Radio Opole » Kraj i świat
2022-08-09, 08:23 Autor: PAP

Wtorek (09.08) - zobacz najważniejsze wiadomości z kraju i ze świata

Uczniowie szkół średnich apelują o pokój w parku Hypocenter w Nagasaki w południowej Japonii [fot. PAP/EPA/JIJI PRESS]
Uczniowie szkół średnich apelują o pokój w parku Hypocenter w Nagasaki w południowej Japonii [fot. PAP/EPA/JIJI PRESS]
(21:30) Amerykański Departament Stanu poinformował we wtorek, że przekaże Ukrainie 89 mln dolarów na usuwanie min pozostawionych przez rosyjskie wojska. Porównał przy tym praktyki sił rosyjskich w tym względzie do taktyki Państwa Islamskiego i dodał, że teren dotknięty problemem równy jest ok. połowie powierzchni Polski.

Jak zapowiedział urzędnik podczas telefonicznego briefingu, pieniądze mają sfinansować pracę, sprzęt i przeszkolenie stu zespołów, które w przyszłym roku zajmą się rozminowywaniem. Oficjel powiedział, że będzie to "jedno z największych wyzwań dotyczących min lądowych od dekad", a pozostawione w efekcie wojny miny pokrywają ok. 160 tys. km2. - to powierzchnia równa ok. połowie całego terytorium Polski.

Dowiedz się więcej.

(20:50) Prezydent USA Joe Biden podpisał we wtorek protokoły akcesyjne wyrażające zgodę na przyjęcie Finlandii i Szwecji do NATO. Oznacza to, że rozszerzenie Sojuszu ratyfikowało już 23 z 30 państw członkowskich. Biden zaznaczył, że przyjęcie dwóch państw nordyckich uczyni Sojusz silniejszym niż kiedykolwiek.

"Niemal jednogłośne i ponadpartyjne poparcie dla ratyfikacji wysyła kolejny ważny sygnał, że Stany Zjednoczone są zobowiązane do podtrzymania sojuszu transatlantyckiego. Razem napiszemy przyszłość taką, jaką my chcemy widzieć" - powiedział Biden przed podpisaniem dokumentu.

Dowiedz się więcej.

(19:40) Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu skierował zawiadomienie do prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przeciw środowisku, co spowodowało zniszczenia w świecie zwierząt w znacznych rozmiarach – podało Radio Zet. Za takie przestępstwo grozi do 5 lat więzienia.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu bada sprawę śniętych ryb w Odrze od chwili otrzymania pierwszego zgłoszenia pod koniec lipca. Śnięte ryby zaobserwowano m.in. w okolicach Oławy i Wrocławia. Wędkarze wyłowili ich co najmniej kilka ton.

Dowiedz się więcej.

(18:30) Wybuchy, do których doszło we wtorek na rosyjskim lotnisku wojskowym na okupowanym przez Rosjan Krymie, są przypomnieniem o tym, do kogo należy półwysep – oświadczyła wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk.

„Dziś obchodzimy Międzynarodowy Dzień Ludności Rdzennej. W Ukrainie za taką uważa się Tatarów krymskich, Karaimów i Krymczaków. A dzisiejsze wybuchy w Nowofedoriwce to kolejne przypomnienie o tym, czyj jest Krym. Bo to jest Ukraina!” – napisała Wereszczuk na Telegramie (https://t.me/vereshchuk_iryna/1483).

Dowiedz się więcej.

(16:10) Tajwan/ Resort obrony: 16 chińskich myśliwców naruszyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej

We wtorek 16 chińskich myśliwców naruszyło linię mediany Cieśniny Tajwańskiej – poinformował resort obrony Tajwanu. Dodano, że w okolicach Tajwanu pojawiło się również 29 dodatkowych chińskich samolotów wojskowych, a także 10 okrętów wojennych.

Dowiedz się więcej.

(15:00) MON: Święto Wojska Polskiego 2022

Ministerstwo Obrony Narodowej informuje: „Weekend z wojskiem” – pod takim hasłem od 13 do 15 sierpnia odbywać się będą się centralne obchody Święta Wojska Polskiego oraz 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej. Na te dni Ministerstwo Obrony Narodowej oraz Wojsko Polskie zaplanowało liczne, atrakcyjne przedsięwzięcia.

Dowiedz się więcej.

(13:20) Od umieszczenia 82 nazwisk w kulach rozpoczęło się we wtorek losowanie sędziów Sądu Najwyższego do nowej Izby Odpowiedzialności Zawodowej. Procedura wyboru 33 kandydatów do tej izby może potrwać co najmniej godzinę.

Losowanie sędziów w SN związane jest z wejściem w życie nowelizacji ustawy o Sądzie Najwyższym, na mocy której m.in. zakończyła działalność Izba Dyscyplinarna, a w jej miejsce powstała Izba Odpowiedzialności Zawodowej.

Dowiedz się więcej.

(12:30) Wiceminister infrastruktury Rafał Weber przekazał, że zmiany dotychczasowego sposobu wynagradzania egzaminatorów WORD nie będzie, gdyż ma on zostać zastąpiony zupełnie nowym systemem. Egzaminatorzy WORD, którzy od poniedziałku wznowili protest, odmawiają negocjacji z wiceministrem, chcą spotkania z szefem resortu.

"W mojej ocenie nowy system wynagradzania ma być korzystniejszy dla egzaminatorów niż obecny" - przekazał wiceminister.

Dowiedz się więcej.

(12:20) Państwo będzie finansowało poprzez Narodowy Fundusz Zdrowia usługę szczepienia na grypę w aptekach i w podmiotach leczniczych - poinformował wiceminister zdrowia Maciej Miłkowski. Bezpłatną szczepionkę otrzymają tylko osoby powyżej 75 r. życia i kobiety w ciąży. Reszta zapłaci 50 lub 100 proc.

"Od 1 września takie szczepienie będzie można wykonać w aptekach, jak również w podstawowej opiece zdrowotnej i innych podmiotach leczniczych, które zgłoszą do Narodowego Funduszu Zdrowia możliwość rozliczenia finansowego świadczenia zdrowotnego" - powiedział w czasie wtorkowej konferencji prasowej wiceminister zdrowia.

Dowiedz się więcej.

(11:20) Narodowy Fundusz Zdrowia przekaże dodatkowe 350 mln zł na sfinansowanie podwyżek minimalnych wynagrodzeń w szpitalach. "Zdecydowaliśmy się na podjęcie interwencji, by pomóc szpitalom w trudnym okresie transformacji" - poinformował we wtorek zastępca prezesa NFZ ds. medycznych Bernard Waśko.

Chodzi o niedawną nowelizację ustawy o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych oraz niektórych innych ustaw. Zgodnie z nią gwarantowany poziom najniższych wynagrodzeń wzrośnie od 17 proc. do 41 proc.

Dowiedz się więcej.

(11:10) Przeciwnych budowie dużych elektrowni jądrowych jest 13 proc. Polaków, a 64 proc. to zwolennicy przyspieszenia prac nad takimi elektrowniami - wynika z badania ARC Rynek i Opinia. Od kilku lat liczba przeciwników atomu w Polsce maleje - dodano.

Akceptacja energetyki jądrowej rośnie wraz z wiekiem respondentów. Najwyższa jest wśród osób w wieku 45-65 lat (67 proc.), najniższa w najmłodszej badanej grupie wiekowej, czyli osób w wieku 18-24 lat (55 proc.).

Dowiedz się więcej.

(9:50) Prezes PiS Jarosław Kaczyński właśnie wyciąga nas z Unii Europejskiej, konsekwentnie i z uporem maniaka - ocenił we wtorek lider PO Donald Tusk. Dodał, że słowa Krzysztofa Sobolewskiego (PiS) o "armatach i ogniu zaporowym przeciw Brukseli brzmią groteskowo, ale tu już nie ma się z czego śmiać".

Prezesa PiS w wywiadzie dla tygodnika "Sieci" pytany o relacje z UE powiedział: "Wykazaliśmy maksimum dobrej woli, poszliśmy na kompromisy, ale widać, że nie o to tu chodzi".

Dowiedz się więcej.

(8:00) W polskich szkołach jest miejsce dla dzieci ukraińskich. Jesteśmy przygotowani na przyjęcie we wrześniu kolejnych 200-300 tysięcy - powiedział we wtorek minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek.

Jego zdaniem ewentualne problemy mogą pojawić się w większych miastach - jak Warszawa lub Kraków, gdzie - jak mówił minister - "ewentualnie zbyt wiele osób zwróci się do dyrektora tej samej szkoły o przyjęcie".

Dowiedz się więcej.

(7:30) Podczas uroczystości z okazji 77. rocznicy ataku atomowego USA na Nagasaki mer tego japońskiego miasta zaapelował o eliminację broni jądrowej – podała agencja Kyodo, zwracając uwagę na rosnące obawy o możliwe użycie takiej broni w związku z inwazją Rosji na Ukrainę.

Pamięć ofiar uczczono chwilą ciszy o godz. 11.02 czasu miejscowego (godz. 4.02 w Polsce). Dokładnie o tej porze 9 sierpnia 1945 roku wojsko USA zrzuciło na Nagasaki bombę atomową Fat Man.

Dowiedz się więcej.

(6:30) 80 lat temu, 9 sierpnia 1942 r., w komorze gazowej niemieckiego obozu Auschwitz II-Birkenau została zamordowana karmelitanka Teresa Benedykta od Krzyża (Edyta Stein). Była pierwszą Żydówką, która przeszła na katolicyzm i została wyniesiona na ołtarze.

Rocznica śmierci Edyty Stein jest w Kościele katolickim dniem modlitw za ofiary Holokaustu.

Dowiedz się więcej.

(4:00) Były prezydent USA Donald Trump ogłosił w poniedziałek, że jego rezydencja na Florydzie, Mar-a-Lago, została "przeszukana" przez policję federalną (FBI). Twierdzi, że jest ofiarą "prześladowaniach politycznych". Nie wskazał jednak przyczyny tej akcji FBI.

Przeszukiwanie posiadłości Trumpa na Florydzie rozpoczęło się wcześnie rano. Nie było go tam, ponieważ spędza lato w swoim klubie golfowym w Bedminster w New Jersey.

Dowiedz się więcej.

(3:10) Prawie pięć tysięcy osób zostało ewakuowanych do poniedziałkowego wieczora z powodu dużego pożaru, który od piątku trawi infrastrukturę portu Matanzas, na zachodzie Kuby. W obiekcie tym spłonęły już trzy zbiorniki z paliwem.

Według władz Kuby po rozprzestrzenieniu się ognia na zbiorniki paliwowe i serii wybuchów wzrosło zagrożenie dla mieszkańców sąsiedztwa portu i niezbędna była ewakuacja okolicznych mieszkańców.

Dowiedz się więcej.

Kraj i świat

2022-10-07, godz. 11:40 Sejm/Komisja infrastruktury za poprawką dot. ważności świadectw charakterystyki energetycznej budynków Komisja Infrastruktury opowiedziała się w piątek za przyjęciem poprawki Senatu do nowelizacji ustawy o charakterystyce energetycznej budynków; poprawka ta… » więcej 2022-10-07, godz. 11:40 Leszczyna: KO złoży wniosek o odrzucenie projektu ustawy budżetowej w I czytaniu Koalicja Obywatelska wniesie o odrzucenie projektu ustawy budżetowej na rok 2023 w pierwszym czytaniu- zapowiedziała w piątek Izabela Leszczyna (KO). W projekcie… » więcej 2022-10-07, godz. 11:40 Podlaskie/ Blisko 550 mln zł na obniżenie kosztów energii trafi do samorządów w regionie W ramach dodatkowych rządowych środków na obniżenie kosztów energii do województwa podlaskiego trafi 545 mln zł - poinformował w piątek marszałek województwa… » więcej 2022-10-07, godz. 11:40 W drogę na najwyższy szczyt Antarktydy (MediaRoom) Mierzący 4897m, majestatyczny Masyw Vinsona, czyli najwyższy szczyt kontynentu Antarktydy jest kolejnym celem podróżnika Michała Leksińskiego, który realizuje… » więcej 2022-10-07, godz. 11:40 Premier Morawiecki: po raz kolejny wnoszę o to, aby spadały ceny ETS (opis) Po raz kolejny wnoszę o to, aby spadały ceny certyfikatów ETS (europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji) poprzez uwolnienie specjalnych uprawnień… » więcej 2022-10-07, godz. 11:40 Prezydent: nauka odgrywa doniosłą rolę, w niespokojnych czasach szczególną (opis) Nauka odgrywa doniosłą rolę we współczesnym świecie. W trudnych, niespokojnych czasach jej znaczenie jest szczególnie wielkie - powiedział w piątek prezydent… » więcej 2022-10-07, godz. 11:30 Sejm/ Komisja poparła część poprawek Senatu do noweli o pieczy zastępczej Sejmowa Komisja Polityki Społecznej i Rodziny poparła w piątek część poprawek Senatu do nowelizacji ustawy o wspieraniu rodziny i systemie pieczy zastępczej… » więcej 2022-10-07, godz. 11:30 Poseł Siekierski z Koalicji Polskiej: rząd realizuje raj podatkowy Komisja Europejska rozluźniła możliwości wydatkowe jeśli chodzi o budżet, ale to nie oznacza tworzenia raju podatkowego; taki raj podatkowy rząd realizuje… » więcej 2022-10-07, godz. 11:30 MŚ judo - Kaleta powalczy w repesażach Aleksandra Kaleta powalczy w repesażach kategorii 52 kg w mistrzostwach świata w judo, które w piątek rozpoczęły się w Taszkencie. Rywalką Polki będzie… » więcej 2022-10-07, godz. 11:30 Zmarł słynny brytyjski motocyklista Phil Read W wieku 83 lat zmarł brytyjski motocyklista Phil Read, pierwszy w historii tej dyscypliny mistrz świata w klasach 125, 250 oraz 500 cm. » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »