Radio Opole » Kraj i świat
2022-09-23, 02:40 Autor: PAP

Watykan/ Media: sekretarz stanu kard. Pietro Parolin spotkał się z szefem MSZ Rosji

W Nowym Jorku doszło do spotkania sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej kardynała Pietro Parolina z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem - podał portal Vatican News. Rozmawiali w czwartek na marginesie obrad Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

To było pierwsze spotkanie kardynała Parolina i Ławrowa od początku rosyjskiej agresji na Ukrainę.


Watykański portal informując o tej rozmowie przywołał słowa papieża Franciszka, który podczas konferencji prasowej 15 września w drodze powrotnej z Kazachstanu do Rzymu stwierdził, że zawsze trzeba prowadzić dialog, bo "jest możliwość, że dzięki niemu zmieni się tok rzeczy". Tak papież odpowiedział na pytanie PAP o granice dialogu z Rosją.


Portal Vatican News zaznaczył, że papież powtórzył wówczas, jaki jest zazwyczaj kierunek dyplomacji Stolicy Apostolskiej, zwłaszcza zaś w miesiącach wojny na Ukrainie.


"To kierunek, jakim podążają wszyscy współpracownicy Franciszka poczynając od sekretarza stanu, który na marginesie sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych w Nowym Jorku spotkał się z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem"- podkreślił watykański portal.


Papież, który opowiada się także za dialogiem z "agresorem", jak ujął to podczas konferencji prasowej w samolocie, deklarował wcześniej chęć udania się na rozmowy zarówno do Kijowa, jak i do Moskwy.


Z Rzymu Sylwia Wysocka(PAP)


sw/ sp/


Kraj i świat

2022-09-27, godz. 14:10 Olsztyn/ Rozpoczęto budowę nowej jednostki straży pożarnej w dzielnicy Jaroty W olsztyńskiej dzielnicy Jaroty zostanie zbudowana nowa jednostka straży pożarnej. Stacjonujący w niej strażacy będą obsługiwać południowe dzielnice… » więcej 2022-09-27, godz. 14:10 Białystok/ Pierwsze Podlaskie Forum Ekonomiczne będzie poświęcone współpracy z krajami Azji Promocji potencjału regionu podlaskiego i nawiązywaniu nowych kontaktów gospodarczych z partnerami z krajów azjatyckich ma służyć pierwsze Podlaskie Forum… » więcej 2022-09-27, godz. 14:10 Holandia/ Ponad 900-kilometrowe korki na autostradach z powodu obfitych opadów deszczu We wtorek rano na autostradach utworzyły się kilkuset kilometrowe korki, informuje Holenderski Automobilklub (ANWB). Powodem zatłoczonych dróg są obfite opady… » więcej 2022-09-27, godz. 14:10 Ruszyło nowe narzędzie dla samorządów wspierające rozwój usług telekomunikacyjnych (MediaRoom) Poradnik „Rozwój infrastruktury samorządowej” ma pomóc samorządowcom w pracy nad poprawą dostępności usług cyfrowych i likwidacji tzw. białych… » więcej 2022-09-27, godz. 14:10 Niemcy/ Rekordowa liczba mieszkańców kraju w związku z napływem uchodźców z Ukrainy Głównie w związku z napływem uchodźców z Ukrainy w Niemczech mieszka obecnie więcej osób niż kiedykolwiek wcześniej. W pierwszej połowie 2022 roku liczba… » więcej 2022-09-27, godz. 14:00 Watykan/ Polak nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze Papież Franciszek mianował księdza Tomasza Grysę nuncjuszem apostolskim na Madagaskarze oraz delegatem apostolskim na Komorach i wyspie Reunion i podniósł… » więcej 2022-09-27, godz. 14:00 Bułgaria/ MSZ wezwało obywateli do natychmiastowego opuszczenia Rosji Bułgarski resort spraw zagranicznych wezwał we wtorek obywateli Bułgarii, przebywających na terytorium Rosji, do natychmiastowego wyjazdu z kraju. » więcej 2022-09-27, godz. 14:00 Sejm/ Podkomisja omówiła projekt ws. sędziów pokoju (opis) Sejmowa podkomisja zakończyła we wtorek omawianie projektu o sędziach pokoju. Nie oznacza to końca prac podkomisji, musi ona jeszcze omówić projekt przepisów… » więcej 2022-09-27, godz. 14:00 Budka o planowanym podatku od nadzwyczajnych zysków: kara dla polskich firm za niekompetencję władz Wielkie koncerny zagraniczne i krajowe ukryją zyski, a polskie średnie przedsiębiorstwa zostaną tym podatkiem ukarane za wcześniejszą niekompetencję szefa… » więcej 2022-09-27, godz. 14:00 Minister Puda: na realizację Baltic Pipe udało się wykorzystać 266 mln euro ze środków UE Na realizację Baltic Pipe udało się wykorzystać 266 mln euro ze środków Unii Europejskiej - powiedział we wtorek minister funduszy i polityki regionalnej… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »