KALENDARIUM - WYKAZ WYDARZEŃ czwartek, 9 lutego 2023
Uwaga: nie wszystkie wymienione w kalendarium imprezy
są przez PAP obsługiwane !
Polska
Bieżąca obsługa w związku z agresją Rosji na Ukrainę
Warszawa
- Zakończenie posiedzenia Sejmu
Obsługa: planowana
- Zakończenie posiedzenia Senatu
Obsługa: planowana
08:30 V Międzynarodowa Konferencja Naukowo-Techniczna "Problemy
Inżynierii Bezpieczeństwa Obiektów Antropogenicznych"
z udziałem wiceministra rozwoju i technologii Piotra
Uścińskiego
(Ministerstwo Rozwoju i Technologii, s. Pod Kopułą, Pl.
Trzech Krzyży 3/5)
09:00 Posiedzenie sejmowej Komisji Infrastruktury
Rozpatrzenie propozycji tematów kontroli do planu
pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2024 rok.
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o
systemach homologacji pojazdów oraz ich wyposażenia
(druk nr 2975)
- uzasadnia Minister Infrastruktury
(Sejm, s. 111, bud. U)
Obsługa: planowana
09:00 Posiedzenie sejmowej Komisji Ochrony Środowiska, Zasobów
Naturalnych i Leśnictwa
Rozpatrzenie propozycji tematów kontroli do planu
pracy Najwyższej Izby Kontroli na 2024 rok.
Pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o
obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania
niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej oraz
niektórych innych ustaw (druk nr 3009)
- uzasadnia Minister Klimatu i Środowiska
(Sejm, s. 412, bud. U)
Obsługa: planowana
09:00 Konferencja prasowa Lewicy nt. "Polska młodzież potrzebuje
pomocy psychologicznej i psychiatrycznej
natychmiast!", głos zabiorą m.in. Marek Rutka i Monika Falej
(przy stolikach dziennikarskich w Sejmie)
09:00 Konferencja prasowa z udziałem minister klimatu i
środowiska Anny Moskwy, ministra rozwoju i
technologii Waldemara Budy i wiceprezesa Narodowego
Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Pawła
Mirowskiego nt. "Inauguracja programu w zakresie
pomocy dla sektorów energochłonnych związanej z
nagłymi wzrostami cen gazu i energii elektrycznej."
(Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej,
ul. Konstruktorska 3a)
Akredytacje: media@klimat.gov.pl i system Press Room do 9.02. do 7:00
Obsługa: planowana
09:00 Posiedzenie sejmowej Komisji Nadzwyczajnej do rozpatrzenia
projektu ustawy o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
Dyskusja ogólna na temat poselskiego projektu ustawy
o zmianie Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej
(druk nr 2263)
(Sejm, s. 12, bud. G)
Obsługa: planowana
10:00 Konferencja prasowa Lewicy nt. "Amazon bezprawnie blokuje
możliwość przeprowadzenia referendum strajkowego",
głos zabiorą m.in. Agnieszka Dziemianowicz-Bąk i Adrian
Zandberg
(przed siedzibą Prokuratury Krajowej w Warszawie, ul.
Postępu 3)
10:00 Konferencja prasowa Stowarzyszenia Młodzież Wszechpolska
oraz Ruchu Narodowego w sprawie skazania przez
białoruski reżim Andrzeja Poczobuta na 8 lat
więzienia w zakładzie o zaostrzonym rygorze, udział
wezmą m.in. Arkadiusz Jabłoński - rzecznik Młodzieży
Wszechpolskiej i Weronika Polkowska - prezes
warszawskiego Koła MW
(przed budynkiem Ministerstwa Spraw Zagranicznych przy alei
Szucha 23)
10:00 Dokończenie LXXVI sesji Rady m.st. Warszawy
- bezpośrednio po jej zamknięciu rozpocznie się
LXXVII sesja Rady m.st. Warszawy
ok. 10:00 przed rozpoczęciem dokończenia LXXVI sesji
uroczystość z udziałem Artemija Semenikhina,
burmistrza ukraińskiego miasta Konotop, które nadało
Ewie Malinowskiej-Grupińskiej, przewodniczącej Rady
m.st. Warszawy, tytułu Honorowego Mieszkańca Miasta
Konotop
- także online poprzez link na stronie Rady m.st.
Warszawy, YouTube lub fb Rady m.st. Warszawy
(w Sali Warszawskiej Pałacu Kultury i Nauki na IV p.
- wejście od ul. Marszałkowskiej)
10:00 Konferencja prasowa posłów Klubu Parlamentarnego Koalicji
Obywatelskiej: Marzeny Okły-Drewnowicz, Rajmunda Millera i
Jarosława Urbaniaka. Temtat: "Przekręt PiS na wózkach
inwalidzkich" (Sejm, przy stolikach prasowych)
10:30 Posiedzenie sejmowej Komisji Ustawodawczej
Zaopiniowanie dla Marszałka Sejmu - w trybie
art. 121 ust. 2 regulaminu Sejmu - spraw
zawisłych przed Trybunałem Konstytucyjnym o sygn.
akt:
SK 42/22 - (brak wyznaczonego posła),
SK 42/21 - (brak wyznaczonego posła),
K 5/22 - poseł Barbara Bartuś,
SK 93/20 - (brak wyznaczonego posła),
SK 97/20 - (brak wyznaczonego posła),
SK 62/21 - (brak wyznaczonego posła).
(Sejm, s. 312, bud. U)
11:00 Konferencja prasowa z udziałem Konstantego Radziwiłła,
Wojewody Mazowieckiego - Ponad 285 mln zł dla
województwa mazowieckiego w ramach Rządowego Funduszu
Rozwoju Dróg w 2023 roku
- link do relacji wideo:
https://www.facebook.com/MUW.Warszawa
(Mazowiecki Urząd Wojewódzki w Warszawie, pl. Bankowy 3/5,
wejście B, sala 169)
Akredytacje: rzecznik@mazowieckie.pl do 9.02. do 10:00
11:00 Konferencja prasowa posłów Klubu Parlamentarnego
Koalicji Obywatelskiej: Agnieszki Pomaskiej i
Cezarego Tomczyka. Temat: "Nielegalne zarobki Obajtka"
(Sejm, przy stolikach prasowych)
11:00 Spotkanie z bohaterami zdjęć odnalezionych po 50 latach w
piwnicy Młodzieżowego Domu Kultury "Łazienkowska",
zaprezentowane zostaną także kolejne niepublikowane dotąd
kroniki, zdjęcia i dokumenty
(Młodzieżowy Dom Kultury przy ul. Łazienkowskiej 7)
11:00 Konferencja prasowa nt. samorządowego projektu ustawy o
bezpieczeństwie leczenia, który został opracowany w
NIL i przyjęty przez Naczelną Radę Lekarską, z
udziałem m.in. jej prezesa Łukasza Jankowskiego
(NIL, ul. Sobieskiego 110, sala konferencyjna COBIK na I
piętrze, wejście do budynku schodami zewnętrznymi)
Akredytacje: medianil@nil.org.pl
11:30 Konferencja prasowa posłów Klubu Parlamentarnego
Koalicji Obywatelskiej: Dariusza Jońskiego i
Michała Szczerby. Temat: "Fundusze z NIW do PiSowskich
fundacji i stowarzyszeń" (Sejm, przy stolikach prasowych)
12:00 Konferencja prasowa dotycząca podsumowania wyników
transakcyjnych BLIKA w 2022 r., organizowana przez
Zarząd Polskiego Standardu Płatności, z udziałem
m.in. prezesa zarządu Dariusza Mazurkiewicza
(Pardon, To Tu, Aleja Armii Ludowej 14)
12:00 LII sesja Sejmiku Województwa Mazowieckiego w trybie
zdalnym
- Link do transmisji obrad:
https://mazovia.pl/pl/bip/sejmik/sesje-sejmiku/transm
isje-obrad/
12:15 Konferencja prasowa Lewicy nt. "Jak długo jeszcze Polki i
Polacy będą czekać na pieniądze z KPO", udziałem
m.in. Krzysztofa Gawkowskiego
(przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów)
13:00 Uroczysty finał projektu: "W Rytmie Klasyki"
będącego cyklem wydarzeń kulturalnych dla pacjentów
Narodowego Instytutu Kardiologii
(Aula Instytutu, parter, ul. Alpejska 42, Warszawa-Anin)
13:30 Konferencja prasowa z udziałem wicepremiera, ministra
rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka nt.
wsparcia rolników na rynku zbóż
(w siedzibie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, ul.
