Radio Opole » Kraj i świat
2021-12-16, 17:50 Autor: PAP

MRiRW: dążymy do tego, by objąć wsparciem armatorów rybołówstwa, którzy nie otrzymali go w 2020 r.

Będziemy dążyć do tego, by udzielić wsparcia armatorom rybołówstwa rekreacyjnego, którzy nie zostali nim objęci w 2020 r. - zapewnił w czwartek podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej wiceminister rolnictwa Krzysztof Ciecióra.

"Mam nadzieję, że nie oczekujecie państwo dziś ode mnie wskazania jednoznacznej formuły prawnej ulokowania armatorów rekreacyjnych w ministerstwie – czy to rolnictwa, czy infrastruktury, bo takiej możliwości dzisiaj nie ma" – powiedział w czwartek podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi Krzysztof Ciecióra podczas posiedzenia sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.


Komisja zebrała się, aby wysłuchać odpowiedzi MRiRW na ponowiony dezyderat w sprawie sytuacji armatorów rybołówstwa rekreacyjnego. Związany jest on z ciężkim położeniem armatorów rybołówstwa po decyzji władz UE, które wprowadziły od stycznia 2020 r. zakaz połowu dorsza we wschodniej części Bałtyku, także rekreacyjnego.


Jak mówił Ciecióra obecnie "roboczo" konieczne jest wypracowanie tego, "w jaki sposób tych armatorów ująć". "Dzisiejsze przepisy, regulacje prawne nam to uniemożliwiają" – kontynuował.


Zaznaczył, że podczas spotkania ze stroną społeczną i po konsultacjach "uznaliśmy, że absolutnie jest zasadne i będziemy do tego dążyć, aby armatorzy, ta grupa 23, którzy nie zostali objęci wsparciem w 2020 r., aby podjąć intensywne działania, by tego wsparcia udzielić".


"Będziemy mieli źródło finansowania, natomiast mamy podstawowy problem ze znalezieniem formuły prawnej, aby to zrobić. Trwają na ten temat rozmowy, prace robocze, analizy prawne – to nie jest temat, który rozwiążemy w ciągu jednego dnia" – przekonywał wiceminister.


Przewodniczący komisji Marek Sawicki (KP) zauważył, że "ta odpowiedź nie jest odpowiedzią na dezyderat". Wskazał, że zanim powstało Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej , rybołówstwo "tradycyjnie było w Ministerstwie Rolnictwa" i w jego ocenie po rozwiązaniu MGMiŻŚ "w całości powinno tam powrócić".


"Nie mówimy o kwestii odszkodowań covidowych, o których pan wspomniał i że zobowiązał się pan do zamknięcia tej sprawy, bo to jest mały fragment problemu" – powiedział Sawicki.


Wskazał, że chodzi o "znacznie większy problem", który wiąże się "z wieloletnimi działaniami Komisji Europejskiej i kolejnych polskich rządów, związany z ochroną stanu ryb na Bałtyku".


„Nie może być tak, że przez dwa lata duża grupa zawodowa nie ma środków do życia, a kolejny powołany do tego wiceminister mówi, że to nie leży w kompetencjach tych czy tamtych. Mamy jasną odpowiedź z biura legislacyjnego rządu, że rybołówstwo rekreacyjne jest przypisane do rolnictwa i nie kto inny jak rolnictwo powinien ten problem rozwiązać" – powiedział Sawicki.


Podkreślił, że kwestią, która miała być rozwiązana, jest pomoc armatorom, którzy musieli zakończyć działalność w znalezieniu innego źródła zarobku, czego też dotyczył dezyderat.


Rzecznik Sztabu Kryzysowego Armatorów Rybołówstwa Rekreacyjnego Michał Niedźwiecki przyznał, że armatorzy "po raz pierwszy od dwóch lat" uczestniczyli w spotkaniu w ministerstwie, ale "nic rzeczowego z tego spotkania nie wynikło".


Dodał, że armatorów "nie stać już na debatę". "My wiemy, jak to rozwiązać, my wiemy, gdzie są pieniądze, wiemy, jak to załatwić. Dajcie nam państwo pięć dni i przekażemy członkom komisji, jak to rozwiązać" – wskazał.


Przypomniał też o porozumieniu zawartym z MGMiŻŚ w styczniu 2020 r., które zakładało wsparcie branży.


"Mamy dokument, na którym chcemy pracować (…) i na podstawie tego dokumentu chcemy, żeby zostało zrealizowane porozumienie, więc rozmowa o covidzie nie ma żadnego znaczenia, jeśli chodzi o unijny zakaz połowu dorsza. Mogliście państwo dawno temat zamknąć w kwocie 150 mln zł i z covidu (funduszu covidowego – PAP) nic byśmy nie dostali i byśmy nawet nie chcieli" – zaznaczył Niedźwiecki.


Przewodniczący Sawicki wskazał, że według jego wiedzy "po stronie wicepremiera (Henryka Kowalczyka) jest dobra wola" do rozwiązania tego problemu. Zasugerował, aby sprawę rozwiązać w pierwszych dniach stycznia przyszłego roku.(PAP)


autorka: Elżbieta Bielecka


emb/ drag/


Kraj i świat

2024-08-07, godz. 06:10 Sport czy przekąska - wiadomo, dlaczego wybieramy tak a nie inaczej Neuroprzekaźnik, który pośredniczy w podejmowaniu decyzji o tym, czy wybieramy sięgnięcie po przekąskę, czy wykonanie treningu odkryli naukowcy z Politechniki… » więcej 2024-08-07, godz. 06:10 Powstanie Warszawskie dzień po dniu: 7 sierpnia Ppłk Karol Wachnowski 'Ziemski' tworzy Grupę AK 'Północ'. Trwa rzeź Woli. W ciągu kilku dni podkomendni gen. Reinefartha mordują 50 tys. cywilów. 'Sztukasy'… » więcej 2024-08-07, godz. 06:10 Piotr Głowacki uważa, że wspinaczka pozytywnie wpływa na jego małżeństwo Aktor znany z filmów „Bogowie” czy „Broad Peak” jest jednym z największych propagatorów wspinaczki w Polsce. W tym roku założył nawet fundację promującą… » więcej 2024-08-07, godz. 06:00 Ekspert: Bałtyk nie jest naturalnym środowiskiem występowania delfinów Bałtyk nie jest naturalnym środowiskiem występowania delfinów. Są to organizmy typowo morskie, a więc preferujące wody o wyższym zasoleniu - powiedziała… » więcej 2024-08-07, godz. 06:00 Powstał udoskonalony beton do druku budynków Naukowcy opracowali bardziej ekologiczny, niż dotychczasowe, i lepszej jakości beton przeznaczany do stawiania budynków z pomocą najnowszej technologii - druku… » więcej 2024-08-07, godz. 06:00 Bakteria, która może leczyć rany Chociaż - jak sama nazwa wskazuje - została odkryta w odchodach, bakteria Alcaligenes faecalis może znaleźć zastosowanie w leczeniu niegojących się ran… » więcej 2024-08-07, godz. 05:50 Paryż - w środę wielka szansa Polek we wspinaczce, siatkarze i Szeremeta walczą o finał W środę polska ekipa może się doczekać pierwszego złotego medalu igrzysk w Paryżu. Zdecydowaną faworytką wspinaczki na czas jest Aleksandra Mirosław… » więcej 2024-08-07, godz. 05:50 Paryż - 7 sierpnia (program) Program wydarzeń olimpijskich 7 sierpnia - środa: 23 finały----------BOKS22.34, 63,5 kg mężczyzn22.51, 80 kg mężczyznDESKOROLKA17.30, park mężczyznKOLARSTWO… » więcej 2024-08-07, godz. 05:50 Paryż - 7 sierpnia (program-Polacy) Program wydarzeń olimpijskich z udziałem Polaków - 7 sierpnia, środa: BOKS21.46, 57 kg kobiet, półfinały - Julia Szeremeta - Nesthy Petecio (Filipiny)… » więcej 2024-08-07, godz. 05:50 Hobbit nie był najmniejszym przodkiem człowieka Naukowcy odkryli w Indonezji zęby i kości przedramienia homininów (pierwszych twórców narzędzi) sprzed ok. 700 tys. lat. Ustalono, że homininy miały jeszcze… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »