciągną Polskę na wschód”. Minister został też poproszony o odniesienie się do słów Tomasza Lisa, który napisał na TT, że "znajdzie się komora dla Dudy i Kaczora".


"Pan Lis powinien stanąć przed prokuraturą i przed sądem, dlatego, że są to groźby karalne" - stwierdził. "Nie można tego zostawić, tego typu ludzie powinni zniknąć ze sceny publicznej, powinni za to ponieść odpowiedzialność, będziemy się o to troszczyć" – powiedział minister edukacji.


Dodał, że warto zwrócić uwagę na "ciekawy fakt, iż jest to, to samo środowisko, które mówiło, że nie da się w Polsce przeprowadzić dekomunizacji, (…) to samo środowisko, które nie chciało przeprowadzić porządnej lustracji". "To samo środowisko mówimy nam dzisiaj, że badanie wpływów rosyjskich na bezpieczeństwo wewnętrzne jest antydemokratyczne i przeciwne praworządności. (…) Nie ma co się przejmować, tylko robić swoje i iść z tym do przodu" – stwierdził szef MEiN. (PAP)


Autor: Katarzyna Lechowicz-Dyl


ktl/ mhr/


Kraj i świat

2023-09-29, godz. 18:40 Premier: Tusk zostawił Polskę dla bardzo dobrze płatnej pracy w Brukseli Ja zostawiłem bardzo dobrze płatną pracę w banku - dla Polski, a szef PO Donald Tusk zostawił Polskę dla bardzo dobrze płatnej pracy w Brukseli, dla interesów… » więcej 2023-09-29, godz. 18:40 Jarosław Sellin: jeszcze nigdy nie przeznaczano tylu środków na zabytki, co za naszej władzy Jeszcze nigdy nie przeznaczano takich środków na zabytki, co za naszej władzy. W Programie Ochrony Zabytków przeznaczamy na nie 250 milionów złotych. Kiedy… » więcej 2023-09-29, godz. 18:40 Premier w Lubinie: nigdy wcześniej tutaj nie było takich inwestycji, takich środków Nigdy tutaj nie było takich inwestycji, takich środków. Gdybym chciał mówić o wszystkich, to nie starczyłoby czasu - powiedział w piątek premier Mateusz… » więcej 2023-09-29, godz. 18:40 Premier: chcemy normalności, spokoju i bezpiecznej przyszłości wszystkich Polaków Chcemy normalności, spokoju i bezpiecznej przyszłości wszystkich Polaków; to dla nas kluczowa część naszej wizji. Nie chcemy nielegalnych imigrantów -… » więcej 2023-09-29, godz. 18:30 Wielkopolskie/ Koniec utrudnień na autostradowej obwodnicy Poznania Nie ma już utrudnień po zderzeniu trzech aut osobowych między węzłami Krzesiny i Poznań Wschód. Trwa rozładowywanie zatoru na autostradowej obwodnicy … » więcej 2023-09-29, godz. 18:30 Jacek Sasin: będziemy wspierać system odnowy zabytków Będziemy wspierać dalej zabytki. Chodzi o to, żeby to nie było doraźne, tylko cały system wsparcia odnowy zabytków - powiedział w piątek w Supraślu (Podlaskie)… » więcej 2023-09-29, godz. 18:30 Tyson Fury zmierzy się z Ołeksandrem Usykiem o mistrzostwo świata wagi ciężkiej Brytyjski pięściarz Tyson Fury poinformował na platformie X, że zmierzy się z Ukraińcem Ołeksandrem Usykiem w Arabii Saudyjskiej. Długo wyczekiwana walka… » więcej 2023-09-29, godz. 18:20 MF: Orlen największym podatnikiem CIT za 2022 r. Zgodnie z opublikowanymi przez resort finansów danymi, Orlen jest największym podatnikiem CIT za 2022 r. w kategorii podatnicy indywidualni. Podatek należny… » więcej 2023-09-29, godz. 18:20 Holandia/ Setki książek napisanych przez AI sprzedaje największa księgarnia internetowa w kraju Największa księgarnia internetowa w Niderlandach Bol.com sprzedaje setki książek napisanych przez sztuczną inteligencję (AI) - informuje w piątek rozgłośnia… » więcej 2023-09-29, godz. 18:20 Francja/ Sondaż: 91 proc. żydowskich studentów doświadczyło antysemityzmu We Francji 91 proc. żydowskich studentów doświadczyło antysemityzmu - wynika z badania Ifop na zlecenie Związku Studentów Żydowskich Francji (UEJF). Antysemityzm… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »