Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-29, 05:30 Autor: PAP

Włochy/ Błędy MSW: zmiany na listach osób wybranych do parlamentu

We Włoszech kilka dni po wyborach parlamentarnych doszło do "groteskowej" sytuacji - tak media podsumowują serię błędów na listach osób wybranych do Izby Deputowanych i Senatu, ogłoszonych przez MSW. Niektórzy już świętowali wybór do parlamentu i dowiedzieli się, że nie dostaną mandatu. Inni już pogodzili się z przegraną, a teraz słyszą, że zostali wybrani.

"Zmiana decyzji ministerstwa spraw wewnętrznych, które przyznało się do błędów" - podkreślił dziennik "La Repubblica". Gazeta zwróciła uwagę na dużą skalę błędów MSW: zmiany na listach parlamentarzystów nowej kadencji dotyczą aż dwunastu regionów. Doszło tam do pomyłek w okręgach wielomandatowych przy rozdziale miejsc na podstawie ostatecznych wyników głosowania, odbywającego się zgodnie z mieszaną ordynacją wyborczą.


"Jedni wchodzą, inni wychodzą" - ironizuje rzymski dziennik porównując zmiany na listach do "loterii". Jak dodaje, przegrani w wyborach 25 września nieoczekiwanie wracają na listy, a niektórzy w krótkim czasie widzą, jak upada ich polityczne marzenie wraz z ogłoszeniem korekty, że jednak nie otrzymają mandatu. Wielu z nich zdążyło już świętować swój wybór i podziękować wyborcom.


W ogólnym zamieszaniu jeden przykład pomyłki jest spektakularny - zauważa prasa. We wtorek ogłoszono, że po 35 latach obecności w parlamencie po raz pierwszy nie został do niego wybrany założyciel prawicowej Ligi, wówczas jeszcze Północnej, Umberto Bossi. Przez cały dzień włoskie media wiele miejsca poświęciły pożegnaniu Bossiego z parlamentem. On sam zdążył powiedzieć, że nie chciał tym razem kandydować. Wiadomość o jego porażce wywołała poruszenie wśród wyborców Ligi, a nawet głosy, że jej obecny lider Matteo Salvini powinien ustąpić - zauważa "La Stampa". Liga wchodzi w skład zwycięskiego bloku centroprawicy.


Salvini od razu zaapelował, by 81-letniego polityka mianować dożywotnim senatorem; może to zrobić prezydent.


W środę departament spraw wewnętrznych i terytorialnych w MSW poinformował, że Bossi dostał się jednak do Izby Deputowanych z listy w Varese w Lombardii, a mandat przyznano mu na podstawie zaleceń centralnego biura wyborczego przy Sądzie Najwyższym, które ostatecznie potwierdza wybór.


Ministerstwo wyjaśniło, że zmiany na listach osób wybranych dotyczą wszystkich partii, ale nie liczby mandatów zdobytych przez poszczególne ugrupowania. Błędy zaś były matematyczne - wyjaśniono.


"Ale narobili byków" - tak sytuację skomentował dotychczasowy wiceprzewodniczący Senatu Roberto Calderoli.


Z Rzymu Sylwia Wysocka (PAP)


sw/ zm/


Kraj i świat

2022-12-06, godz. 09:20 Wiceszef MSZ o słowach Macrona nt. Rosji: popełnia błąd mówiąc to, co mówi My dzisiaj twardo mówimy, że prezydent Francji Emmanuel Macron popełnia błąd mówiąc to, co mówi - powiedział we wtorek wiceszef MSZ Marcin Przydacz, pytany… » więcej 2022-12-06, godz. 09:20 Warszawa/ Wypadek na S8/S2 między węzłami Janki a Konotopa, na wysokości węzła Opacz Samochód ciężarowy uderzył w bariery energochłonne na trasie S8/S2 koło Warszawy - między węzłami Janki a Konotopa, na wysokości węzła Opacz - podał… » więcej 2022-12-06, godz. 09:20 Prezes Netflix, Reed Hastings, ogłasza kolejne inwestycje w Polsce (MediaRoom) Po otworzeniu biura w Warszawie we wrześniu tego roku oraz niedawnej premierze serialowego hitu „Wielka Woda”, Reed Hastings odwiedził w tym tygodniu Warszawę… » więcej 2022-12-06, godz. 09:10 USA/ Blinken: Rosja może szukać sposobu na wycofanie się z Ukrainy bez porozumienia pokojowego Rosja może szukać sposobu na wycofanie się z wojny z Ukrainą bez negocjowania porozumienia pokojowego; jeśli Kreml próbowałby doprowadzić do takiej sytuacji… » więcej 2022-12-06, godz. 09:10 Uczenie się przez całe życie w mniejszych ośrodkach miejskich (MediaRoom) Z wniosków płynących z badania Instytutu Badań Edukacyjnych „Wspieranie uczenia się przez całe życie w uczelniach w małych ośrodkach akademickich' jasno… » więcej 2022-12-06, godz. 09:10 P. Sałek: zdaniem Timmermansa odejście od węgla w Polsce odbędzie się szybciej niż w 2049 r.; będziemy do tego … Frans Timmermans uważa, że odejście od węgla w Polsce odbędzie się szybciej niż w 2049 r.; będziemy przymuszani, by tę sprawę zrealizować swoimi rękami… » więcej 2022-12-06, godz. 09:10 "Światło i płomień", czyli odrodzenie i zniszczenie Rzeczypospolitej. Nowa książka prof. Richarda Butterwicka Mimo upływu czasu Polacy nadal nie uporali się z syndromem rozbiorów. Wciąż oceniają dawną Rzeczpospolitą przez rozbiorowy pryzmat - powiedział PAP historyk… » więcej 2022-12-06, godz. 09:10 Rzecznik PiS o odebraniu części kompetencji w resorcie J. Ozdobie: zmiana zaplanowana przez minister Annę Moskwę To zmiana organizacyjna zaplanowana od jakiegoś czasu przez panią minister klimatu Annę Moskwę. Nie odbierałbym tego jako groźbę skierowaną wobec naszych… » więcej 2022-12-06, godz. 09:10 W. Brytania/ Resort obrony: ostatnie eksplozje głębiej wewnątrz Rosji niż poprzednie Poniedziałkowe eksplozje w bazie lotniczej pod miastem Engels i na lotnisku Diagilewo w pobliżu Riazania miały miejsce głębiej wewnątrz Rosji niż poprzednie… » więcej 2022-12-06, godz. 09:00 TÜV SÜD przyznaje spółce YuanTech Solar certyfikat IEC 61215 i IEC 61730a (MediaRoom) SZANGHAJ, 6 grudnia 2022 r. /PRNewswire/ -- TÜV SÜD, uznany na świecie niezależny organ certyfikujący, przyznał spółce YuanTech Solar, nowemu chińskiemu… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »