Radio Opole » Kraj i świat
2022-05-25, 09:29 Autor: PAP

Środa (25.05) – zobacz najważniejsze informacje z kraju i ze świata

Cela, w której więziony był rotmistrz Witold Pilecki w dawnym więzieniu na Rakowieckiej, obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie [fot. PAP/Zofia Bichniewicz]
Cela, w której więziony był rotmistrz Witold Pilecki w dawnym więzieniu na Rakowieckiej, obecnie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie [fot. PAP/Zofia Bichniewicz]
(20:50) – Finlandia i Szwecja są potrzebne w NATO; to swoiste domknięcie wschodniej flanki – powiedział prezydent Andrzej Duda. Odnosząc się do sprzeciwu Turcji wobec akcesji tych państw zaznaczył, że rozmowy trwają, negocjacje to zawsze jest "pewien targ", a Ankara ma swoje problemy, które też chce rozwiązać.

– Zarówno Finlandia jak i Szwecja są potrzebne w Sojuszu Północnoatlantyckim, z naszego punktu widzenia to ważna sprawa, bo jest to swoiste domknięcie wschodniej flanki NATO – powiedział prezydent w środę w TVP.

Dowiedz się więcej.


(18:00) Szef MSWiA Mariusz Kamiński złożył w środę wieniec pod ścianą straceń na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL w Warszawie w 74. rocznicę śmierci rotmistrza Witolda Pileckiego.

Kamiński, zacytowany w komunikacie MSWiA, podkreślił, że "wszędzie tam, gdzie Polak musiał walczyć o wolność swojego kraju, tam był rotmistrz Pilecki". "Walczył do końca. Został zamordowany przez komunistów właśnie za tę walkę o wolność, za przywiązanie do tych podstawowych i najważniejszych wartości ludzkich i polskich. Był wybitnym Polakiem i pięknym, odważnym człowiekiem" – powiedział.

Dowiedz się więcej.


(15:40) Prezydent Rumunii Klaus Iohannis podpisał w środę ustawę pozwalającą na masowe wydobycie gazu ziemnego ze złóż usytuowanych na dnie Morza Czarnego.

Krótko po parafowaniu dokumentu przez prezydenta minister energii Rumunii Virgil Popescu wydał komunikat, w którym uznał za "oficjalne" rozpoczęcie wydobycia surowca z czarnomorskich źródeł.

Dowiedz się więcej.


(15:40) Połączone sejmowe komisje Polityki Senioralnej oraz Polityki Społecznej i Rodziny pozytywnie zaopiniowały w środę projekt ustawy o czternastej emeryturze.

Rząd szacuje, że koszt wypłaty kolejnego dodatkowego rocznego świadczenia pieniężnego w 2022 r. to około 11,4 mld zł.

Dowiedz się więcej.


(15:10) Ukraiński zespół Kalush Orchestra, który wygrał tegoroczny konkurs piosenki Eurowizji, wystawił na aukcję swoją nagrodę oraz różową czapkę wokalisty Ołeha Psiuka – poinformował w środę Psiuk na Instagramie zespołu.

Dochód zostanie przeznaczony na armię ukraińską.

Dowiedz się więcej.


(14:00) Posłowie w środę odrzucili wniosek złożony przez koło poselskie Konfederacja o odrzucenie w całości w pierwszym czytaniu rządowego projektu ustawy o czternastej emeryturze.

Projekt trafił do Komisji Polityki Społecznej i Rodziny i do Komisji Polityki Senioralnej.

Dowiedz się więcej.


(13:30) PKP Intercity od środy 1 czerwca wprowadza nowe zasady wydawania darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy.

Obywatele tego kraju będą uprawnieni do bezpłatnych przejazdów tylko w relacjach z i do miast położonych przy wschodniej granicy Polski – poinformował przewoźnik w środowym komunikacie.

Dowiedz się więcej.


(13:30) Szefowa MSZ Niemiec Annalena Baerbock wyraziła przekonanie, że mimo sprzeciwu Ankary Szwecja i Finlandia mogą wkrótce zostać przyjęte do NATO. "Powitamy Finlandię i Szwecję w naszym sojuszu" - powiedziała w środę w norweskim Kristiansand po spotkaniu szefami dyplomacji z Norwegii i Litwy w ramach Rady Państw Morza Bałtyckiego.

