Radio Opole » Kraj i świat
2023-03-23, 09:30 Autor: PAP

MSZ: Oświadczenie w związku z zawarciem przez Polskę i Izrael umowy dotyczącej przyjazdów młodzieży (komunikat)

Ministerstwo Spraw Zagranicznych informuje:


22 marca 2023 r. podczas wizyty w Warszawie izraelskiego ministra spraw zagranicznych Elli Cohena, Polska i Izrael podpisały Umowę międzyrządową o współpracy w dziedzinie wizyt studyjnych zorganizowanych grup młodzieży.


Umowa porządkuje i poprawia dotychczas rozproszone zasady przyjazdów młodych Izraelczyków do Polski, które trwają od trzech dekad. Otwiera także możliwości organizacji podobnych wizyt studyjnych polskich uczniów do Izraela. Polska zadbała więc o wzajemność i równowagę.


MSZ wierzy, że porozumienie przyczyni się do osłabienia wzajemnych stereotypów oraz pogłębienia kontaktów międzyludzkich. Polska niezmiennie uważa, że oparte na prawdzie historycznej relacje między młodzieżą z Polski i Izraela są kluczem do harmonijnych stosunków między naszymi społeczeństwami.


W efekcie negocjacji Polska osiągnęła swoje cele:


a) umowa stanowi, że ważnym składnikiem programu wizyt młodzieży będą spotkania rówieśników z Polski i Izraela. Wspólne spotkania są najlepszym antidotum na krzywdzące i nieprawdziwe skojarzenia po obu stronach;


b) zatroszczono się, aby programy wizyt młodych Izraelczyków w Polsce nie koncentrował się wyłącznie na miejscach pamięci związanych z historią Holokaustu. Program będzie obejmował również nauczanie o polskiej historii, niemal tysiącletnim dziedzictwie Żydów polskich i tak samo długich relacjach polsko-żydowskich;


c) ustalono, że obowiązek zapewnienia bezpieczeństwa grup młodzieży – izraelskiej w Polsce czy też polskiej w Izraelu – będzie spoczywał na kraju goszczącym. Uzbrojona ochrona będzie mogła przebywać w kraju goszczącym tylko za jego zgodą.


Podpisanie porozumienia zamyka pewien trudny etap w polsko-izraelskich relacjach dwustronnych. Zarazem otwiera perspektywy bardziej zrównoważonych i opartych na wzajemnym szacunku stosunków. Bieżące kwestie dwustronne zostały omówione podczas konsultacji politycznych z okazji przyjazdu izraelskiego ministra spraw zagranicznych do Warszawy.


UWAGA: komunikaty publikowane są w serwisie PAP bez wprowadzania przez PAP SA jakichkolwiek zmian w ich treści, w formie dostarczonej przez nadawcę. Nadawca komunikatu ponosi odpowiedzialność za jego treść – z zastrzeżeniem postanowień art. 42 ust. 2 ustawy prawo prasowe. (PAP)


kom/ mm/ itm/


Kraj i świat

2023-06-06, godz. 14:50 Financial Times: prezydent Serbii nie sprzeciwia się sprzedaży amunicji pośrednikom wysyłającym ją Ukrainie Prezydent Serbii Aleksandar Vuczić nie ma nic przeciwko sprzedaży produkowanej w kraju amunicji pośrednikom, którzy będą dostarczać ją Ukrainie - pisze… » więcej 2023-06-06, godz. 14:50 Komunikat Totalizatora Sportowego (06-06-2023) Komunikat Totalizatora Sportowego Totalizator Sportowy Spółka z o.o. podaje ilości i wysokości wygranych w grach losowychw dniu 2023-06-06 o godz. 14:00Kaskada… » więcej 2023-06-06, godz. 14:50 Startuje cross-border.pl - KIG i Amazon pilotują eksport polskich MŚP (MediaRoom) Wystartował cross-border.pl, czyli pierwszy w Polsce e-przewodnik dla przedsiębiorców, którzy chcą rozpocząć lub zwiększyć skalę sprzedaży zagranicznej… » więcej 2023-06-06, godz. 14:50 Kraków/ Pierwsze z 20 zamówionych autobusów elektrycznych Solaris dotarły do MPK Solaris dostarczył pierwsze dwa z 20 autobusów elektrycznych zamówionych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Krakowie. Wszystkie pojazdy powinny… » więcej 2023-06-06, godz. 14:50 MKiŚ: od 2025 roku będzie obowiązywał w Polsce system kaucyjny. Rząd przyjął nowelizację ustawy o gospodarce opakowaniami… - Ministerstwo Klimatu i Środowiska informuje: Projekt, przyjęty 6 czerwca 2023 r. przez Radę Ministrów, dostosowuje polskie prawo do rozwiązań obowiązujących… » więcej 2023-06-06, godz. 14:50 Państwowa Komisja ds. Pedofilii apeluje do Sejmu o jak najszybsze powołanie jej przewodniczącego Apelujemy do Sejmu, by jak najszybciej powołał przewodniczącego Państwowej Komisji ds. Pedofilii oraz jej członka; wyrażamy nadzieję, że najpóźniej do… » więcej 2023-06-06, godz. 14:50 T. Grodzki: Sąd Najwyższy nie mógł postąpić inaczej Nie byłem zaskoczony decyzją Sądu Najwyższego; w mojej ocenie nie mógł postąpić inaczej - ocenił w rozmowie z TVN24 marszałek Senatu Tomasz Grodzki… » więcej 2023-06-06, godz. 14:50 Piłkarska LM - Haaland przyleciał no Norwegii na... naleśniki z kozim serem Norweski piłkarz Manchesteru City Erling Haaland odwiedził rodzinną miejscowość - 12-tysięczne Bryne - z dwudniową wizytą, aby przed sobotnim finałem… » więcej 2023-06-06, godz. 14:40 Startuje trasa koncertowa JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” (MediaRoom) JAZZ PO POLSKU „Dookoła Świata” przyjmie formę międzynarodowej trasy koncertowej. W ramach tournee polscy muzycy zagrają ponad 100 koncertów na 4 kontynentach… » więcej 2023-06-06, godz. 14:30 Lewis Capaldi odwołał serię nadchodzących koncertów, aby nabrać sił przed występem na Glastonbury Uwielbiany przez fanów szkocki piosenkarz tym razem nie miał dla nich optymistycznych wiadomości. Lewis Capaldi za pośrednictwem Instagrama ogłosił, że… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »