Radio Opole » Kraj i świat
2021-09-25, 09:10 Autor: PAP

Lubuskie/ 200 tys. zł samorządowego wsparcia dla Filharmonii Gorzowskiej

Samorząd województwa przekazał 200 tys. zł dla Filharmonii Gorzowskiej na wsparcie organizacji VIII Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara oraz na przygotowanie premiery opery „Salija” – poinformował Urząd Marszałkowski Woj. Lubuskiego.

„Samorząd wspiera wysoką kulturę i jest to nie tylko nasze zadanie, ale też potrzeba wynikająca z tego, jak bardzo jest ona niedoszacowana. Zwłaszcza teraz, w dobie pandemii, nasze instytucje kultury utraciły dochody, które stanowiły o ich budżecie, stąd wychodzimy z taką formą rekompensaty” – powiedziała marszałek woj. lubuskiego Elżbieta Polak.


Dodała, że samorząd regionu wspiera wiele innych sfer życia społecznego, począwszy od sportu i sportowców, przez turystykę po kulturę. „W ten sposób budujemy renomę, markę Lubuskiego” – zaznaczyła marszałek.


Filharmonia otrzymała dotację na organizację tegorocznej edycji Festiwalu Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara, który odbędzie się 15-29 października br. oraz na przygotowanie premiery opery „Salija”, będącej jej autorskim projektem. Premiera opery zaplanowana została na 19 listopada br.


„Dotychczasowe edycje Festiwalu cieszyły się dużym zainteresowaniem i rosnącą z roku na rok sympatią publiczności. Nasze badania pokazały, że przyciąga on melomanów z całej zachodniej Polski. Chcielibyśmy, aby za sprawą coraz atrakcyjniejszego repertuaru, stał się marką rozpoznawalną w całym kraju” – powiedziała cytowana w komunikacie dyrektor Filharmonii Gorzowskiej Joanna Pisarewicz.


Opera "Salija" jest adresowana do starszych dzieci i młodzieży; to opowieść o dorastającej dziewczynce, którą poznajemy w dniu jej trzynastych urodzin. Premiera opery miała odbyć się jesienią 2020 r., ale została odwołana z powodu pandemii COVID-19.


"Opera +Salija+ doskonale wpisuje się w obraz świata po pandemii i izolacji młodych ludzi. Bardzo się cieszymy z tego finansowego wsparcia, gdyż bez tych pieniędzy tych wydarzeń nie udałoby się zorganizować” – oceniła Pisarewicz.


Filharmonia Gorzowska jest instytucją kultury miasta Gorzowa Wlkp. i to na nim spoczywa główny ciężar jej utrzymania. (PAP)


Autor: Marcin Rynkiewicz


mmd/ pad/


Kraj i świat

2021-10-27, godz. 18:40 Zmarł Jacek Niedźwiedzki, były tenisista i trener W wieku 70 lat zmarł w środę Jacek Niedźwiedzki, jeden z czołowych polskich tenisistów lat 70., reprezentant kraju w Pucharze Davisa i znany trener - poinformował… » więcej 2021-10-27, godz. 18:40 Czechy/ Szef MSZ Tajwanu odwiedził Pragę, podziękował za wsparcie na arenie światowej Minister spraw zagranicznych Tajwanu Joseph Wu, który w środę odwiedził Pragę, podziękował za wsparcie, jakiego Czechy udzielają jego krajowi na arenie… » więcej 2021-10-27, godz. 18:40 Ekstraklasa piłkarska – przypadki koronawirusa w Wiśle Kraków Kilku piłkarzy Wisły miało pozytywny wynik testu na obecność SARS-CoV-2 - poinformował krakowski klub, zapewniając że wdrożono niezbędne procedury wymagane… » więcej 2021-10-27, godz. 18:40 Okręgowa Rada Lekarska w Katowicach przeciw likwidacji stażu podyplomowego Prezydium Okręgowej Rady Lekarskiej w Katowicach wyraziło sprzeciw wobec propozycji Konferencji Rektorów Akademickich Uczelni Medycznych, zaakceptowanej przez… » więcej 2021-10-27, godz. 18:40 MEiN: stacjonarnie pracuje 98,7 proc. przedszkoli, 92 proc. szkół podstawowych i 92,5 proc. szkół średnich 98,7 proc. przedszkoli i placówek wychowania przedszkolnego, 92 proc. szkół podstawowych i 92,5 proc. szkół ponadpodstawowych pracowało w środę w trybie… » więcej 2021-10-27, godz. 18:30 Senat wprowadził poprawki do ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej (krótka) Senat wprowadził w środę kilkanaście poprawek do ustawy o budowie zabezpieczenia granicy państwowej. Wnioski o przyjęcie ustawy bez poprawek oraz o odrzucenie… » więcej 2021-10-27, godz. 18:30 Szef BBN o wizycie Andrzeja Dudy w Paryżu: przełom w relacjach polsko-francuskich Polsko-francuskie relacje nabierają wymiaru strategicznego, mamy do czynienia z przełomem - podkreślił szef BBN Paweł Soloch odnosząc się do roboczej wizyty… » więcej 2021-10-27, godz. 18:30 Czarnek: takich pieniędzy na inwestycje samorządowe, jak w Polskim Ładzie, nie było nigdy Takich pieniędzy na inwestycje samorządowe, jak w pierwszym rozdaniu z Polskiego Ładu, nie było nigdy - powiedział w środę w Lubartowie szef MEiN Przemysław… » więcej 2021-10-27, godz. 18:20 Kraków/ Szpital Uniwersytecki wzywa MZ do zapłaty 25 mln zł; MZ: wszystkie sytuacje są wyjaśniane Dyrekcja Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie-Prokocimiu wezwała ministra zdrowia do zapłaty prawie 25 mln zł w związku z długiem, jaki powstał w wyniku… » więcej 2021-10-27, godz. 18:20 Niemcy/ Kanclerz Merkel zaniepokojona wzrostem liczby zakażeń koronawirusem Kanclerz Niemiec Angela Merkel wyraziła zaniepokojenie znacznym wzrostem liczby zakażeń koronawirusem w kraju i zaapelowała o podjęcie dalszych niezbędnych… » więcej
1234567
Ta strona używa ciasteczek (cookies), dzięki którym nasz serwis może działać lepiej. Dowiedz się więcej »