Wspólna 30, sala 47)
Obsługa: planowana
15:00 Konferencja prasowa prezesa NBP Adama Glapińskiego
- transmisja: www.nbp.pl
(Centrala NBP, ul. Świętokrzyska 11/21)
Obsługa: planowana
Białystok
09:30 Ogólnopolska konferencja KRASP i Fundacji "Perspektywy" -
"Study in Poland"
(Hotel Gołębiewski, ul. Pałacowa 7)
Obsługa: planowana
11:00 Konferencja prasowa nt. naboru wniosków do programu dla OSP
"Mały Strażak"
(WFOŚiGW, ul. Św. Rocha 5, IV piętro)
Obsługa: planowana
11:00 Konferencja prasowa PKP PLK z podpisaniem umów na
przebudowy peronów w Augustowie i Dąbrowie
Białostockiej
(Zakład Linii Kolejowych, ul. Kopernika 58)
Obsługa: planowana
14:00 Konferencja prasowa Akcji Demokracji w sprawie odmowy
przewidzianej prawem aborcji w podlaskich szpitalach
(przed siedzibą Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ)
Dąbrowa Białostocka
14:30 Kolejne spotkanie w ramach akcji #MarszałekWszystkichGmin,
marszałek Artur Kosicki odwiedzi gminę Dąbrowa
Białostocka
14:30 - konferencja prasowa połączona z symbolicznym
wbiciem szpadla pod rozpoczęcie remontu targowiska
(ul. Sportowa, Targowisko Miejskie)
- transmisja: FB Województwo Podlaskie
15:15 - wizytacja remontu biblioteki
(ul. Gen. Godlewskiego 1, ok. 200 m. od Targowiska)
16:00 - spotkanie z mieszkańcami Dąbrowy
Białostockiej
(budynek Kina, ul. Gen. Godlewskiego 1)
Gdańsk
10:00 Konferencja historyczna nt. "Spalenie Gdańszczan w kościele
św. Józefa w marcu 1945 roku przez żołnierzy Armii
Czerwonej", organizowana m.in. przez Instytut Pamięci
Narodowej Oddział w Gdańsku
(Oblackie Centrum Edukacji i Kultury w Gdańsku, ul.
Elżbietańska 9/10)
11:30 Komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira weźmie
udział w uroczystości inauguracji programu
regionalnego dla Pomorza na lata 2021-2027
11:30 - wspólna konferencja prasowa z marszałkiem
Województwa Pomorskiego Mieczysławem Strukiem
(Europejskie Centrum Solidarności)
12:00 Konferencja prasowa posła Kacpra Płażyńskiego w sprawie
skandalicznych działań marszałka Województwa Pomorskiego
Mieczysława Struka w związku z agresją Rosji na Ukrainę
(pod Urzędem Marszałkowskim w Gdańsku)
Obsługa: planowana
Katowice
10:00 Konferencja prasowa - prezentacja orędzia papieża
Franciszka na tegoroczny Światowy Dzień Chorego
(Okręgowy Szpital Kolejowy, ul. Panewnicka 65, s.
konferencyjna na IV piętrze)
Knurów
09:00 Konferencja prasowa nt. kolejnej puli pieniędzy na
inwestycje drogowe w województwie śląskim, z udziałem
wojewody śląskiego i samorządowców
(przy ul. Szpitalnej, niedaleko ronda Focha)
Obsługa: planowana
Kraków
12:00 Obchody 83. rocznicy pierwszej masowej deportacji Polaków
na Syberię, otwarcie wystawy zorganizowanej przez
Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń
Uniwersytetu Pedagogicznego
(Fort Skotniki nr 52 i 1/2, ul. Kozienicka 24)
Obsługa: planowana
18:00 Wernisaż wystawy "Alfons X i Galicja" z udziałem
przewodniczącej Rady ds. Kultury Galicji Rosario
Álverez
(Instytut Cervantesa, ul. Kanonicza 12)
Radom
13:30 Konferencja prasowa Młodej Lewicy
(Biuro Rady Miejskiej Nowej Lewicy, ul. Żeromskiego 31, II
piętro)
Rybnik
12:00 Konferencja prasowa PGE związana z podpisaniem umowy na
budowę bloku gazowo-parowego w Rybniku
(Plac obok Elektrowni Rybnik, ul. Podmiejska)
Obsługa: planowana
Sękocin Stary
11:00 Konferencja "10 lat rozwoju Banku Danych o Lasach",
organizowana przez Dyrekcję Generalną Lasów
Państwowych oraz Biuro Urządzania Lasu i Geodezji
Leśnej
- transmisja: https://www.youtube.com/@LasyPanstwowe
(Centrum Konferencyjno-Wystawiennicze Instytutu
Badawczego Leśnictwa, ul. Braci Leśnej 3)
Wrocław
12:30 Konferencja prasowa ministra zdrowia Adama Niedzielskiego
nt. wprowadzenia standardu i profesjonalizacji w
leczeniu bólu w Polsce
(Uniwersytecki Szpital Kliniczny, ul. Borowska 213, II
piętro przy ściance)
Obsługa: planowana (PAP)
dkl/