Szwecja i Finlandia od dawna są częścią sojuszu wojskowego, nie mając formalnego członkostwa - powiedziała Baerbock, cytowana przez agencję dpa.

Dowiedz się więcej


(12:20) KE zaproponowała dodanie naruszeń sankcji wobec Rosji do wykazu przestępstw UE. Ma to zapewnić, że majątek osób i podmiotów naruszających środki ograniczające będą mogły być skutecznie skonfiskowane w przyszłości.

"Musimy zapewnić, aby osoby lub firmy, które omijają restrykcje UE, są pociągnięte do odpowiedzialności. Takie działanie jest przestępstwem, które powinno być surowo karane w całej UE."

Dowiedz się więcej


(12:00) Najgorsza faza kryzysu żywnościowego z powodu wojny na Ukrainie może dopiero nastąpić - taką opinię wyraził szef misji ekspertów Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) Pierre Vauthier. Ujawnił, że rozważane są różne możliwości uratowania ukraińskich zbóż.

Vauthier, stojący na czele misji 114 ekspertów FAO wysłanej na Ukrainę powiedział włoskiemu dziennikowi "La Repubblica" w środę, odnosząc się do zatrzymania eksportu zbóż z tego kraju: "Kryzys zbożowy? To, co widzieliście do tej pory to nic, co zobaczycie, jeśli sytuacja nie zostanie odblokowana".

Dowiedz się więcej


(9:40) Wzywam wszystkie partie opozycyjne, aby poparły przedłożony przez PiS projekt zmian w Konstytucji, chodzi tylko o te wycinkowe zmiany, które dotyczą możliwości zabrania środków przestępcom rosyjskim - powiedział w środę w Pruszkowie premier Mateusz Morawiecki.

Sejm w środę rozpocznie dwudniowe posiedzenie, posłowie w czwartek mają przeprowadzić pierwsze czytanie poselskiego projektu ustawy o zmianie Konstytucji RP. Dotyczy on możliwości przejęcia przez Skarb Państwa własności, która ma służyć do wspierania rosyjskiej agresji. Zakłada też niewliczanie wydatków na obronę ojczyzny do długu publicznego.

Dowiedz się więcej


(9:10) W środę o godzinie 9.00 rozpoczął się pisemny egzamin z matematyki – druga część egzaminu ósmoklasistów. We wtorek uczniowie pisali egzamin z języka polskiego, w czwartek czeka ich pisemny egzamin z języka obcego.

Do egzaminu przystąpiło ponad 502,6 tys. uczniów VIII klas szkół podstawowych w całym kraju, a także ok. 7,1 tys. uczniów będących obywatelami Ukrainy.

Dowiedz się więcej


(9:00) Jeszcze w tym roku na wyposażenie Wojska Polskiego trafią dwie amerykańskie baterie Patriot; do obsługi tej broni potrzebni są technicy z rozległą wiedzą; gwarantujemy, że taką wiedzę można pozyskać podczas szkolenia w WP - mówił w środę szef MON Mariusz Błaszczak zachęcając do wstępowania do wojska.

"Jeszcze w tym roku dwie baterie (rakietowe) Patriot trafią na wyposażenie Wojska Polskiego, a do obsługi tej broni potrzebni są technicy, którzy rzeczywiście mają rozległą wiedzę. Ale gwarantujemy, że tę wiedzę można uzyskać podczas szkolenia specjalistycznego w Wojsku Polskim"

Dowiedz się więcej


(8:40) Chińskie wojsko ogłosiło w środę, że przeprowadziło niedawno w pobliżu Tajwanu manewry, które mają być „poważnym ostrzeżeniem” dla Waszyngtonu w związku z jego relacjami z Tajpej – podała agencja Reutera, cytując państwowe chińskie media.

Władze w Pekinie uznają demokratycznie rządzony Tajwan za część ChRL i dążą do przejęcia nad nim kontroli, nie wykluczając możliwości zbrojnej inwazji. Określają też kwestię Tajwanu jako jedną z najtrudniejszych w swoich relacjach z USA, które sprzeciwiają się siłowej zmianie statusu quo i dostarczają wyspie broń.

Dowiedz się więcej


(7:20) Siedem sztuk broni palnej, prawie tysiąc sztuk amunicji oraz kilka elementów broni przejęli rzeszowscy policjanci CBŚP. To drugie uderzenie w międzynarodową grupę przestępczą o charakterze zbrojnym, zajmującą się przemytem broni do Szwecji. Obecnie w sprawie jest czterech podejrzanych.

Broń i amunicja zostały znalezione w wyniku przeszukania w jednym z garaży w Jaworznie (woj. śląskie). Przeszukanie było następstwem uzyskania przez CBŚP informacji dotyczącej miejsca, w którym jeden z podejrzanych może przechowywać broń palną.

Dowiedz się więcej

Kraj i świat

2022-07-06, godz. 08:30 Straż Graniczna: od początku wojny na Ukrainie do Polski wjechało 4,573 mln osób Od 24 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej odprawili w przejściach granicznych na kierunku z Ukrainy do Polski 4,573 mln osób - poinformowała w środę… » więcej 2022-07-06, godz. 08:30 Fogiel: do Sejmu wpłynął wniosek w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO Do Sejmu wpłynął wniosek w sprawie ratyfikacji akcesji Szwecji i Finlandii do NATO, jest pełna wola polityczna, żeby posłowie na tym posiedzeniu zajęli… » więcej 2022-07-06, godz. 08:30 Cognizant pozyskuje wieloletni kontrakt od National Insurance Company w celu przyspieszenia transformacji cyfrowej (Me… Ubezpieczyciel sektora publicznego decyduje się na wybór firmy Cognizant w celu dalszego wzmocnienia swojej doskonałości operacyjnej i przyszłościowej strategii… » więcej 2022-07-06, godz. 08:30 Chiny/ MSZ: jesteśmy skłonni wzmocnić strategiczną koordynację i współpracę z Rosją Chiny są skłonne wzmocnić strategiczną koordynację z Rosją oraz dalszą współpracę w formułach wielostronnych, w tym w grupie G20 - powiedział rosyjskiemu… » więcej 2022-07-06, godz. 08:20 "Gazeta Wyborcza": bohater afery bemowskiej wrócił do Platformy Jesteśmy zdegustowani - mówią lokalni politycy Platformy Obywatelskiej. Do partii wrócił Jarosław Dąbrowski, polityk oskarżany przez współpracowników… » więcej 2022-07-06, godz. 08:10 Wielkopolskie/ Trzech podejrzanych w śledztwie dot. nielegalnego składowania odpadów Zarzuty nieodpowiedniego postępowania z odpadami usłyszały trzy osoby zatrzymane przez policję w związku z prowadzonym przez prokuraturę w Nowym Tomyślu… » więcej 2022-07-06, godz. 08:10 Błaszczak: chciałbym, żeby premier Kaczyński był prezesem PiS jak najdłużej Chciałbym, żeby premier Kaczyński był prezesem PiS jak najdłużej - jest postacią nietuzinkową, potrafił stworzyć Zjednoczoną Prawicę, a ten projekt… » więcej 2022-07-06, godz. 07:50 Niemiec Joseph Hess przepłynął Ren od żródeł do ujścia w 25 dni Niebywałego wyczynu dokonał 34-letni niemiecki inżynier Joseph Hess przepływajac Ren od żródel do ujścia w 25 dni. Do celu dotarł 5 lipca. » więcej 2022-07-06, godz. 07:40 "Rzeczpospolita": Podwyżki za parkowanie w stolicy wracają do WSA We wtorek Naczelny Sąd Administracyjny uwzględnił skargę kasacyjną rady Warszawy na niekorzystny dla niej wyrok w sprawie uchwały, którą w październiku… » więcej 2022-07-06, godz. 07:40 CBA zatrzymało mężczyznę, który wyłudzał refundację z NFZ na preparat dla niemowląt Centralne Biuro Antykorupcyjne zatrzymało w Pułtusku kolejną osobę, wyłudzającą refundację z NFZ na preparat dietetyczny dla niemowląt - dowiedziała… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »